1

هفته نامه دانستنی (شماره پنج)

  • کد خبر : 6072
  • 10 مرداد 1395 - 8:46
هفته نامه دانستنی (شماره پنج)

هفته‌نامه دانستنی فرصتی است برای مرور مهم‌ترین مقالات، رویدادهای علمی، آموزشی و دانستنی هایی از جهان هستی، مطالب مفید بهداشت، روان شناسی، آشپزی، خواص میوه ها، جاذبه های گردشگری و مسائل مذهبی، دینی و مناسبت های بروزی که در هفته گذشته در این سایت فراهم آمده است.

#هفته_نامه #دانستنی #بیشتر_بدانیم

هفته‌نامه دانستنی فرصتی است برای مرور مهم‌ترین مقالات، نوشته ها، رویدادهای علمی، آموزشی، تاریخی، اقتصادی و دانستنی هایی از جهان هستی و شگفتی های آن، مطالب مفید بهداشت، سلامت و پزشکی، روان شناسی، آشپزی، مواد غذایی و خواص میوه ها، سفر و جاذبه های گردشگری و مسائل مذهبی، دینی و مناسبت های به روزی که در هفته گذشته در این سایت فراهم آمده است. در این شماره‌ از هفته‌نامه دانستنی، درخصوص:

«برخی دیگر از عادت های غلط در رانندگی/ راهنمای خرید دوچرخه/ چگونه صندوق قرض الحسنه خانوادگی تشکیل دهیم؟/ آشنایی با برخی اصطلاحات رایج در تلگرام/ رؤیای اتوبوس خودران تحقق یافت/ طرز تهیه چیکن مارسالا/ موانع تأسیس و رشد کسب و کارهای خرد/ مشاغل صنعت تبلیغات و ویژگی های آن ها/ در باره بیماری اوتیسم بیشتر بدانیم/ رازونیاز عاشقانه با محبوب!» مطالبی خواهید خواند.

با دانستنی همراه باشید.

برخی دیگر از عادت های غلط در رانندگی

برخی دیگر از عادت های غلط در رانندگی- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

امروزه ثابت شده است که رعایت نکات ایمنی و فنی رانندگی نه تنها ضامن حفظ سلامت خودرو و خود راننده و دیگر سرنشینان وسیله نقلیه می باشد؛ بلکه باعث ترافیک روان و بسیار خوبی در معابر شهر و جاده هاست.

ولی متأسفانه برخی از رانندگان یا از این نکات اطلاع ندارند یا در مورد رعایت آن ها سهل انگاری می نمایند. علاوه بر آن بعضی نیز عادت های نادرستی در هنگام رانندگی دارند که باعث ایجاد مشکلاتی برای خود و دیگران می شوند. با ترک این عادت ها رانندگی درست و سالمی داشته باشیم.

نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها

این کار فشار زیادی را به سیستم متر بندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می کند. نحوه صحیح رد شدن از دست انداز که در شهرمان به وفور یافت می شود، به این شکل است که باید طوری برنامه ریزی کنیم تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کنیم و هنگام عبور از دست انداز، ترمز به هیچ عنوان درگیرنشود.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

راهنمای خرید دوچرخه

راهنمای خرید دوچرخه- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

با توجه به محل و مشخصات زمینی که می خواهید در آن دو چرخه سواری کنید دوچرخه های متفاوتی وجود دارند و انتخاب یک دو چرخه مناسب می تواند گیج کننده باشد. در این مقاله اطلاعات پایه درباره انتخاب دوچرخه مناسب در اختیار شما قرار می گیرد و امیدواریم این اطلاعات به شما در انتخاب دوچرخه مناسب کمک کند.

دوچرخه های کوهستان

دوچرخه های کوهستان دارای لاستیک های پهن، سیستم فنر بندی و فرمانی راست هستند. ضریب دنده ها در این نوع دو چرخه برای سربالایی ها و نا همواری ها طراحی شده است. در دنده های پایین گشتاور بیشتری به چرخ ها منتقل می شود تا دوچرخه سوار بتواند راحت تر از نا همواری ها بگذرد.

چگونه یک دوچرخه کوهستان انتخاب کنیم؟

بدنه: برای یک دوچرخه کوهستان بدنه هر چه سبک تر باشد بهتر است. این موضوع زمانی بیشتر خود نمایی می کند که از سربالایی های تند در حال بالا رفتن هستید. فولاد مقاوم تر است اما دوچرخه فولادی سنگین تر از یک دوچرخه آلومینیومی خواهد بود.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

چگونه صندوق قرض الحسنه خانوادگی تشکیل دهیم؟

چگونه صندوق قرض الحسنه خانوادگی تشکیل دهیم؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

قرض الحسنه به عنوان یکی از پرکاربرد ترین عقود اسلامی همواره مطرح بوده ودر جهت کاهش فقر و کمک به رفع نیاز های ضروری افراد جامعه همواره راهگشا بوده است. یکی از ویژگی های عمده قرض الحسنه قابلیت همگانی بودن و اجرایی بودن آن در تمامی جمع های کوچک حتی خانواده هاست .برای تشکیل یک صندوق قرض الحسنه خانوادگی ابتدا باید یک اساسنامه برای آن ترتیب داد. از بین اعضای طایفه(اقوام) باید 5 یا 7نفر نسبت به صلاحدید بقیه اعضا انتخاب شوند تا این افراد در مورد تبصره ها و بند های اساسنامه به توافق برسند این بدان معنی نیست که بقیه افرادی که جزء 5یا7نفر نیستند نمی توانند نظر بدهند بلکه برعکس می توانند نظربدهند ولی در رأی گیری برای تصویب آن ها نقشی ندارند .

