2

30 دانستنی جالب درباره کربن مونوکسید ! /دانستنی گاز

  • کد خبر : 137833
  • 18 دی 1401 - 10:46
30 دانستنی جالب درباره کربن مونوکسید ! /دانستنی گاز

به گزارش دانستنی آنلاین، دانستنی های کربن مونوکسید یا ( مونوکسید کربن ) در این لیست به شما کمک می کند تا در مورد این ماده شیمیایی خاص و اینکه چگونه سلامتی ما را تهدید می کند، درک کنید. به احتمال زیاد قبلاً در مورد این گاز زیاد شنیده اید. ممکن است در طول سال ها […]

به گزارش دانستنی آنلاین،

دانستنی های کربن مونوکسید یا ( مونوکسید کربن ) در این لیست به شما کمک می کند تا در مورد این ماده شیمیایی خاص و اینکه چگونه سلامتی ما را تهدید می کند، درک کنید. به احتمال زیاد قبلاً در مورد این گاز زیاد شنیده اید.

ممکن است در طول سال ها یاد گرفته باشید که چگونه این گاز به عنوان یک قاتل خاموش عمل می کند. حتی ممکن است در فصلی از کتاب علوم خود درباره این ماده شیمیایی یاد گرفته باشید.

مونوکسید کربن چگونه می کشد؟

هموگلوبین خون مسئول انتقال اکسیژن به بافت های بدن است. این کار را با تشکیل اکسی هموگلوبین با ترکیب آن با اکسیژن انجام می دهد.

هنگامی که هوا را با مقدار زیادی مونوکسید کربن در آن استنشاق می کنیم، این گاز با جایگزینی اکسیژن به هموگلوبین موجود در خون ما متصل می شود و پس از ترکیب با هموگلوبین، مونوکسید کربن کربوکسی هموگلوبین را تشکیل می دهد.

ما برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز داریم. هنگامی که مونوکسید کربن جایگزین اکسیژن می شود، سلول های بدن ما نمی توانند به اندازه کافی اکسیژن دریافت کنند. هنگامی که مقادیر زیادی از اکسیژن با مونوکسید کربن جایگزین می شود، باعث مشکلات جدی سلامتی می شود و ممکن است کشنده باشد.

مشکل دیگر این است که هموگلوبین خون تمایل بیشتری به مونوکسید کربن نسبت به اکسیژن دارد. این بدان معناست که با توجه به انتخاب بین مونوکسید کربن و اکسیژن، هموگلوبین به صورت دستی مونوکسید کربن را به جای اکسیژن انتخاب می کند!

ما در دانستنی آنلاین 30 دانستنی جالب درباره کربن مونوکسید برای شما آماده کرده ایم تا از خواندن آن لذت ببرید. با ما همراه باشید.

 

دانستنی کربن مونوکسید

1. یک اتم کربن و یک اتم اکسیژن با هم ترکیب می شوند و مولکولی از ماده شیمیایی مونوکسید کربن را تشکیل می دهند. فرمول شیمیایی مورد استفاده برای نشان دادن این ماده شیمیایی CO است.

2. به نوع پیوندی که بین اتم کربن و اتم اکسیژن در یک مولکول مونوکسید کربن ایجاد می شود، پیوند کووالانسی می گویند.

3. مونوکسید کربن یک گاز بی رنگ و بی بو است. بنابراین، نه می توانید آن را ببینید و نه می توانید آن را بو کنید.

4. مونوکسید کربن به طور طبیعی در جو زمین وجود دارد.

5. مونوکسید کربن به دلیل غلظت بسیار کم در جو زمین، تهدیدی برای انسان محسوب نمی شود.

6. در صورتی که غلظت مونوکسید کربن در هوایی که تنفس می کنیم به 12800 پی پی ام افزایش یابد، هوشیاری خود را از دست داده و به هم می ریزیم و در یک بازه زمانی بین 1 دقیقه تا 3 دقیقه خواهیم مرد!

7. مونوکسید کربن گازی بسیار سمی است. می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، کودکان و افراد مسن به مراتب بیشتر در معرض مسمومیت با کربن مونوکسید هستند.

8. این گاز اغلب به عنوان “قاتل خاموش” شناخته می شود زیرا هیچ کس نمی تواند آن را ببیند یا آن را بو کند یا مزه آن را بچشد.

9. مسمومیت با گاز کربن مونوکسید رایج ترین نوع مسمومیت با گاز داخل ساختمان است و در کشورهایی که مردم برای پختن غذا و گرم کردن خانه‌ها به آتش وابسته هستند، شیوع بسیار بیشتری دارد. این بدان معنا نیست که کشورهای توسعه یافته مشکل مسمومیت با مونوکسید کربن را ندارند.

