1

هفته نامه دانستنی (شماره چهار)

  • کد خبر : 5955
  • 04 مرداد 1395 - 8:22
هفته نامه دانستنی (شماره چهار)

هفته‌نامه دانستنی فرصتی است برای مرور مهم‌ترین مقالات، رویدادهای علمی، آموزشی و دانستنی هایی از جهان هستی، مطالب مفید بهداشت، روان شناسی، آشپزی، خواص میوه ها، جاذبه های گردشگری و مسائل مذهبی، دینی و مناسبت های بروزی که در هفته گذشته در این سایت فراهم آمده است.

هفته‌نامه دانستنی فرصتی است برای مرور مهم‌ترین مقالات، نوشته ها، رویدادهای علمی، آموزشی، تاریخی، اقتصادی و دانستنی هایی از جهان هستی و شگفتی های آن، مطالب مفید بهداشت، سلامت و پزشکی، روان شناسی، آشپزی، مواد غذایی و خواص میوه ها، سفر و جاذبه های گردشگری و مسائل مذهبی، دینی و مناسبت های بروزی که در هفته گذشته در این سایت فراهم آمده است. در این شماره‌ از هفته‌نامه دانستنی، درخصوص:

« نقش مشارکت شهروندان در مدیریت شهری / یک خانواده ی ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟ / حرکات یوگا – وضیعت کماندار و کمان / حقوق‌ نجومی متولد اقتصاد غیرشفاف دولتی / افزایش مصرف انرژی تهدیدی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان /  خوردنی های مضر برای استخوان ها / چه هدیه ا ی برای کودکان دو ساله تهیه کنیم؟ / کاهش نرخ سود سپرده بانکی، چه تبعاتی درپی دارد؟ / ۲۰ ابزار و اپلیکیشن هوشمند و کاربردی برای کارآفرینان / خواص زرشک» مطالبی خواهید خواند.

با دانستنی همراه باشید.

نقش مشارکت شهروندان در مدیریت شهری

نقش مشارکت شهروندان در مدیریت شهری- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

در قبال وظایف مصرح در قانون برای مسئولین کشوری و شهری که در برگیرنده حقوق شهروندی نیز هست، متقابلاً شهروندان نیز در ارتباط با شهر و مدیریت شهری دارای وظایف و تکالیفی هستند که عمل به این وظایف و تکالیف در ارتباط دو سویه با حقوق آن ها در مدیریت شهری باعث ارتقاء فضیلت جامعه شهری و تأمین سعادت و ایمنی اجتماعی شهری می شود. به طور کلی وظایف شهروندان را می توان در چند مورد خلاصه کرد: آشنایی با حق و حقوق خویش در جامعه شهری؛ آشنایی با وظایف و تکالیف مدیریت شهری و توانایی ها و محدودیت های مدیریت شهری در اداره شهر و هماهنگ ساختن سطح توقعات خویش با این وظایف و امکانات پس از آشنایی با دو مقوله فوق هر شهروند باید برای احقاق حق خویش و بالطبع بهبود وضعیت جامعه شهری خود اقدام کرده و مدیریت شهری را وادار به انجام وظیفه و اعاده حق شهروندی خویش کند؛ سعی و تلاش برای مشارکت در اداره شهر؛ افزایش حس تعلق خاطر خود به محله و شهر محل سکونت خویش؛ تشویق و ترغیب همشهریان خود به مشارکت در اداره امور شهر از این جمله اند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

یک خانواده ی ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟

یک خانواده ی ایده آل چه ویژگی هایی دارد؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

داشتن خانواده ای ایده ال همواره یکی از آرزوها وخواسته های درونی ماست ، زیرا خانواده به عنوان اساسی ترین پایگاه اجتماعی وروانی می تواند زمینه ی ارضای بسیاری از نیازهای روحی و روانی ما را فراهم آورد . به همین منظور لازم است هریک از ما با شناخت نسبی از ویژگی های یک خانواده ی ایده ال سعی کند، در راستای نیل به این ویژگی ها آموزش ها ی لازم را دیده و مهارت های لازم را کسب نماید و نیز بکوشد در جهت نیل سایر اعضای خانواده به این ویژگی ها قدم های اساسی را بردارد . به عنوان مثال زوجین در شروع زندگی مشترک می توانند در راستای نیل به این ویژگی ها حرکت نمایند و فرزندان خود را منطبق با آن ها تربیت نموده و آموزش های لازم را به آنان بدهند. در چند سطر زیر به برخی از این ویژگی ها اشاره شده است که لازم است اعضای خانواده به صورت فردی و گروهی در جهت انطباق خود با آن ها آموزش های لازم را دیده و مهارت های کافی را کسب نمایند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

