1

هفته نامه دانستنی (شماره دو)

  • کد خبر : 5395
  • 13 تیر 1395 - 12:48
هفته نامه دانستنی (شماره دو)

هفته‌نامه دانستنی فرصتی است برای مرور مهم‌ترین نوشته ها، رویدادهای علمی، آموزشی و دانستنی هایی از جهان هستی ، مطالب مفید بهداشت، آشپزی، مواد غذایی و خواص میوه ها، سفر و جاذبه های گردشگری و مسائل، دینی و مناسبت های بروزی که در هفته گذشته در این سایت فراهم آمده است.

هفته‌نامه دانستنی فرصتی است برای مرور مهم‌ترین مقالات، نوشته ها، رویدادهای علمی، آموزشی، تاریخی، اقتصادی و دانستنی هایی از جهان هستی و شگفتی های آن، مطالب مفید بهداشت، سلامت و پزشکی، روان شناسی، آشپزی، مواد غذایی و خواص میوه ها، سفر و جاذبه های گردشگری و مسائل مذهبی، دینی و مناسبت های بروزی که در هفته گذشته در این سایت فراهم آمده است. در این شماره‌ از هفته‌نامه دانستنی، درخصوص: معنی جمله«فزت و ربّ الکعبه» علی (ع) هنگام ضربت خوردن/ قبیله آدم خوارهای قرن ۲۱/ پروستات و راه های درمان آن/ نقش مادر در خانواده/ یکصد جاذبه دیدنی ایران (35) جنگل ابر/ نکاتی که درباره لاستیک تیوپلس باید بدانیم/ در مورد درخواست های فرزندمان چگونه برخورد کنیم؟/ دانستنی هایی در مورد کرم های ضد آفتاب/ فرمول روش محاسبه قیمت طلا/ کیفیت نزول قرآن در ماه مبارک چگونه بوده است؟ مطالبی خواهید خواند. با دانستنی همراه باشید.

معنی جمله«فزت و ربّ الکعبه» علی (ع) هنگام ضربت خوردن

معنی جمله«فزت و ربّ الکعبه» علی (ع) هنگام ضربت خوردن- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

هنگامی که ضربت سهمگین ابن ملجم مرادی بر فرق مبارک امیرالمؤمنین(ع) فرود آمد، در این هنگام امام علی(ع) فرمود: «فزت و ربّ الکعبه»، در این نوشته به بازخوانی معنای این جمله از دیدگاه اندیشمندان اسلامی می پردازیم.

کلمه «فوز» عبارت است از رسیدن به آرزو و خیر و خوبی و رهایی از شر پلیدی (الفوز: النجاه و الظفر بالامنیه و الخیر) بعضی از لغت‌دانان عرب در مورد معنای آن گفته‌اند: «فوز» همان نجات یافتن و در سلامت قرار گرفتن است.

«فزتُ» فعل ماضی و متکلم وحده است «و ربّ» واو برای قسم است و از ادوات قسم در زبان عرب محسوب می‌شود، مانند قسمی که خداوند در آیه 65 سوره نساء خورده که «فلا و ربک لا یؤمنون حتی یحکموک…»، قسم به خدای تو که ایمان نیاورده به… .

بنابراین معنای جمله «فزت و رب الکعبه» این است که به خدای کعبه نجات یافتم و به آرزوی خود و خیر و خوبی رسیدم. البته این امر سعادتمندی و رستگاری است، چرا که نهایت آرزوی آدمی بر آن است که خود را از درد و رنج‌های دنیا رهایی دهد و به خیر و خوبی دائمی برسد.

از نظر انسان‌هایی مانند علی(ع) مرگ و شهادت از قفس و زندان این عالم رهایی یافتن و به نهایت آرزوی خود رسیدن است. خصوصاً وقتی که در عالی‌ترین مراتب انسانیت قرار دارند و به مراتب عالی لقا و رؤیت پروردگار خود رسیده‌اند که حتی مرگ خود را شهادت و کشته شدن در راه امید و آرزوی خود قرار می‌دهند و بالاترین لقا و رؤیت الهی برای آن‌ها حاصل می‌شود.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

قبیله آدم خوارهای قرن ۲۱

قبیله آدم خوارهای قرن ۲۱- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

قبیله کوروای در ارتفاعی بالاتر از درختان جنگل بارانی در پاپوآی اندونزی، به دور از سایر مردم جهان زندگی می‌کنند. تا سال ۱۹۷۰ هیچ‌کس نمی‌دانست که چنین قبیله‌ای وجود دارد.

