3

هفته نامه دانستنی (شماره یک)

  • کد خبر : 5216
  • 06 تیر 1395 - 7:53
هفته نامه دانستنی (شماره یک)

هفته‌نامه دانستنی فرصتی است برای مرور مهم‌ترین مقالات، رویدادهای علمی، آموزشی، تاریخی، اقتصادی و دانستنی هایی از جهان هستی، مطالب مفید بهداشت، روان شناسی، آشپزی، مواد غذایی، سفر و گردشگری و مسائل مذهبی و مناسبت هایی که در هفته گذشته در این سایت فراهم آمده است.

هفته‌نامه دانستنی فرصتی است برای مرور مهم‌ترین مقالات، نوشته ها، رویدادهای علمی، آموزشی، تاریخی، اقتصادی و دانستنی هایی از جهان هستی و شگفتی های آن، مطالب مفید بهداشت، سلامت و پزشکی، روان شناسی، آشپزی، مواد غذایی و خواص میوه ها، سفر و جاذبه های گردشگری و مسائل مذهبی، دینی و مناسبت های بروزی که در هفته گذشته در این سایت فراهم آمده است. در این شماره‌ از هفته‌نامه دانستنی، درخصوص: ۱۰اثر برنامه ریزی در زندگی/ انگور و خواص آن/ چگونه دکوراسیون خانه خود را زیبا کنیم؟/ روزه و روزه داری از دیدگاه علمی/ تأثیرات نام تجاری در اقتصاد جهانی/ بهداشت مو و نکاتی در مورد آن/ نقش مالیات بر توسعه اقتصادی/ عوارض قطع مصرف آنتی بیوتیک ها در دوره درمان/ یکصد جاذبه دیدنی ایران (۳۴) منطقه حفاظت شده ارسباران/ نکات بهداشت فردی در تابستان/ معنا و ماهیت حقیقی شب قدر چیست؟ و خواص شگفت انگیز عسل مطالبی خواهید خواند. با دانستنی همراه باشید.

منطقه حفاظت شده ارسباران جاذبه دیدنی ایران

ارسباران

ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی است در شمال استان آذربایجان شرقی که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده است. ارسباران در شرق با شهرستان مشگین‌شهر و مغان، در جنوب با شهرستان سراب، و در غرب با شهرستان تبریز و شهرستان مرند هم مرز است. در سال ۱۹۷۶، یونسکو ۷۲،۴۶۰ هکتار از اراضی منطقه را به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرد.

قابلیت‌های توریستی ارسباران

اعلام بخشی از ارسباران به عنوان زیست کره توسط یونسکو ٔبر پتانسیل توریستی منطقه صحه گذاشت. زیبایی طبیعت ارسباران حتی نظر غربیانی را که منطقه را دیده اند به خود جلب کرده است. برای مثال، یک گردشگر کانادایی کلیبر را اینگونه توصیف می‌کند، شهری دورافتاده و خواب آلود در میان کوه‌های سر به فلک کشیده‌ای که قله‌هایشان در زیر مه غلیظ از دیده پنهان شده اند. … مکانی است عالی؛ به طراوت و سر سبزی انگلیس و ورای ذهنیت ما از طبیعت کویری و خشک ایران.

زیست کره ارسباران علاوه بر آن که تحت تأثیر اقلیم مدیترانه ای است درشعاع اثر اقلیم های خزری و قفقازی نیز قرار دارد و به دلیل وجود اختلاف ارتفاع زیاد، از آب و هوا و اقلیم های متنوعی بر خوردار است . میانگین بارش سالانه در ایستگاه هوا شناسی کلیبر در یک دوره ۲۰ ساله ، ۴۶۱ میلی متر بود. بارندگی نسبتاً زیاد در این منطقه ، که بیشتر به صورت برف است ، و تبخیر کم آن باعث شده تا جویبارهای زیادی از کوهستان های مرتفع آن سرچشمه گرفته و به داخل رود ارس وارد شوند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