حرکات یوگا – وضیعت کماندار و کمان

حرکات یوگا - وضیعت کماندار و کمان- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

در نوشته پیشین در رابطه با کلیات ورزش یوگا،  فواید و ویژگی‌ها، رژیم غذایی در یوگا و … مطالبی ارائه گردید در این بخش به توضیح دو حرکت از حرکات و تمرین های این ورزش می پردازیم.

وضیعت کماندار

وضیعت کماندار که به آن تمرین تیرانداز هم گفته می‌شود، باعث به حرکت در آمدن تقریباً تمامی مفاصل دست و پا می‌گردد و سبب انعطاف پذیری بیشتر این مفاصل می‌شود. تمرین کماندار به بهبود تعادل فیزیکی و هماهنگی حرکات بدنی کمک فراوان می‌کند.

برای انجام این وضعیت، برروی زمین بنشینید و پاهایتان را به صورت کشیده به جلو دراز کنید. سپس دستهایتان را آرام آرام دراز کرده و شصت پاها را بگیرید. در حین اینکار، تنفس آرام را نیز فراموش نکنید. هنگامی که شست پای چپ خود را گرفته‌اید و آن را محکم روی زمین نگه داشته‌اید، زانوی راست خود را خم کنید و انگشتان پای راست را به آرامی به سمت گوش راست خود نزدیک کنید. فرض کنید که یک کماندار هستید و پای چپتان یک کمان است، که آن را ثابت نگه داشته اید و با دست راست می‌خواهید شلیک کنید. در همین حالت بمانید (تا زمانی که خسته شدید) و سعی کنید تمرکز و تنفس آرام را حفظ کنید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

حقوق‌ نجومی متولد اقتصاد غیرشفاف دولتی

حقوق‌های نجومی متولد اقتصاد غیرشفاف دولتی- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

طبق روال مواجهه با ماجراهای خبرساز اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، اقدامات ضربتی در حال انجام است. تعدادی از مدیران مزبور عزل شده، بخشی از مبالغ پرداختی ظاهراً مسترد گردیده، دستور نظارت بیشتر از سوی مقام های ارشد دولت صادر شده و اخیراً ضوابط سقف حقوق مدیران مورد بازبینی قرار گرفته است. حتی ممکن است در آینده نه چندان دور، عده ای در دادگاه علنی محاکمه شوند. این ها همه، البته در کوتاه مدت مفید بوده و با سرعت عکس العمل از مقام های مختلف، کمک می کند تب جامعه تا حدی فروکش کند.

اما واقعیت آن است که پس از فروکش موقت این تب، عامل اصلی بیماری فساد اقتصادی از بین نمی رود و با برکناری چند مدیر و به اصطلاح “برخورد” با افراد خاص یا صدور چند بخش نامه، تضمینی برای جلوگیری از تکرار موارد مشابه نخواهد بود.

مقصر اصلی ماجرای حقوق های نجومی، نه دریافت کنندگان یا حامیان احتمالی دولتی، بلکه سیستم و ساختاری است که اجازه چنین معاملات و فعالیت های غیر قانونی یا غیر اخلاقی را می دهد. چه بسا بسیاری از کسانی که به درست از این اتفاق انتقاد می کنند، اگر جای دریافت کنندگان این حقوق ها بودند، به سختی می توانستند از پذیرش این پول ها امتناع کنند. برای حل مشکل، باید عوامل ریشه ای را شناسایی کنیم و با اصلاح آن ها، خود به خود مشکلات مربوط به فساد اقتصادی کاسته خواهد شد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

افزایش مصرف انرژی تهدیدی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان

افزایش مصرف انرژی تهدیدی برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

در روزهای گذشته، کشورهای درحال توسعه عمدتاً رشد اقتصادی مناسبی را تجربه کرده اند که نتیجه آن، همانا افزایش شدید مصرف انرژی است. این رشد به همراه افزایش فزاینده تقاضا، فشار زیادی به سیستم عرضه جهانی انرژی وارد کرده است.