در اعماق این جنگل بارانی در اندونزی و در منطقه جنوبِ شرقی پاپوآ، حدود ۳۰۰۰ فرد درخت‌نشین در خانه‌هایی در ارتفاع بیش از ۳۰ متری از سطح زمین و کاملاً جدا از سایر جهانیان زندگی می‌کنند.

این قبیله درخت‌نشین هیچ رابطه‌ای با سایر فرهنگ‌ها ندارند و تا سال ۱۹۷۰ فکر می‌کردند که هیچ قبیله دیگری بر روی زمین زندگی نمی‌کنند. در سال ۱۹۷۴، محققان غربی نخستین ارتباط را با این قبیله زمانی برقرار کردند که با ۳۰ مرد کوروایی در ساحل جنوبی رودخانه Upper Eilanden روبرو شدند.

بعد از این نخستین دیدار، این افراد کوروایی همراه با مطالعات انسان‌شناختی و فیلم‌های مستندی مانند «ارباب بهشت» به جوامع غربی معرفی شدند. این علنی‌سازی باعث شد تا این قبیله به خاطر معماری استثنائی سر به فلک کشیده خانه‌هایش و نیز سنّت آدم‌خواری بسیار معروف شود.

کوروایی‌ها خانه‌هایشان را بر روی پایه‌های چوبی ساخته‌اند تا از خورده شدن یا اسیر شدن زنان و بچه‌هایشان توسط قبایل رقیب جلوگیری کنند. از سویی معماری این خانه‌ها که ارتفاعشان گاه به بیش از ۳۵ متر هم می‌رسد خانواده‌ها را در برابر هجوم پشه‌ها، آتش‌سوزی، سیل و ارواح شیطانی مصون می‌دارد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

پروستات و راه های درمان آن

همه چیز درباره پروستات- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

بیماری های پروستات جزو بیماری های شایع در بین آقایان است، برای همین قصد داریم در این بخش شما را با بیماری های پروستات و درمان آن ها آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

پروستات

پروستات غده ای است حدوداً به اندازه یک گردو که درست زیر مثانه در مردان قرار دارد و بخشی از سیستم تناسلی مردان را تشکیل می دهد. پروستات در دو مقطع زمانی بزرگ می شود، اولین مقطع اوایل دوران بلوغ و مرحله دوم حدوداً از سن ۲۵ سالگی است. این بزرگ شدن پروستات کاملاً بی ضرر است؛ اما اغلب سبب مشکلات ادراری در سنین بالاتر می شود. تا سن ۶۰ سالگی ۸۰ درصد مردان، مشکلات ادراری ناشی از بزرگ شدن پروستات را تجربه می کنند.

چه عاملی سبب بزرگی پروستات می شود؟

پروستات از یک قسمت محیطی یا عضلانی و یک بافت مرکزی که بافت غددی است تشکیل شده است. پس از 40 سالگی باز به دلیل تغییراتی که در هورمون های بدن آقایان انجام می شود، نسبت دی هیدروتستسترون به استروژن تغییر می کند و میزان استروژن بالاتر می رود یا دی هیدروتستوسترون پایین می آید. این استروژن سبب حساس شدن بافت غددی پروستات شده و گیرنده های آن را بیشتر می کند. در نتیجه پروستات دوباره شروع به رشد اضافه می کند و بحث بزرگی پروستات پیش می آید که حدود 40 سالگی است منتها این رشد به صورت آرام است تا حدود سن 55 سالگی که علایم خود را نشان می دهد.

علایم بزرگی پروستات چیست؟

علایم بزرگی پروستات شامل تکرر ادرار شبانه، تکرر ادرار روزانه، تخلیه نشدن ادرار به خوبی، کاهش قطر ادرار، کاهش پرش ادرار و این که آخرهای ادرار به صورت قطره قطره می آید و فرد احساس می کند که باید دوباره به توالت مراجعه کند و به تدریج میزان ادرار باقی مانده در مثانه زیاد می شود. چون پروستات بزرگ شده گردن مثانه را بالا می زند و ادرار تخلیه کامل نمی شود.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

نقش مادر در خانواده

نقش مادر در خانوادهپایگاه اینترنتی دانستنی ایران

خانواده، هسته نخستین جامعه و از عوامل اصلى انتقال فرهنگ، اندیشه، اخلاق و سنت ‏ها و عواطف به نسلى پس از نسل دیگر است. در میان اعضاى خانواده بیشترین سهم تأثیرگذارى بر فرزند از آن مادران است؛ به ویژه در خانواده‏ هایى که شیوه‏اى زیست‏ طبیعى، و مطابق با الگوها و سنت ‏اسلامى دارد.