۱۰ اثر برنامه ریزی در زندگی

10اثر مهم برنامه ریزی در زندگی- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران
بیشتر ما اهل برنامه ریزی هستیم مثلاً چنان چه تا به حال برای مسافرت، مراسم عروسی، میهمانی یا یک مراسم ویژه برنامه ریزی کرده باشید، می دانید که چه کارهای زیادی باید انجام دهید. مراحلی که همه و همه را باید برای رسیدن به نتیجه دلخواه سر و سامان ببخشید. افراد زیادی از اهمیت برنامه ریزی برای رویدادها و اتفاقات مهم زندگی مطلعند؛ اما اندک شمارند کسانی که از اهمیت برنامه ریزی برای تمام زندگی خود آگاه باشند. گفته می شود که مردم اغلب برنامه ریزی نمی کنند که شکست بخورند، بلکه در برنامه ریزی کردن شکست می خورند. روشن است که راه انداختن یک مراسم عروسی یا مسافرت بدون برنامه ریزی تقریباً فاجعه آمیز است، اما در مورد کل زندگیتان چطور؟!

عملاً سه راه پیش روی شماست:

  • یا خودتان سبب روی دادن اتفاقات زندگی شوید.
  • یا کناری بایستید و روی دادن آن اتفاقات را نظاره گر باشید.
  • یا از اتفاق افتادن آنها گیج و مبهوت بمانید.

 چنانچه بخواهید که هماهنگ و مطابق با امیال خود زندگی کنید باید در شمار آن گروه از افرادی باشید که خود سبب پیش آمدن رویدادها می شوند. بنابراین لزوماً و باید برنامه ریزی کنید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

انگور و خواص آن

انگور و خواص آن- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران
انگور
، سرده‌ای از درختان خانواده انگورسانان است. در این خانواده حدود ۱۱ جنس و بیش از ۶۰۰ گونه وجود دارد. مهم‌ترین جنس این خانواده جنس انگور است. این گیاه حالت بوته‌ای و رونده دارد و دارای پیچک در مقابل بعضی از برگ‌ها می‌باشد.

میوه انگور به نوع دانه‌دار و بی‌دانه تقسیم می‌شود. هر یک از این دو جور در رنگهای سرخ و سیاه و زرد و تقریباً سبز دیده می‌شوند. این میوه در مناطقی که حداکثر دمای آن بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد و حداقل آن کمتر از ۱۵ درجه زیر صفر نباشد بهتر رشد می‌کند.

کشور ایران دهمین تولیدکننده انگور دنیاست که حدود ۳٫۳ درصد از کل تولید انگور دنیا را به خود اختصاص داده است

انگور دارای کلسیم ، آهن ، فسفر ، سیلسیم و املاح معدنی است و منگنز و ید و ویتامین‌های و B و C وA و D را نیز دارد.

تأمین کننده‌ غذای عضلات و روشن کننده مغز و تقویت حافظه است.

خوردن انگور از کم خونی جلوگیری می‌کند، مخصوصاً برای کودکان در فواصل غذا میل شود.

انگور میوه خوبی برای خانم های حامله است و از خطر سقط جنین جلوگیری می‌کند.

خانم های شیرده اگر انگور بخورند شیر آن ها زیاد ، مقوی و مغذی برای کودک خواهد بود.

کسانی که مرض قند دارند از خوردن انگور نگران نباشند زیرا انگور به خاطر اسیدهایی که دارد قند خون را بالا نمی‌برد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

چگونه دکوراسیون خانه خود را زیبا کنیم؟

چگونه دکوراسیون خانه خود را زیبا کنیم؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران
تغییر دکوراسیون در منزل امری است که می تواند ظاهر خانه را در حد زیادی تغییر دهد.

تغییر مکان قرارگیری اشیاء مختلف ، تعویض اشیا یا رنگ کردن آن ها می تواند تغییرات زیادی را در ظاهر خانه ایجاد کند.

– از مبلمان بزرگ و دست و پا گیر استفاده نکنید: مبلمان خانه تان را به نسبت متراژ و فضای باز خانه خود انتخاب کنید .

این کار موجب می‏ شود که به راحتی در فضای درون خانه حرکت کنید و به جای آن که همواره مراقب باشید که دست‏ و پایتان به چیزی برخورد نکند، با لذت بیشتری از زندگی خود بهره ببرید.