8. رایج ترین منبع مونوکسید کربن تولید شده توسط انسان، احتراق است. وقتی اکسیژن کافی برای احتراق برای تولید دی اکسید کربن وجود نداشته باشد، مونوکسید کربن تشکیل می شود.

9. محققان دریافته‌اند که گربه‌ها می‌توانند مونوکسید کربن را حس کنند و در صورت وجود مقادیر بالای CO در خانه از ورود به خانه خودداری می‌کنند. با این حال، این یک شاخص قابل اعتماد نیست. گربه ها می توانند به هر دلیلی از ورود به خانه خودداری کنند.

10. افراد مبتلا به کم خونی، مشکلات تنفسی و بیماری های مزمن قلبی بیشتر در معرض ابتلا به مونوکسید کربن هستند.

11. وقتی هر سوختی مانند بنزین، نفت، چوب و غیره به طور کامل نسوزند، مونوکسید کربن آزاد می کند.

12. برخی از منابع متداول مونوکسید کربن عبارتند از فانوس ها و شمع های گازی، کوره های زغالی، اره ها، ابزارها و وسایل نقلیه ای که با بنزین یا گاز کار می کنند مانند چمن زن، آبگرمکن نفتی یا گازی ، اجاق گاز، کوره های گازی، کوره های چوبی، کوره های نفتی، ژنراتورهای قابل حمل، دود سیگار و… .

13. در مقایسه با بزرگسالان بیشتر تنفس می‌کنند و از این رو، در صورت نشت CO در یک منطقه بسته، معمولاً در نهایت مونوکسید کربن بیشتری نسبت به بزرگسالان تنفس می‌کنند.

14. سلول‌های خونی جنین در مقایسه با سلول‌های خونی بالغ، CO را راحت‌تر جذب می‌کنند. این بدان معنی است که نوزادان متولد نشده نیز در معرض خطر بالای آسیب ناشی از مسمومیت با CO هستند. بنابراین، زنان باردار باید بسیار مراقب باشند.

15. مسمومیت با مونوکسید کربن بسته به غلظت مونوکسید کربن علائم متعددی دارد. در صورت مسمومیت، فرد ممکن است دچار سرگیجه، حالت تهوع، تنگی نفس، خستگی و سردرد شود.

16. در صورت مسمومیت با CO سطح بالا، افراد دچار استفراغ، آشفتگی ذهنی، از دست دادن هماهنگی عضلانی، از دست دادن هوشیاری می شوند و در بدترین حالت، می میرند!

17. موارد مسمومیت با CO در خانواده ها در ماه های سردتر بسیار شایع تر است زیرا مردم معمولاً درها و پنجره ها را بسته نگه می دارند. این امر باعث تهویه ضعیف در خانه می شود و در صورت نشت CO، گاز سمی نمی تواند از خانه خارج شود بنابراین منجر به مسمومیت با CO می شود.

18. مونوکسید کربن که به طور طبیعی در بدن ما تولید می شود و ممکن است نقش های فیزیولوژیکی مانند شل کننده رگ های خونی یا انتقال دهنده عصبی را ایفا کند.

19. بیماری‌های مختلفی مانند نارسایی قلبی، فشار خون بالا به ناهنجاری‌هایی در متابولیسم مونوکسید کربن که به طور طبیعی در بدن ما تولید می‌شود مرتبط هستند.

20. برخی از میکروب ها می توانند مونوکسید کربن را به دی اکسید کربن تبدیل کرده و انرژی تولید کنند.

21. تقریبا نیمی از مونوکسید کربن موجود در جو زمین از سوزاندن سوخت های فسیلی و زیست توده (مانند آتش سوزی در جنگل ها) ناشی می شود.

22. مونوکسید کربن موجود در جو زمین توسط فرآیندهای طبیعی به دی اکسید کربن و ازن تبدیل می شود.

23. در محیط بین ستاره ای فراتر از زمین ، پس از هیدروژن مولکولی، مولکول مونوکسید کربن دومین مولکول فراوان است.

24. ستاره های دنباله دار مونوکسید کربن جامد دارند! 15 درصد ستاره های دنباله دار از مونوکسید کربن است.

25. در سطح سیاره نپتون مونوکسید کربن وجو دارد.

26. مونوکسید کربن می تواند با آب واکنش داده و هیدروژن و دی اکسید کربن تشکیل دهد.

27. مونوکسید کربن یک گاز صنعتی مهم است و به طور گسترده در تولید مواد شیمیایی استفاده می شود.

28. مونوکسید کربن خالص اغلب برای تصفیه نیکل استفاده می شود.

29. مونوکسید کربن کمی سبکتر از هوا است.

30. دانشمندان پیشنهاد کرده اند که می توان از مونوکسید کربن به عنوان سوخت در مریخ استفاده کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

به این خبر امتیاز دهید

0/5 (0 نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=137833

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو

تبلیغات در سایت   درباره ما   تماس با ما

logo-samandehi