0

دانستنی هایی در مورد کرم های ضد آفتاب

  • کد خبر : 5329
  • 09 تیر 1395 - 15:17
دانستنی هایی در مورد کرم های ضد آفتاب

قرار گرفتن در معرض تشعشات ماورای بنفش خورشید، عوارضی از قبیل پیری پوست، حساسیت و بدخیمی های پوستی را در پی خواهد داشت. سازمان غذا و داروی آمریکا اقدامات متعددی را برای حفاظت از پوست در برابر نور آفتاب توصیه کرده اند. ساده ترین این اقدامات، پوشاندن پوست با لباس مناسب و استفاده از کرم های ضدآفتاب است.

#کرم_ضد_آفتاب #دانستنی #بیشتر_بدانیم

امروزه می دانیم که قرار گرفتن در معرض تشعشات ماورای بنفش خورشید، عوارضی از قبیل پیری پوست، حساسیت نسبت به نور، اریتم (قرمزی پوست) و بدخیمی های پوستی را در پی خواهد داشت. سازمان غذا و داروی آمریکا و آکادمی درماتولوژی آمریکا، مداخلات دارویی و غیر دارویی متعددی را برای حفاظت از پوست در برابر نور آفتاب توصیه کرده اند. ساده ترین این اقدامات، پوشاندن پوست با لباس مناسب و استفاده از کرم های ضدآفتاب است.

چه موقع باید کرم ضدآفتاب را بزنیم ؟

حدود ۲۰ دقیقه تا ۳۰ دقیقه قبل از این که در معرض آفتاب قرار بگیرید، باید کرم ضدآفتاب را روی پوست بمالید، زیرا در این فاصله زمانی، کرم جذب پوست شده و می تواند سلول های پوست را از آثار زیانبار نور خورشید محافظت کند. نکته دیگر این است که اگر شما کرم ضدآفتاب را روی صورت و بدنتان بمالید و بلافاصله داخل آب دریا یا استخر شوید و یا روی شن های ساحل یا در کنار استخر دراز بکشید، کرم ضدآفتاب از روی پوست شما پاک خواهد شد و دیگر اثر حفاظتی نخواهد داشت، بنابراین نیم ساعت پس از مالیدن کرم ضدآفتاب، وارد آب شوید تا به طور کامل جذب پوستتان شده باشد.

چند ساعت یک بار آن را تجدید کنیم ؟

اگر کرم ضدآفتاب را به پوستتان بمالید و روانه کار روزانه شوید، باید هر ۳ یا ۴ ساعت یک بار آن را تجدید کنید، ولی با شنا کردن در آب استخر یا دریا، این کرم ها در عرض یک ساعت کم کم اثر خود را از دست می دهند و پس از ۸۰ دقیقه دیگر اثری از ضدآفتاب باقی نخواهد ماند. بنابراین اگر کرم ضدآفتاب را به پوستتان می مالید و وارد استخر یا دریا می شوید، باید هر یک ساعت یک بار آن را تکرار کنید.

چه ضخامتی از کرم استفاده شود؟

باید در هر سانتی متر مربع پوست، ۲ میلی گرم کرم ضدآفتاب مالیده شود تا اثر خود را در حفاظت از پوست، به بهترین شکل ممکن نشان دهد. مطالعات نشان می دهد که بیشتر افراد نصف این مقدار و یا حتی کمتر از آن را استفاده می کنند.

چه SPF بخریم ؟ هر چه این عدد بالاتر باشد ، بهتر است ، نه ؟

SPF  که نشان دهنده میزان حفاظت پوست در برابر نور خورشید است، آن طور که خیلی ها تصور می کنند، درصدی نیست. برای مثال، اگر روی جعبه یک کرم ضدآفتاب نوشته شده SPF آن ۳۰ است، به این معنا نیست که ۳۰ درصد از پوست شما در برابر نور خورشید حفاظت می کند. اگر بخواهید از روی SPF یک کرم ضدآفتاب بدانید چقدر اثر حفاظتی در برابر نور خورشید دارد، فرمول ساده ای برای آن وجود دارد.

این فرمول چیست ؟

عدد ۱۰۰ را بر SPF کرم ضدآفتاب که روی جعبه نوشته شده است، تقسیم کنید. عدد حاصل را از عدد ۱۰۰ کم کنید. عدد باقیمانده نشان دهنده درصد حفاظت پوست به وسیله آن کرم ضدآفتاب است. برای مثال، کرم ضدآفتابی که SPF 25 دارد، ۹۶ درصد از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می کند. حال اگر این محاسبه را درباره کرم ضدآفتابی با SPF 100 انجام دهید، خواهید دید که ۹۹ درصد از پوست را در برابر نور خورشید حفاظت می کند. بنابراین کرم ضدآفتاب با SPF 100 تفاوت چندانی با کرم ضدآفتاب با SPF 25 در حفاظت از پوست ندارد و این چند درصد قابل چشم پوشی است.

پس کرم های ضدآفتاب با SPF بالا را کنار بگذاریم و در آغاز تابستان به پزشک فشار نیاوریم که SPF کرم را بالاتر ببرد.

دقیقاً کارخانه های سازنده، برای افزایش SPF یک کرم ضدآفتاب، باید درصد چربی آن را بالا ببرند تا مواد شیمیایی زیادی را وارد آن کنند. بنابراین کرم های ضدآفتاب با SPF بالا، خیلی چرب هستند و می توانند عوارضی را ایجاد کنند.