– از فضاهای خالی استفاده کنید: در بسیاری از اتاق ها و مکان های موجود در خانه فضاهای خالی زیادی وجود دارد.

مکان هایی مثل روی میز ها ، بر روی پیش خوان از جمله مکان هایی هستند که معمولاً فضای خالی زیادی دارند. شما می توانید این فضاهای خالی را با انواع مجسمه های دست ساز ، شمع های ساخته شده در خانه یا سایر انواع وسایل دست ساز پر کنید.

-چیدن درست قفسه ها: در تمامی منازل قفسه هایی برای چیدن وسایل مختلف وجود دارد. این قفسه ها می توانند در مکان های مختلفی در منزل مثل آشپزخانه یا کناره اتاق پذیرایی قرار بگیرند.

باید توجه کرد که با رعایت نظم و ترتیب در چیدن صحیح این قفسه ها می توانید به نمایی مطلوب تر و چشم نواز تر برسید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

روزه و روزه داری از دیدگاه علمی

روزه و روزه داری از دیدگاه علمی- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران
ارتباط بین دین با علم ، ارتباطی ناگسستنی است . چرا که خداوند متعال پدید آورنده آن می باشد و با آفرینش کون و مکان ، ظهور و بروز علم در کنار دین نیز ضروری می نماید. بنابراین هم دین و هم علم، دو حقیقتی هستند که به ثبوت آفرینش منجر می شوند. خداشناسی دینی که از زبان اولیای الهی تبیین شده با خداشناسی طبیعی و کیهانی که از زبان دانشمندان بیان شده است هر دو دارای مقبولیت و رواج می باشد .
در اینجا به تقارن دیدگاه های دینی و علمی درخصوص علت و فلسفه وجود و وجوب روزه می پردازیم. روزه و روزه داری نه تنها به خاطر تأمین سلامت و صحت بدن آدمی حائز اهمیت می باشد، بلکه موجب تأمین سلامتی روح و جان نیز هست. چرا که انسان موجودی است سه بعدی ، دارای بعد روح، ‌جسم و ذهن و هر سه بعد با یکدیگر موجب معنی یافتن وی می شوند. به عبارت دیگر چنانچه عقل و لزوم سلامتی جسمی آدمی حکم کند ، همان نیز به لزوم سلامتی روح حکم می نماید و انسانی که به دنبال سلامتی روح خویش در کنار جسمش نباشد نمی توان از او به عنوان انسانی سالم و تکامل یافته یاد نمود. بنابراین در مورد روزه که یکی از واجبات دینی است ، می توان گفت : «روزه داری عبارت است از اجرای یک برنامه مذهبی بهداشتی کامل جسمی و روحی»
در این مقاله، هدف اهمیت روزه از نظر بهداشت روحی و جسمی است . پروفسور «الکسی سوفورین» می گوید : « جسم به هنگام روزه به جای غذا از مواد داخلی استفاده می کند و آن ها را مصرف می کند و مواد کثیف و عفونی که در جسم هست و ریشه و خمیره بیماری است، از بین می رود و بدین طریق روزه سبب بهبودی همه بیماری ها است. از این رو جسم خود را به وسیله روزه از داخل نظیف و پاکیزه می کند .»

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

تأثیرات نام تجاری در اقتصاد جهانی

تأثیرات نام تجاری در اقتصاد جهانی- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران
آیا به اندازه کافی از تأثیرات نام‌های تجاری بر اقتصاد جهانی اطلاع دارید؟ آیا کسب چنین اطلاعاتی ارزش خاصی برای شما دارند؟

دکتر فرانسیس گیوری مدیرکل WIPO برای سؤال اول پاسخ منفی و برای پرسش دوم پاسخ مثبت داده است. درواقع گزارش اخیر WIPO از شفافیت کافی برخوردار است. «یک نام تجاری محبوب و شناخته شده از جمله باارزش‌ترین دارایی‌های نامشهود محسوب می‌شود. به‌رغم چنین اهمیتی، شواهد موجود جهت اثبات تأثیرات نام‌های تجاری بر عملکرد اقتصاد بین‌الملل محدود است.» بنابراین گزارش WIPO با هدف پوشش این شکاف در جهت افزایش درک و اطلاعات ما از میزان تأثیرگذاری این سرمایه نامشهود براقتصاد و نقش آن در شرایط متغیر و رقابتی اقتصاد گام برداشته است.

