1

60 دانستنی جالب درباره کربن ! /دانستنی عنصر

  • کد خبر : 137793
  • 17 دی 1401 - 17:06
60 دانستنی جالب درباره کربن ! /دانستنی عنصر

به گزارش دانستنی آنلاین، عنصر کربن که نام آن از واژه‌ای لاتین “کربو” به ‌معنی زغال‌ سنگ گرفته شده است با نماد شیمیایی C و عدد اتمی ۶ در گروه چهاردهم جدول تناوبی قرار گرفته است و قطعا یکی از باورنکردنی ترین عناصر جدول تناوبی است. ما در دانستنی آنلاین 60 دانستنی جالب درباره کربن برای شما […]

به گزارش دانستنی آنلاین،

عنصر کربن که نام آن از واژه‌ای لاتین “کربو” به ‌معنی زغال‌ سنگ گرفته شده است با نماد شیمیایی C و عدد اتمی ۶ در گروه چهاردهم جدول تناوبی قرار گرفته است و قطعا یکی از باورنکردنی ترین عناصر جدول تناوبی است. ما در دانستنی آنلاین 60 دانستنی جالب درباره کربن برای شما آماده کرده ایم تا از خواندن آن لذت ببرید. با ما همراه باشید.

 

دانستنی کربن

1. کربن قبلاً در دوران باستان به اشکال مختلف مانند دوده، گرافیت، الماس و غیره کشف شده بود.

2. نام “کربن” توسط دانشمند فرانسوی معروف به آنتوان لاووازیه به این عنصر داده شد. او نه تنها این عنصر را نام گذاری کرد، بلکه مسئولیت انجام آزمایشات مختلف با این عنصر را نیز بر عهده داشت تا ماهیت آن را بیشتر بشناسد.

3. یکی از جالب ترین آزمایشاتی که آنتوان انجام داد، سوزاندن الماس در سال 1772 بود! او در واقع بودجه کافی برای خرید یک الماس را نداشت. بنابراین، او با دانشمندان دیگر صحبت کرد تا با کمک مالی به او مقداری پول برای خرید یک الماس جمع آوری شود. هنگامی که الماس خریداری شد، آنتوان و همه دانشمندان دیگر آن را گرفتند و الماس را داخل یک ظرف شیشه ای گذاشتند و روی آن را پوشاندند. آنها سپس یک ذره بین بزرگ را برداشتند و از آن برای متمرکز کردن پرتوهای خورشید روی الماس استفاده کردند تا سوختن آن را ببینند. با این حال، زمانی که الماس سوزانده شد، لاووازیه واقعاً در شیشه را باز نکرد. در عوض، کوزه دربسته را گرفت و وزن آن را اندازه گرفت و متوجه شد که وزن کوزه دقیقاً مطابق زمانی است که الماس در کوزه قرار داده شده. چیزی که واقعاً در داخل کوزه بسته اتفاق افتاد این بود که پرتو متمرکز پرتوهای خورشید توانست الماس (یا کربن خالص) را بسوزاند. کربن با اکسیژنی که قبلاً در شیشه وجود داشت ترکیب شد و دی اکسید کربن را تشکیل داد. لاووازیه آزمایش را به این نتیجه رساند که ذغال سنگ و الماس اساساً عناصر مشابهی هستند.

4. در سال 1779 دانشمند دیگری به نام کارل شیل که اهل سوئد بود گرافیت را گرفت و سوزاند. او دریافت که حتی زمانی که گرافیت می سوزد، دی اکسید کربن تشکیل می دهد. این باعث شد که شیل به این نتیجه برسد که حتی گرافیت نیز شکل دیگری از کربن است. دانشمند انگلیسی معروف به اسمیتسون تنانت آمد. او در سال 1796 ثابت کرد که الماس ترکیبی از کربن نیست، بلکه در واقع کربن خالص است و الماس می سوزد و فقط و فقط دی اکسید کربن تشکیل می دهد.

5. شیل ثابت کرد که با سوزاندن مقادیر مساوی زغال چوب و الماس، مقدار مساوی دی اکسید کربن تشکیل می شود.

6. در اواسط قرن 19 مشخص بود که گرافیت و الماس فقط اشکال مختلفی از کربن هستند و این امر باعث شد که تلاش هایی برای تبدیل گرافیت به کربن انجام شود. همه آن تلاش ها بیهوده بود تا اینکه در سال 1955، فرانسیس باندی و همکارانش به آن دست یافتند. آنها موفق شدند که نشان دهند امکان تبدیل گرافیت به الماس تحت فشار بالا و دمای بالا، وجود دارد.

7. شکل خالص دیگری از کربن به نام فولرن در سال 1985 توسط ریچارد اسمالی، هری کروتو و رابرت کرل کشف شد. در این شکل توپ های کربنی به شکل توپ فوتبال چیده شده اند. Buckminsterfullerene محبوب ترین شکل فولرن است که از 60 اتم کربن تشکیل شده است.

8. کشف گرافن در سال 2004 اعلام شد. آندره گیم و کوستیا نووسلوف دو نفر بودند که گرافن را با استفاده از یک نوار چسب برای جدا کردن یک لایه اتم از گرافیت کشف کردند. ضخامت گرافن فقط یک اتم است. به آسانی با چندین اتم کوچک از جمله اتم های کربن پیوند برقرار می کند و پیوندهای پایداری را تشکیل می دهد.