در حقیقت تقاضای انرژی باعث پدیداری چالش های نوینی در حوزه اقتصاد و سیاست شده است که شاید یکی از جنبه های آن، تغییر روابط ژئوپلیتیکی جهان باشد. در وحله اول آمارها نشان می دهد که نرخ رشد جمعیت برای کشورهای در حال توسعه از بقیه دنیا بیشتر است. تا سال ۲۰۳۰ سهم این گروه در کل جمعیت جهان به حدود ۸۱ درصد می رسد. اگر پدیده توسعه سریع اقتصادی و ادغام بازارهای جهانی انرژی را هم در نظر بگیریم، آن گاه تقاضای انرژی در کشورهای در حال توسعه به رقم بسیار وحشتناکی بالغ خواهد گردید. برآورد شده است که تا سال ۲۰۳۰، میزان تقاضای انرژی حدود ۷۰ درصد از سال ۲۰۰۰ بیشتر می شود (یعنی حدود ۱۵/۳ میلیارد تن معادل نفت در هر سال). از این میزان حدود ۶۵ درصد آن از طرف کشورهای درحال توسعه مورد تقاضا است. برآورد دیگری حاکی است که تا سال ۲۰۲۵ مصرف انرژی در جهان در حال توسعه به دو برابر سال ۲۰۰۰ می رسد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

خوردنی های مضر برای استخوان ها

خوردنی های مضر برای استخوان ها3- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

این تصور وجود دارد که با جذب بالای کلسیم، استخوان ها قوی تر و محکم تر خواهند شد، غافل از این که مصرف کلسیم به تنهایی کافی نیست و در کنار آن باید سبک زندگی سالم از جمله رژیم غذایی سالم را رعایت کرد.

وقتی صحبت از سلامت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان به میان می آید، همه به یاد کلسیم می افتند.

یکی از مواردی که در کنار جذب کلسیم باید بیشتر به آن دقت کرد، محدود کردن مصرف برخی مواد نامناسب برای سلامت استخوان ها است؛. خوردنی های مضر و نامناسب روی میزان کلسیم و قدرت سوخت و ساز پروتئین ها تأثیر منفی گذاشته و سلامت عضلات و مفاصل را تهدید می کنند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

چه هدیه ا ی برای کودکان دو ساله تهیه کنیم؟

بهترین هدیه ها برای کودکان دو ساله3- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

کودکان دو ساله، انرژی و حس کنجکاوی بسیاری دارند و باید هدایایی برای آن ها خریداری کنید که مورد توجهشان قرار بگیرد. از آنجا که کودکان در این سن خودشان فعالیت بیشتری پیدا می کنند و می توانند راه بروند، بدوند و حرکت های بسیاری داشته باشند، از وسایل متحرک نیز بیشتر خوششان می آید. به طور مثال، سبد خرید یا اردکی که حرکت می کند نظر کودکان دوساله را به خود جلب می کند. همچنین، اسباب بازی هایی که فکرش را به کار بگیرند همچون پازل یا خانه سازی نیز برایش جذاب هستند. برای آشنایی با بهترین اسباب بازی ها برای کودک دوساله، مطالب زیر را مطالعه کنید.

سه‌چرخه

سه‌چرخه، هیجان لذت بخشی به کودک می بخشد و دلیل آن نیز حس استقلالی است که کودک به واسطه این دستگاه به دست می آورد. سه‌چرخه همچون دوچرخه به حفظ تعادل نیاز ندارد و کودک فقط باید پدال بزند و در جاده های خیالی، خود را به دست باد بسپارد. برای جلب توجه بیشتر می توانید انواعی را انتخاب کنید که امکانات جانبی، به طور مثال، سبد ذخیره وسایل نیز داشته باشد. همچنین باید توجه داشته باشید سه‌چرخه‌ای که برای این سن کودک خریداری می کنید، دسته ای جدا شدنی برای والدین داشته باشد تا زمانی که کودک از پدال زدن خسته شد، پدر یا مادر او را هل بدهند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

کاهش نرخ سود سپرده بانکی، چه تبعاتی درپی دارد؟

کاهش نرخ سود سپرده بانکی، چه تبعاتی درپی دارد؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این‌که در واقع بانک‌ها موافق کاهش نرخ سود سپرده نیستند، گفت: اگر بعد از کاهش نرخ سود برای پول‌هایی که از حساب‌های بانکی خارج می‌شود دولت برنامه‌ریزی نداشته باشد، باعث ایجاد طوفانی در اقتصاد خواهد شد.