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

آشنایی با برخی اصطلاحات رایج در تلگرام

آشنایی با برخی اصطلاحات رایج در تلگرام- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

محبوبیت کم نظیر پیام رسان تلگرام در دنیای امروز بر هیچکس پوشیده نیست. اما شاید اصطلاحی بشنوید که معنی آن را نمی دانید و فقط مجبورید سرتان را به نشانه ی تأیید تکان دهید! در این پست قصد داریم در مورد این مطلب توضیحاتی را ارائه دهیم.

Sessions و Active sessions:به معنای نشست و نشست های فعال.

فعالیتی که شما در برنامه ی تلگرامی دارید، یک نشست را به خود اختصاص می دهد. برای مثال یک نشست مربوط به نسخه ی اندروید و یک نشست برای نسخه ی ویندوز. یعنی اگر شما برای یک شماره دو تلگرام داشته باشید دو نشست خواهید داشت. تعداد نشست ها را می توانید در مسیر زیر مشاهده کنید. مطابقت آن با تعداد نشست های واقعی شما نشان دهنده ی این است که کسی غیر از خودتان به تلگرام شما دسترسی ندارد.

فارسی:تنظیمات-حریم خصوصی و امنیت-دستگاه های فعال

انگلیسی:Setting->Privacy and Security->Active Sessions

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

رؤیای اتوبوس خودران تحقق یافت

رؤیای اتوبوس خودران تحقق یافت- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

خودروی خودگردان که با نام خودروی روباتیک و به طور غیر رسمی با نام‌های خودروی بی‌راننده و خودروی خودران نیز شناخته می‌شود، نوعی وسیلهٔ نقلیّهٔ خودکار است که می‌تواند با قابلیّت‌های یک خودروی سنّتی، انسان‌ها را ترابری کند. مانند همهٔ وسایل نقلیّهٔ خودکار. یک خودروی خودگردان قادر است با احساس‌کردن محیط اطراف، خود را در آن ناوبری کند. انسان ممکن است مقصدی را برای خود برگزیند، امّا لازم نیست که هیچ کار مکانیکی بر روی خودرو، برای حرکت به سمت مقصد انجام دهد.

اتوبوس خودران که “اتوبوس آینده” نام دارد، یکی از این خودروهاست که توانست مسیر ۲۰ کیلومتری فرودگاه اسخیپول آمستردام تا شهر هارلم را طی کند و پیچ‌های جاده، تقاطع‌ها و مناطق مسکونی را بدون کمک راننده بگذراند.

این اتوبوس خودران از جدیدترین سیستم  مرسدس موسوم به “سیتی پایلوت” (CityPilot) استفاده می‌کند. این سیستم اجازه می‌دهد اتوبوس در مسیرهای ویژه تا حداکثر سرعت ۷۰ کیلومتر تا حدی بطور خودران حرکت کند. البته در همه شرایط، یک راننده برای نظارت بر ایمنی در اتوبوس حضور خواهد داشت.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

طرز تهیه چیکن مارسالا

طرز تهیه چیکن مارسالا- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

مراحل تهیه غذا:

مرحله 1

دو عدد تخم مرغ را در ظرفی می شکنیم و با چنگال هم میزنیم و کنار می گذاریم و آرد و پودر سوخاری را هر کدام در ظرفی جداگانه می ریزیم و کنار می گذاریم.

 مرحله 2

استخوان ها از سینه ی مرغ حتماً باید جدا شده باشند و به گوشت مرغ نمک و فلفل میزنیم و مرغ را در آرد فرو می بیریم و سپس در تخم مرغ فرو می بریم و بار آخر در پودر سوخاری فرو می بریم تا همه ی قسمت های مرغ به پودر سوخاری آغشته شوند.

 مرحله 3

تابه را گرم می کنیم و روغن را در تابه می ریزیم و دو طرف مرغ را سرخ می کنیم.

 مرحله 4

حال نوبت تهیه ی سس این غذاست : کره را در تابه ای ذوب می کنیم و سیر خرد شده را اضافه می کنیم و قارچ های حلقه شده یا برش زده شده را می ریزیم و دو قاشق آرد اضافه می کنیم و به مدت نیم ساعت می پزیم.

