روان شناسی

برای تقویت عزت نفس کودک خود چه کنیم؟

یک روان شناس گفت: کودکی که به خود معتقد باشد، هیجانات و عواطف خود را می‌پذیرد و در ارتباط با دیگران موفق‌تر خواهد بود.

برای تقویت عزت نفس کودک خود چه کنیم؟

مریم غلامی روان شناس کودک و خانواده درباره عزت نفس کودک اظهار کرد: برای تقویت عزت نفس کودک بهتر است با او رفتاری مهربان و ملایم داشته باشید و به کودک خود محبت کنید؛ اما به این نکته باید توجه کرد که محبت بیش از حد به کودک خود آسیب زا است و الگوی خوبی برای فرزندتان باشید.

غلامی با بیان اینکه باید به کودک احترام گذاشت، افزود: به کودک خود احترام بگذارید؛ به این معنی که برای کودک خود ارزش قائل شوید و او را با لفاظ و صفات خوب و محترمانه صدا بزنید و به احساسات و نظرات کودک توجه کنید.

این روان شناس در ادامه بیان کرد: هرگز فرزند خود را با سایر کودکان مقایسه نکنید، زیرا این کار سبب می شود تا کودک عزت نفس خود را از دست بدهد و در برابر کارهای مثبت کودک او را تشویق و تحسین کنید. همچنین می توانید به او پاداش یا هدیه بدهید.

وی با اشاره به اینکه باید به کودک مسئولیت داده شود، عنوان کرد: به کودکتان مسئولیت بدهید، دادن مسئولیت به کودک در صورتی که متناسب با سن وتوانایی وی باشد سبب افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس او می شود.

غلامی گفت: اگر کودک توانایی و استعداد خاصی دارد، حتما نقاط قوت و استعدادش را تحسین کنید و سعی کنید نقاط ضعف کودک را بشناسید و در جهت اصلاح آنها تلاش کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پایگاه خبری دانستنی آنلاین

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close