9. کربن در دماهای بالا با فلزات پیوند می زند و کاربیدهای فلزی را تشکیل می دهد. کربن با آهن مخلوط شده و آلیاژهایی مانند فولاد کربنی را ایجاد می کند. سرب با گرافیت مخلوط می شود تا به عنوان سرب در مداد استفاده شود. این “سرب” همچنین به عنوان رنگدانه، روان کننده، الکترود، تعدیل کننده هسته ای، در الکتروفرمینگ و آبکاری الکتریکی، در تولید شیشه و… استفاده می شود.

10. کربن به اندازه آب برای بقای همه موجودات مهم است.

11. کربن به صورت سوخت فسیلی به ویژه نفت خام و گاز متان نیز استفاده می شود.

12. پلیمرهای کربنی هستند که پلاستیک را می سازند.

13. زغال چوب در کباب کردن، کارهای هنری، ذوب آهن و غیره استفاده می شود.

14. الماس یکی از معروف ترین جواهرات مورد استفاده در سراسر جهان است که از کربن تشکیل شده و به عنوان زیور آلات و به عنوان ابزار برش و پرداخت استفاده می شود.

15. فیبر کربن پلاستیکی است که بسیار قوی و بسیار سبک است. شاید باورش برای شما سخت باشد اما فیبر کربن از فولاد نیز قوی تر است.

16. کاربیدهای بور، سیلیکون، تیتانیوم به صورت ساینده در ابزارهای سنگ زنی و برش استفاده می شوند.

17. کربن اساس شیمی آلی را تشکیل می دهد زیرا هر موجود زنده ای که امروزه می شناسیم دارای کربن است.

18. کربن ترکیبات آلی را تشکیل نمی دهد، بلکه ترکیبات آلی فلزی و ترکیبات معدنی را نیز تشکیل می دهد.

19. الماس یکی از سخت ترین مواد شناخته شده برای بشر است. از سوی دیگر گرافیت یکی از نرم ترین مواد شناخته شده ای است که می شناسیم، اما نکته جالب اینجاست که هر دو کربن هستند.

20. کربن چهارمین عنصر فراوان در جهان است.

21. کربن به عنوان یک نافلز طبقه بندی می شود. که جدا از  پیوند با خود، تقریباً با هر عنصر شناخته شده ای شناخته شده ای ترکیب می شود. به گونه ای که تقریبا 10 میلیون ترکیب کربنی وجود دارد.

22. چهار شکل مختلف از کربن خالص در زمین وجود دارد. 1: الماس، 2: گرافیت، 3: آمورف و 4: فولرن.

23. 18 درصد از توده بدن انسان از کربن است. این بدان معناست که پس از اکسیژن، کربن دومین عنصر فراوان موجود در بدن ما است.

24. می دانیم که سرب های مداد از گرافیت ساخته شده اند اما گرافیت برای تشکیل سرب خیلی نرم است و از این رو، با خاک رس مخلوط می شود.

25. کربن برای حیات روی زمین بسیار مهم است، همچنین مسئول افزایش گاز گلخانه ای است که منجر به افزایش دمای جو زمین می شود .

26. ردپای کربن به معنای مقدار گاز گلخانه ای است که توسط یک فرد یا یک شرکت یا یک کشور به طور کلی ایجاد می شود.

27. در حالی که استنشاق دی اکسید کربن می تواند یک فرد را خفه کند و او را بکشد، گازی خطرناک تر به نام مونوکسید کربن (CO) وجود دارد که هنگام ترکیب کربن با اکسیژن تشکیل می شود، اما میزان اکسیژن در آن بسیار کم است.

28. مونوکسید کربن یک گاز کشنده است. بی رنگ و کاملا بی بو است. پس از استنشاق، شروع به جایگزینی اکسیژن در خون می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، اندام های حیاتی مانند مغز، قلب و بافت های عصبی اکسیژن کمتری دریافت می کنند و اثرات سلامتی خود را نشان می دهد. هنگامی که مقادیر بیشتری از CO استنشاق می شود، انسان و حتی حیوانات را می کشد.

29. الماس که یکی از سخت ترین موادی است که بشر آن را می شناسد، قادر است هر ماده شناخته شده دیگری را خراش دهد و رسانای فوق العاده خوبی برای گرما و حتی صدا است.

30. ​​کربن 20 درصد وزن همه موجودات زنده را تشکیل می دهد.

31. تعداد ترکیباتی که کربن ندارند، بسیار کمتر از تعداد ترکیبات حاوی کربن است.

32. لاستیک های وسایل نقلیه ما مشکی هستند زیرا حاوی 30 درصد کربن سیاه هستند.

33. کربن سیاه با اضافه شدن به لاستیک، رنگ مشکی را به لاستیک ها می دهد.

34. افزودن کربن سیاه به لاستیک ها دو هدف را دنبال می کند : تقویت لاستیک ها و محافظت از آنها در برابر اشعه UV خورشید.

35. تمام اتم های کربن موجود در بدن انسان در واقع قسمتی از کسری دی اکسید کربن جو زمین است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

به این خبر امتیاز دهید

0/5 (0 نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=137793

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو

تبلیغات در سایت   درباره ما   تماس با ما

logo-samandehi