 مرحله 5

آب مرغ و مارسالا را به تابه اضافه و مخلوط می کنیم. 5 دقیقه دیگر غذا آماده است.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

موانع تأسیس و رشد کسب و کارهای خرد

موانع تأسیس و رشد کسب و کارهای خرد- پایگاه اینترنتی دانستنی ایرانبه گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با بیان این مطلب که در ادبیات علمی کارآفرینی در سال های اخیر تمرکز زیادی بر روی نقش کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط به دلیل تحریک رشد اقتصادی کشورها از طریق خلاقیت بالا و نوآوری سازمانی درون آن ها شده است، افزود: هدف این گزارش پرداختن به موانع محیطی تأسیس و رشد کسب و کارهای خرد در تهران است. از آنجا که مسائل تولیدکنندگان خرد در پایتخت می تواند نمونه ای از مسائل مبتلا به سایر تولیدکنندگان خرد در دیگر نقاط کشور باشد، توجه به نتایج این گزارش می تواند در تحقق راهبرد «تولد و رشد بنگاه های خرد» حداقل در کلان شهرهای کشور مؤثر باشد.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

مشاغل صنعت تبلیغات و ویژگی های آن ها

مشاغل صنعت تبلیغات و ویژگی های آن ها- پایگاه اینترنتی دانستنی ایرانصنعت تبلیغات از تنوع زیادی از مشاغل برخوردار است. شاید متنوع‌ترین مشاغل تبلیغات را در مؤسسات تبلیغاتی بتوان یافت. دیوید اگیلوی که از افراد بنام صنعت تبلیغات به شمار می‌آید در کتاب (Ogilvy on Advertising) که انتشارات مبلغان آن را تحت عنوان “رازهای تبلیغات” ترجمه و چاپ نموده است به بررسی مشاغل مختلف تبلیغات و ویژگی های لازم برای هریک پرداخته است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

 آگهی نویسان:

شاید آگهی‌نویسان ییش از دیگران در مؤسسات تبلیغاتی به چشم نیایند. اما آن ها مهم ترین افراد به شمار می‌آیند. یک آگهی نویس موفق، نشانه‌هایی بدین شرح دارد:

1-      کنجکاوی شدید درباره محصولات، مردم و تبلیغات

2-      حس طنز

3-      عادت به سختکوشی

4-      توانایی بصری

5-      آرزوی نوشتن یک برنامه تبلیغاتی، بهتر از تمامی آنچه تا کنون نوشته شده است.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

 در باره بیماری اوتیسم بیشتر بدانیم

در باره بیماری اوتیسم بیشتر بدانیم- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

اوتیسم، یک اختلال رشد است که در سه سال اول زندگی ظاهر می گردد. این بیماری با تأثیر بر روی مغز کودک، رفتارهای اجتماعی و مهارت ارتباط برقرار کردن را مختل می کند.

علت واقعی این بیماری هنوز مشخص نیست، اما مطالعاتی در رابطه با دلیل بروز این بیماری در حال انجام است.

به نظر می رسد مسأله ژنتیک مهم باشد. برای مثال دوقلوها بیشتر دچار این بیماری می شوند تا یک برادر و خواهر. اختلال کروموزومی و مشکلات عصبی در افراد اوتیسمی مشاهده شده است.

دیگر علت های این بیماری ( که هنوز به اثبات نرسیده) شامل: رژیم غذایی ، تغییرات مجرای گوارشی ، مسمومیت با جیوه ، عدم استفاده از ویتامین ها و املاح و حساسیت به واکسن است.

 تزریق واکسن باعث اوتیسم می شود؟

بسیاری از والدین نگران این موضوع هستند که برخی واکسن ها برای کودکشان خطرآفرین است.

دانشگاه امراض کودکان در آمریکا و مؤسسه دارویی ( IOM) اعلام کردند که هیچ نوع واکسن و یا ترکیبات واکسنی مسئول ایجاد بیماری اوتیسم نیستند. آن ها گفتند که فواید واکسن زدن خیلی بیشتر از خطرات احتمالی آن است.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

رازونیاز عاشقانه با محبوب!

رازونیاز عاشقانه با محبوب!- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

گفتم: خسته‌ام

گفتی: لاتقنطوا من رحمه الله

.:: از رحمت خدا نا امید نشوید(زمر/53) ::.

گفتم: هیشکی نمی‌دونه تو دلم چی می‌گذره

گفتی: ان الله یحول بین المرء و قلبه

.:: خدا حائل هست بین انسان و قلبش! (انفال/24) ::.

گفتم: غیر از تو کسی رو ندارم

گفتی: نحن اقرب الیه من حبل الورید

.:: ما از رگ گردن به انسان نزدیک‌تریم (ق/16) ::.

گفتم: ولی انگار اصلاً منو فراموش کردی!

گفتی: فاذکرونی اذکرکم

.:: منو یاد کنید تا یاد شما باشم (بقره/152) ::.

گفتم: تا کی باید صبر کرد؟

گفتی: و ما یدریک لعل الساعه تکون قریباً

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

به این خبر امتیاز دهید

0/5 (0 نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=6072

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو

تبلیغات در سایت   درباره ما   تماس با ما

logo-samandehi