بر اساس همین نگرش، بارزترین و والاترین نقشى که در کلام وحیانى قرآن، براى زنان ترسیم و مورد ستایش قرار گرفته شده نقش مادرى و عهده ‏دارى تربیت فرزندان از سوى آنان است.

نقش‏ هاى طبیعى سه‏ گانه زنان

زنان به حکم طبیعت و دستگاه آفرینش در سه نقش طبیعى ابراز وجود مى‏ کنند: نقش دخترى، نقش همسرى و نقش مادرى. از میان این هر سه نقش آن چه جایگاه و منزلت ویژه و شایسته تعظیم و تکریم به زن مى‏ دهد، منزلت و جایگاه مادرى است.

نقش زن در جایگاه دختر خانواده

قرآن کریم از هر سه نقش پیشین سخن گفته است، اما نه به یک پیمانه و ارزش‏ گذارى برابر و همسان؛ سخن قرآن از زن در نقش دختر خانواده، به سه ساحت برمى ‏گردد:

یک: دفاع از منزلت انسانى دختران و زنان

قرآن کریم نسبت به جایگاه دختران و زنان توجّه داشته و همواره رفتار ظالمانه و ستمگرانه و تحقیرآمیز علیه آنان را که در بسیارى از فرهنگ‏ ها از جمله عرب‏ جاهلى رایج بوده است، مورد نکوهش قرار داده است.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

یکصد جاذبه دیدنی ایران (35) جنگل ابر

یکصد جاذبه دیدنی ایران (35) جنگل ابر2- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

جنگل ابر توسکستان قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل های هیرکانی است با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط شهرستان شاهرود می‌باشد. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است. در این جنگل ابرها آنقدر به درخت‌ها نزدیکند که به‌نظر می‌رسد جنگل بر روی ابرها سوار است و می‌توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.

این جنگل یکصدوچهاردهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. در جلسه شورای عالی محیط زیست در ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۳ جنگل ابر منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست در آمد.

این جنگل در شهرستان شاهرود و در نزدیکی روستای ابر (شاهرود) واقع شده و تقریباً مرز استان سمنان و استان گلستان است. جنگل ابر پس از عبور از میان باغات باصفای بسطام در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر جاده شاهرود به آزاد شهر قرار دارد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

نکاتی که درباره لاستیک تیوپلس باید بدانیم

نکاتی که درباره لاستیک تیوپلس باید بدانیم- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

امروزه از دلایل اصلی خودروسازان برای استفاده از چرخ های تیوبلس، ایمنی خودرو وجلوگیری از ترکیدن لاستیک است. در خودروهای امروزی به دلیل استفاده رانندگان از سرعت های بالا (بیش از ۱۰۰کیلومتردر ساعت) علاوه بر تیوبلس شدن چرخ ها; ارتفاع دیواره جانبی لاستیک ها نیز کاهش یافته است. علت آن برای جلوگیری از انعطاف زیاد لاستیک وگرم شدن آن است.

در صورتی که ارتفاع لاستیک زیاد باشد حرکت لایه های لاستیک باعث گرم شدن لاستیک می گردد.

چند پیشنهاد در مورد استفاده بهتر از لاستیک تیوپلس :

۱-تنظیم باد چرخ ها علاوه بر مزیت های اقتصادی آن نظیر بالارفتن طول عمرلاستیک،کاهش مصرف سوخت و… باعث بالارفتن ایمنی رانندگی می گردد.

۲-با توجه به این که کاهش و افزایش چند PSI فشار تأثیرات منفی دارد و اکثر گیج های باد آپاراتی ها، از تنظیم افتاده و نیاز به کالیبره شدن دارند، حتماٌ نسبت به تهیه یک گیج باد استاندارد برای تنظیم باد چرخ های خودروی خود اقدام نمائید.