در واقع این گزارش پیامی فریبنده برای شرکت‌هایی دارد که اهمیت خاصی برای استراتژی برند قائل هستند. گزارش‌های اولیه حاکی است که در سال ۲۰۱۱ میلادی سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه برندسازی ارزشی برابر با ۴۶۶ میلیارد دلار داشته است.

در واقع سرمایه‌گذاری‌های انجام شده درخصوص برندسازی به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۰ در کشور چین به‌طور پیوسته افزایش پیدا کرده است. در همین دوره آمار‌های ارائه شده در ایالات متحده آمریکا حاکی از این است که این میزان سرمایه‌گذاری از ۲ /۱ درصد کل تولید ناخالص داخلی به ۸ /۰ درصد کاهش پیدا کرده است. این تغییر به‌طور ویژه قابل ملاحظه است. درواقع در سال ۲۰۱۱ سرمایه‌گذاری در حوزه نام تجاری در اقتصادهایی با درآمد متوسط، ۴۳ درصد از کل فعالیت‌های جهانی در این حوزه را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که این رقم در سال ۲۰۰۶ میلادی چیزی حدود ۳۵ درصد بوده است.  این رقم در سال ۲۰۱۱ به ۴۵ درصد رسیده است.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

بهداشت مو و نکاتی در مورد آن

بهداشت مو و نکاتی در مورد آن- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران
مو
یکی از ضمائم پوست است که از دو قسمت تشکیل شده است. قسمتی از آن که دیده می‌شود، از سلول های مرده بوجود آمده و قسمت دیگر، ریشه و پیاز مو نام دارد که سلول های زنده و فعالی دارد. یک انسان بالغ در حدود ۰۰۰/۱۰۰ تار مو بر روی سر دارد که هر تار مو بین دو تا ده سال عمر می‌کند و رشد آن بطور معمول ۳۳/۰ میلی متر در روز و یا ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر در سال است.

روش های نگهداری مو

میوه‌ها ، سبزی های تازه و خام ، ماهی تازه ، جگر و روغن های گیاهی مانند: روغن زیتون ، روغن آفتابگردان و روغن ذرت از غذاهای بسیار مفیدی هستند که به رشد و سلامت موها کمک می‌کنند. ماساژ سر نیز در افزایش سرعت جریان خون نقش مهمی دارد. بدین صورت که با انگشتان دو دست ، سر را ماساژ دهید، بطوری که انگشتان به شکل دورانی حرکت داده شوند. تا زمانی که حس کنید سرتان گرم شده است و خون در زیر پوست جریان دارد. این حرکت را در همه نقاط پوست سر انجام دهید تا به این ترتیب خون در تمام قسمت های سر به جریان بیفتد. برای سرعت بخشیدن به گردش خون در سر ، برس را در جهت های مختلف روی پوست سر بکشید تا خون در زیر پوست به جریان بیفتد. تمرین بسیار ساده جهت تسریع جریان خون سر ، این است که به پشت بخوابید، روی شانه‌ها و آرنج ها تکیه کنید. در این حالت سر باید روی زمین قرار گیرد. هنگام انجام این تمرین ، پاها را راست نگهدارید و زانوها را خم نکنید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

نقش مالیات بر توسعه اقتصادی

مالیات

درتعریف رشد اقتصادی آمده است : رشد اقتصادی به منزله افزایش کمی در میزان تولیدات کالاها و خدمات در طی زمان است و معیار اندازه گیری آن تغییرات در (( تولید ناخالص ملی )) می باشد. که منظوراز تولیدناخلص ملی این است که: حاصل جمع ارزش نهایی کلیه کالاها و خدمات که طی یکسال مالی از عملکرد اقتصاد یک جامعه تحقق می شود.