توصیه ما این است که اگر به داروخانه می روید تا کرم ضدآفتاب بخرید، SPF 30 را انتخاب کنید. کرم ضدآفتاب با SPF 30 بهترین کرم ضدآفتاب برای استفاده روزانه افراد عادی است.

کرم های ضدآفتاب با SPF 50 و ۷۰ و بالاتر، فقط برای کسانی که بیماری پوستی دارند، توسط پزشک تجویز می شوند، مانند کسانی که به نور آفتاب حساسند و یا سرطان پوست دارند. چون همان چند درصد اضافه ی حفاظت از پوست برای این بیماران مهم است.

آیا درست است که کرم های آرایشی (کرم پودر و پنکک) و ضدآفتاب را باید چرخشی روی پوست مالید تا پوست چروک نخورد؟

روش مالیدن این کرم ها به هیچ وجه مهم نیست و نقشی در افتادگی و چروک خوردن پوست ندارد. دو تا سه دقیقه ماساژ دادن کافی است و در هر جهتی که راحت تر هستید، کرم ها را روی پوستتان بمالید. چروک شدن پوست در اثر تخریب الیاف کلاژن و الاستیک موجود در بافت پیوندی پوست رخ می دهد که علتش بالا رفتن سن ، تأثیر ژن ها، تغذیه ، بیماری ها و آفتاب است. کسانی که زیاد زیر نور آفتاب می روند تا برنزه شوند، در میانسالی پوستی چروک خورده و افتاده خواهند داشت.

روش ماساژ دادن کرم پودر که مهم نبود، آیا SPF(عامل حفاظتی در برابر آفتاب) این کرم های آرایشی کافی است و دیگر نیازی به ضدآفتاب نیست ؟

اگر شما از کرم ضدآفتاب، به طور اصولی و درست استفاده کنید و سپس روی آن کرم آرایشی بمالید، مانعی ندارد و کرم آرایشی اثر کرم ضدآفتاب را کاهش نمی دهد. ولی در روی جعبه بعضی از این کرمپودرها و پنکک ها نوشته شده که دارای (Sun Protection Factor)SPF مشخصی هستند. خانم ها باید بدانند که SPF این لوازم آرایشی از پوست در برابر نور خورشید محفاظت نمی کند. لذا در زیر این کرم های آرایشی حتما کرم ضدآفتاب را استفاده کنید.

با این حساب نباید در استفاده از کرم ضدآفتاب صرفه جویی کرد ، اینطور نیست ؟

بعضی ها در این مورد صرفه جویی می کنند که به ضرر سلامت پوستشان تمام می شود. کرم ضدآفتاب را یک بار صبح می زنند و تا غروب آفتاب آن را تجدید نمی کنند و یا در ضخامت آن صرفه جویی می کنند. بیشتر مردم نمی دانند کرم ضدآفتاب را باید با چه ضخامتی استفاده کنند.

آیا کودکان نیز از کرم استفاده کنند ؟

خیلی ها کرم ضدآفتاب را برای کودکان استفاده نمی کنند، ولی مطالعات نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد عوارض نور آفتاب که در بزرگسالی سبب ابتلای افراد به سرطان پوست شده است، پیش از ۱۸ تا ۲۰ سالگی به پوست تابیده شده است. بنابراین اگر کودکان را به استخر یا اسکی می برید، به پوستش کرم ضدآفتاب بمالید.

برای کودکان کرم ضدآفتاب مناسبشان را بخرید. بهتر است ضدآفتاب آن ها چرب و رنگی نباشد و از انواع مینرال استفاده کنید و انواع شیمیایی را که برای بزرگسالان استفاده می شود، برای کودکان استفاده نکنید.

آیا کرم ضدآفتاب از پوست بهتر محافظت می کند یا یک روسری یا کلاه لبه دار مناسب ؟

شک نکنید که لباس ها و پوشش های فیزیکی خیلی بهتر از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می کند تا کرم ضدآفتاب ، چون اجازه نمی دهند نور خورشید به پوست بتابد. بنابراین کلاه لبه دار مناسب، روسری مناسب، لباس مناسب و یا سایبان در کنار دریا و استخر بهترین حفاظت را در برابر نور خورشید دارند، ولی اگر کسی صیاد، ملوان، کشاورز، کارگر و مهندس ساختمان است و نمی تواند در طول روز صورتش را در برابر نور خورشید حفاظت کند، باید کرم ضدآفتاب را روی پوست صورتش بمالد. همین طور خانم هایی که پوشیدن کلاه لبه دار در خیابان را مناسب نمی دانند، باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنند. ولی باید بدانید هیچ کرم ضدآفتابی نمی تواند جانشین پوشش های مناسب شود. اکنون در کشورهای غربی لباس هایی به بازار آمده است که روی آن علاوه بر درصد نایلون، نخ و …، درصد SPF را مینویسند که نشان می دهد پارچه این لباس چقدر از پوست در برابر نور خورشید حفاظت می کند.

منبع: سایت دکتر ملکی

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

به این خبر امتیاز دهید

0/5 (0 نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=5329

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 2در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 2
  1. مطلب مفیدی بود، ممنون که مطالب مفیدی رو در موقعیتش در سایت قرار میدهید

  2. اطلاعاتی که در مورد کرم های ضد آفتاب دادید واقعا مفید هستند.

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو

تبلیغات در سایت   درباره ما   تماس با ما

logo-samandehi