۳-از تیوپ دار کردن چرخ ها خودداری کنید. مگردر شرایطی که لاستیک نو بوده و امکان پنچری به صورت تیوبلس نباشد که لازم است به عنوان چرخ زاپاس استفاده گردد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

در مورد درخواست های فرزندمان چگونه برخورد کنیم؟

در مورد درخواست های فرزندمان چگونه برخورد کنیم؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

توجه دقیق به خواسته های فرزندانمان، نشانه ی عمق محبّت ما به آن ها است. وقتی فرزندان ما به چیزی نیاز دارند و ما با کمال میل آن را در اختیارشان قرار می دهیم، در واقع شخصیت آن ها را تکریم کرده ایم. به همین دلیل است که آن ها از این رفتار ما به خود می بالند و احساس غرور می کنند.

توجه داشته باشیم که وقتی فرزندانمان خواسته هایی از ما دارند، با بی اعتنایی از کنار خواسته ی آن ها نگذریم. بلکه اگر خواسته ی آن ها را منطقی دیدیم در اسرع وقت خواسته اش را اجابت کنیم و بدون دلیل آن را به تأخیر نیندازیم.

اما اگر خواسته های فرزندانمان غیرمنطقی یا زیاده خواهانه بود، چه باید کرد؟

آن چه مسلّم است این است که پذیرفتن این خواسته ها اشتباه محض است. به همین دلیل به هیچ وجه نباید تسلیم فشارهای آن ها شویم. اگر به راحتی تسلیم فشارهای کودکان خود شده و به این گونه خواسته های آن ها جواب مثبت دهیم، صدماتی به فرزندانمان وارد می سازیم که ذیلاً به برخی از آن ها اشاره می شود.

مشکلات تسلیم شدن در برابر خواسته های غیرمنطقی

۱) خروج از تعادل رفتاری:

این کار موجب می شودکه کودک به تدریج از تعادل رفتاری خارج شده و گمان کند که ما باید گوش به فرمان او باشیم و هر دستوری که داد بدون چون و چرا اجرا کنیم! چنین فرزندانی در واقع، برای خواسته های دیگران ارزشی قائل نیستند و با افتادن در دام خودخواهی و تکبّر، حاضرند به هر قیمتی که شده به خواسته های خود برسند. هر چند که به قیمت آزار و اذیت دیگران تمام شود.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

دانستنی هایی در مورد کرم های ضد آفتاب

دانستنی هایی در مورد کرم های ضد آفتاب- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

امروزه می دانیم که قرار گرفتن در معرض تشعشات ماورای بنفش خورشید، عوارضی از قبیل پیری پوست، حساسیت نسبت به نور، اریتم (قرمزی پوست) و بدخیمی های پوستی را در پی خواهد داشت. سازمان غذا و داروی آمریکا و آکادمی درماتولوژی آمریکا، مداخلات دارویی و غیر دارویی متعددی را برای حفاظت از پوست در برابر نور آفتاب توصیه کرده اند. ساده ترین این اقدامات، پوشاندن پوست با لباس مناسب و استفاده از کرم های ضدآفتاب است.

چه موقع باید کرم ضدآفتاب را بزنیم ؟

حدود ۲۰ دقیقه تا ۳۰ دقیقه قبل از این که در معرض آفتاب قرار بگیرید، باید کرم ضدآفتاب را روی پوست بمالید، زیرا در این فاصله زمانی، کرم جذب پوست شده و می تواند سلول های پوست را از آثار زیانبار نور خورشید محافظت کند. نکته دیگر این است که اگر شما کرم ضدآفتاب را روی صورت و بدنتان بمالید و بلافاصله داخل آب دریا یا استخر شوید و یا روی شن های ساحل یا در کنار استخر دراز بکشید، کرم ضدآفتاب از روی پوست شما پاک خواهد شد و دیگر اثر حفاظتی نخواهد داشت، بنابراین نیم ساعت پس از مالیدن کرم ضدآفتاب، وارد آب شوید تا به طور کامل جذب پوستتان شده باشد.

چند ساعت یک بار آن را تجدید کنیم ؟

اگر کرم ضدآفتاب را به پوستتان بمالید و روانه کار روزانه شوید، باید هر ۳ یا ۴ ساعت یک بار آن را تجدید کنید، ولی با شنا کردن در آب استخر یا دریا، این کرم ها در عرض یک ساعت کم کم اثر خود را از دست می دهند و پس از ۸۰ دقیقه دیگر اثری از ضدآفتاب باقی نخواهد ماند. بنابراین اگر کرم ضدآفتاب را به پوستتان می مالید و وارد استخر یا دریا می شوید، باید هر یک ساعت یک بار آن را تکرار کنید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