درتعریف مالیات آمده است : مالیات دریافت قسمتی از دارایی افراد توانمند از نظر اقتصادی و توزیع این دارایی به افراد ناتوان است؛ به عبارتی دیگر از نظر اقتصادی انجام این عمل در بحث توزیع عادلانه تر درآمد مطرح می شود پس توزیع عادلانه تر درآمدها به این معنی است که شکاف درآمدی بین گروه های درآمدی جامعه کمتر باشد.

درتکمیل مقدمه مطرح شده بایستی اذعان نمود که: تعارض میان معقولات توزیع درآمد و توسعه اقتصادی زمانی بالا گرفت که بلوک شرق خود را پرچمدار طبقات محروم و لذا پیشگام در توزیع عادلانه درآمد و بالاخص تجدید توزیع درآمد و به زیان سرمایه داران و مالکان معرفی کرد و بلوک غرب در سوی دیگر خود را منادی توسعه اقتصادی و رفاه نامید.

علاوه براین با ظهور انقلاب صنعتی و بروز عدم تعادل های ناشی از فزونی تولید بر مصرف و برعکس نقش پول کاغذی و پدید آمدن تورم ساختاری، دخالت مستقیم و مستمر دولت در برنامه ریزی های اقتصادی برای ایجاد تعادل جهت رشد و توسعه اقتصادی را که اغلب اقتصاد دانان ضرورتی مسلم می انگارند، اجتناب ناپذیر می نماید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

عوارض قطع مصرف آنتی بیوتیک ها در دوره درمان

عوارض قطع مصرف آنتی بیوتیک ها در دوره درمان- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

در مورد این که چرا باید دوره آنتی‌بیوتیکی را که پزشک تجویز می‌ کند، به طور کامل مصرف کنیم و به محض قطع علائم نباید دریافت آن ها را قطع کنیم، دلایل متعددی ذکر شده است که یکی از مهم‌ ترین این دلایل جلوگیری از مقاومت آنتی ‌بیوتیکی است.

هنگامی که مقاومت آتی بیوتیکی اتفاق می افتد، باکتری ها قادر به زنده ماندن و تکثیر خواهند بود. این باکتری ‌های تغییر یافته ممکن است موجب عفونت ‌های جدی شوند که به سرعت قابل انتقال به سایرین است. بنابراین باید آنتی‌ بیوتیک ‌های جدید و قوی مصرف شود، در غیر این ‌صورت بیماری شدید می‌ شود و حتی احتمال مرگ وجود دارد.

بیماری های ناشی از باکتری های مقاوم شده گاهی بسیار شدید هستند و نیاز به درمان در بیمارستان دارند. عفونتی که در ابتدا با خوردن آنتی‌ بیوتیک درمان می‌ شد، اکنون نیازمند تجویز داروهای قوی‌ تر است.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

نکات بهداشت فردی در تابستان

نکات بهداشت فردی در تابستان- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

رعایت نکات بهداشتی، نه تنها در فصل تابستان -که شیوع بیماری ها بیشتر است – ، بلکه در تمام فصول ضروری به نظر می رسد. در این نوشته ده رفتار بهداشتی سالم را که ریسک ابتلا به بیماری های تابستانی را کاهش می دهد، ذکر می کنیم:

۱ – در هوای گرم روزهای تابستانی، تشنگی غالب ترین عکس العمل بدن است، بنابراین برای رفع تشنگی از یک لیوان آب نسبتاً خنک (نه یخ!) که از پاکی آن اطمینان دارید به همراه ۱ عدد لیموترش استفاده کنید.

۲ – حتماً میوه ها و سبزی هایی را که خریداری می کنید، علاوه بر شست و شو با آب با مایع ضدعفونی کننده نیز شست و شو دهید. در رابطه با سبزی استفاده از چند قطره مایع ظرف شویی برای جدا کردن تخم انگل از سبزی ها (کاری که مواد ضد عفونی کننده قادر نیستند) ضروری به نظر می رسد.