مرتضی دلخوش در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که کاهش نرخ سود در نهایت نمی‌تواند به نفع نظام بانکی باشد، گفت: در واقع بانک‌ها با این طرح موافق نیستند، چرا که در نهایت باعث کاهش سپرده‌های بانکی خواهد شد.

وی با بیان این‌که کاهش نرخ سود سپرده در نظام اقتصادی کنونی امری ضروری است، خاطر نشان کرد: اگر تورم واقعی در کشور با آنچه که از سوی دولت اعلام می‌شود، همخوانی داشته باشد و واقعا نرخ تورم 15 درصد باشد نرخ سود 18 درصد می‌تواند مناسب باشد.

این کارشناس اقتصادی افزود: اما اگر آنچه مردم از نرخ تورم احساس می‌کنند و قابل لمس است بیش از نرخ تورم اعلام شده باشد، کاهش نرخ سود می‌تواند خطرناک باشد و باعث ایجاد پول‌های سرگردان در بازار سرمایه شود.

دلخوش درباره‌ی تأثیر کاهش نرخ سود در نظام اقتصادی گفت: وقتی نرخ سود سپرده کاهش پیدا می‌کند یا پول‌ها در حساب بانکی باقی‌ می‌مانند و یا از حساب خارج می‌شوند که در این صورت ممکن است به بخش‌های دیگر اقتصادی حمله کند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

۲۰ ابزار و اپلیکیشن هوشمند و کاربردی برای کارآفرینان

۲۰ ابزار و اپلیکیشن هوشمند و کاربردی برای کارآفرینان- پایگاه اینترنتی دانستنی ایراناپلیکیشن‌ها و ابزارهایی که یک کارآفرین می‌تواند از آن‌ها بهره ببرد، انواع متفاوتی دارند. از سرویس‌های مربوط به مدیریت زمان تا خدمات مدیریت ایمیل و اپلیکیشن‌های تجزیه و تحلیل آماری. خوب است هر کارآفرینی بتواند تا حد ممکن از ابزارهای موجود، برای پیشبرد اهدافش بهترین استفاده را ببرد.

اجرای یک کسب‌و‌کار موفق سخت است. مخصوصاً اگر ابزارهای درست را در اختیار نداشته باشید. هنگامی که یک دنیا کار برای انجام‌دادن دارید، حفظ مهارت‌های مدیریت زمان و بالا نگه‌داشتن میزان بهره‌وری، یک اصل ضروری به شمار می‌آید. در ادامه، ۲۰ ابزار خارق‌العاده را که توسط کارآفرینان برای برطرف کردن تمام نیازهایتان، به شما پیشنهاد شده است، معرفی کرده‌ایم. از بازاریابی مؤثر در شبکه‌های اجتماعی گرفته تا فروش و کار شبکه‌ای. اگر چه برخی از این سرویس‌ها تجاری و غیررایگان هستند، ولی فراموش نکنید که وقت و زمان شما ارزشی بیش از طلا دارد؛ پس اگر ابزار یا اپلیکیشنی یافتید که انجام کارهایتان را سرعت می‌بخشد، شک نکنید که به خریدنش می‌ارزد

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

خواص زرشک

خواص زرشک- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

زرشک درختچه‌ای تیغدار به طول ۱ تا ۵ متر است. چوب آن به رنگ قرمز، قهوه‌ای یا زرد است. برگ‌های آن بیضی شکل با دندانه‌های اره‌ای و میوه اش قرمز رنگ بیضوی شکل و ترش مزه‌است. به ریشهٔ درخت زرشک «آئر خیس» گفته می‌شود.

انتهای بهار و ابتدای تابستان فصل شکوفه دادن بوته زرشک است، غنچه‌های زرد رنگ زرشک در فصل پاییز رنگ قرمز گیلاسی به خود می‌گیرند.

زرشک بومی مناطق معتدل و نیمه استوایی اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است. کشور ایران بزرگ ترین تولیدکننده زرشک در دنیا است که در این میان استان خراسان و شهرستان قائنات با در اختیار داشتن نزدیک به ۹۷ درصد از اراضی زیرکشت این محصول، تولید ۹۵ درصد از زرشک دنیا را در اختیار دارد.

زرشک خواص خوراکی و دارویی بسیاری دارد که به تعدادی از آن ها اشاره می شود:

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

به این خبر امتیاز دهید

0/5 (0 نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=5955

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو

تبلیغات در سایت   درباره ما   تماس با ما

logo-samandehi