فرمول روش محاسبه قیمت طلا

فرمول روش محاسبه قیمت طلا- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

فرمول و روش محاسبه قیمت طلا چگونه است ؟ حتماً قبل از خرید طلا آگاهی از نحوه و روش محاسبه قیمت طلا می تواند کمک خوبی به شما کند. زیرا شما می توانید با آگاهی از فرمول محاسبه قیمت طلا در رابطه با خرید مصنوعات طلا تصمیم بهتری بگیرید و خودتان محاسبه کنید که با چه مقدار پول ، تا چه حد می توان خرید نمود و چه مقدار از خرید شما بابت طلا و چه مقدار آن بابت مالیات و چه مقدار آن بابت اجرت ساخت می باشد. به همین جهت در این مطلب شما را با اصطلاحات و فرمول های محاسبه قیمت طلا آشنا می کنیم.

1- اونس چیست ؟

اونس یکی از واحد های وزن است (مثل کیلو، گرم، تن و …) با این توضیح که اگر هر 1000 گرم را یک کیلو بنامیم ، هر 31.103 گرم را یک اونس می گویند. (هر اونس کمتر از 32 و بیشتر از 31 گرم است) پس به زبان ساده هر اونس برابر است با 31.103 گرم که معمولاً فلز های گرانب ها مانند طلا و نقره و پلاتین در بازارهای جهانی با این واحد وزنی معامله می شود.

2- مظنّه چیست؟

مظنّه اصطلاحی است که در بازار ایران به گوش می خورد و منظور از آن قیمت یک مثقال طلا با عیار 17 است. (یک مثقال طلا برابر با 4.608 گرم می باشد) ضمناً به طلای 17 عیار ، عیار 705 نیز می گویند.

3-سوت چیست ؟

سوت واحد بسیار کوچکتری از گرم است، اگر یک گرم را به 1000 قسمت تقسیم کنیم به هر قسمت آن سوت می گویند ، پس به زبان ساده هر سوت برابر است با یک هزارم گرم.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

کیفیت نزول قرآن در ماه مبارک چگونه بوده است؟

قرآن

درباره کیفیت نزول قرآن دوگونه آیات را در قرآن کریم می توان یافت :

1- آیاتی که بر اختصاص دلالت دارند مانند آیه 185 سوره«بقره» و آیه 3 سوره «دخان» و آیه 1 سوره «قدر».

2- آیاتی که بر عموم و تفریق دلالت دارند مانند آیه 106 سوره « اسرا » و آیه 32 سوره « فرقان » .

سؤالات قابل طرح در این میان یکی این است که چگونه بین این دو طایفه از آیات را جمع بکنیم ؟ و دیگری این است که زمان بعثت -که براساس قول شیعه 27 رجب به همراه نزول 5 آیه از سوره علق بوده – باقول نزول قرآن در شب قدر چگونه قابل جمع خواهد بود؟

پاسخ هایی که ازجانب علمای اهل سنت و شیعه داده شده به شرح ذیل است :

1- بیشتر اهل سنت و برخی از علمای شیعه ( مانند شیخ مفید، سید مرتضی و ابن شهرآشوب، پاسخ داده اند که منظور از نزول آغاز و شروع نزول است که در ماه رمضان بوده است زیرا هر حادثه ای را می توان به زمان شروع آن نسبت داد ( ر.ک التمهید اثر محمد هادی معرفت ج 1 ص 113 مثلا” ساختمانی که پنج سال طول می کشد تا احداث شود می توان گفت این ساختمان در فلان سال ( یعنی سال شروع ساختمان ) ساخته شده است از این رو به نظر این گروه ازعلمای شیعه طایفه اول از آیات در مقابل مفاد طایفه دوم قرارنمی گیرد.

2-برخی گفته اند مقصود از رمضان ، رمضان خاص نیست بلکه نوع رمضان است یعنی در هر شب قدر از هر سال به اندازه نیاز مردم قرآن بر پیامبر ( ص ) نازل می شد و جبرئیل آن را به حسب مواقع حاجت به دستور خدا برپیامبرش ( ص ) می خواند فخررازی این احتمال را داده است ( ر.ک التفسیرالکبیر ج 5 ص 85 ) بدیهی است که با این فرض قرار گرفتن طایفه اول در برابرطایفه دوم منتفی می گردد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

به این خبر امتیاز دهید

0/5 (0 نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=5395

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو

تبلیغات در سایت   درباره ما   تماس با ما

logo-samandehi