۳ – در هنگام سفر رعایت اصول بهداشتی در انتخاب غذاخوری بسیار حائز اهمیت است. سعی کنید از مصرف سالاد در رستوران ها اجتناب کنید، همچنین سس ها موادی هستند که انتقال میکروب سالمونلا از آن ها به بدن افراد بسیار اتفاق می افتد. پس غذاهای حاوی سس در خارج از منزل در لیست موارد ممنوعه قرار می گیرند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

معنا و ماهیت حقیقی شب قدر چیست؟

معنا و ماهیت حقیقی شب قدر چیست؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران
«قدر» در لغت به معنای اندازه و اندازه گیری است. «تقدیر» نیز به معنای اندازه گیری و تعیین است . اما معنای اصطلاحی «قدر» ، عبارت است از ویژگی هستی و وجود هر چیز و چگونگی آفرینش آن. به عبارت دیگر، اندازه و محدوده وجودی هر چیز، «قدر» نام دارد .

بنابر دیدگاه حکمت الهی، در نظام آفرینش، هر چیزی اندازه ای خاص دارد و هیچ چیزی بی حساب و کتاب نیست . جهان حساب و کتاب دارد و بر اساس نظم ریاضی تنظیم شده، گذشته، حال و آینده آن با هم ارتباط دارند .

استاد مطهری در تعریف قدر می فرماید: «… قدر به معنای اندازه و تعیین است … حوادث جهان … از آن جهت که حدود و اندازه و موقعیت مکانی و زمانی آن ها تعیین شده است، مقدور به تقدیر الهی است ».

پس در یک کلام، «قدر» به معنای ویژگی های طبیعی و جسمانی چیزهاست که شامل شکل حدود، طول، عرض و موقعیت های مکانی و زمانی آن ها می گردد و تمام موجودات مادی و طبیعی را در بر می گیرد .

این معنا از روایات استفاده می شود; چنان که در روایتی از امام رضا (ع) پرسیده شد: معنای قدر چیست؟ امام (ع) فرمود: «تقدیر الشی ء، طوله و عرضه » ; «اندازه گیری هر چیز اعم از طول و عرض آن است » و در روایت دیگر، این امام بزرگوار در معنای قدر فرمود: «اندازه هر چیز اعم از طول وعرض و بقای آن است .»

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

خواص شگفت انگیز عسل

خواص شگفت انگیز عسل- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

عسل همواره یکی محبوب‌ترین خوراکی‌های آشپزی و در عین حال داروی تسکین بسیاری از بیماری‌ها بوده است. در سرتاسر کره خاکی نیاکان ما از مزایای عسل به خوبی آگاه بوده اند. نخستین کاربردهای شناخته شده عسل در درمان‌های دارویی به حدود ۴۰۰۰ سال پیش بر روی لوحه‌های سنگی بر جای مانده از اقوام سومری باز می‌گردد.

عسل تقریبا حدود ۳۰٪ از درمان‌های دارویی سومریان را در بر می‌گرفت. در هند، عسل یکی از مهم ترین عناصر طب کهن و سنتی هندوها یعنی سیدها و آیوروداست. در مصر باستان کاربرد آن برای درمان بیماری‌های پوستی و چشمی، و همچنین به عنوان مرهمی طبیعی‌ بر روی زخم‌ها و سوختگی‌ها استفاده می‌شد. فرهنگ‌های دیگر نیز از عسل برای اهداف دارویی گوناگون بهره می‌برند.

امروزه عسل کانون توجه بسیاری از تحقیقات علمیِ جوامع پزشکی قرار گرفته تا تصورات نیاکان ما را در ارتباط با کاربردهای فراوان عسل بررسی و اثبات نمایند. بیایید با هم نگاهی به این موارد بیندازیم.

عسل و فواید آن بر سلامت

عسل اثرات مختلفی بر روی بدن دارد و این امر بستگی به نوع مصرف شما دارد. اگر عسل را با آب ولرم مخلوط کرده و بنوشید، تأثیر بسیار مفیدی بر روی تعداد گلبول‌های قرمز موجود در خون دارد. گلبول‌های قرمز خون مسئول انتقال اکسیژن موجود در خون به بخش‌های مختلف بدن هستند. عسل محلول در آب ولرم میزان هموگلوبین‌های خون را افزایش می‌دهد، هموگلوبین‌هایی که مانع کم‌خونی می‌شوند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

۰/۵ (۰ نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=5216

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.