مالی و اقتصادی

چه نوع سرمایه گذاری برای فرزندان بهتر است؟

#سرمایه_گذاری #فرزندان #بیشتر_بدانیم #دانستنی

امروزه در جامعه ما شرایط به گونه ای شکل گرفته است که هر شخص باید به فکر آینده خود باشد تا بتواند در دوران کهنسالی محتاج کسی نباشد تا به راحتی و در آرامش زندگی کند. همچنین والدین باید به فکر تأمین آینده فرزندان خود باشند. به همین دلیل معمولاً برای خانواده ها این سؤال پیش می آید که بهترین نوع سرمایه گذاری برای فرزندان کدام است؟ ظاهراً سرمایه گذاری در بانک بازدهی بیشتری دارد، اما در واقع اینطور نیست.

چه نوع سرمایه گذاری برای فرزندان انتخاب کنیم؟

ببینید شما یک دوره ۲۰ ساله را در نظر بگیرید. در مکانیسم بانک، ابتدا برای شما دو نوع حساب باز می کنند. دوره بلندمدت ۵ ساله برای سرمایه گذاری شما و دوره کوتاه مدت که سود ماهانه حساب بلندمدت را در آن واریز می کنند. اینجا دو اشکال وجود دارد. اول این که در رابطه با حساب بلندمدت، بانک فرمول سود ساده را به کار می گیرد و نه فرمول سود مرکب را. دوم آن که شما باید سودهای خودتان را مدیریت کنید.

به عبارتی هرگاه شما بخواهید مثلاً هر ماه ۵۰.۰۰۰ تومان در بانک بگذارید، فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟ باید در حساب کوتاه مدت هر ماه این پول را واریز کنید تا بعد از چند ماه بیرزد که یک حساب بلندمدت باز کنید. مثلاً بعد از یک سال شما یک حساب بلند مدت ۶۰۰ هزار تومانی باز می کنید ۵ ساله با نرخ مثلاً ۱۸ درصد که هر ماه ۹۰۰۰ تومان سود به حساب کوتاه مدت شما واریز می کند. در سال دوم یک حساب بلند مدت ۷۰۸ هزار تومانی (۶۰۰ هزار تومان مال خودتان به علاوه ۱۰۸ هزار تومان سود سرمایه گذاری اول) باز می کنید و این روند را تا ۲۰ سال ادامه دارد و سود بلند مدت نیز ۱۸ درصد باشد و سود کوتاه مدت ۹ درصد. البته شما از سال شانزدهم به بعد دیگر نمی توانید حساب بلندمدت ۵ ساله باز کنید و باید ۴ ساله باز کنید و در سال ۱۷ حساب بلندمدت ۳ ساله و … سال ۱۹ حساب بلندمدت ۱ ساله.

اگر نرخ سود ۴ ساله به پایین یک درصد پایین تر باشد در این صورت کل مبلغی که شما سرمایه گذاری کرده‌اید با سود آن حدود ۲۴ میلیون تومان خواهد شد. که ۱۲ میلیون تومان آن پول خودتان و ۱۲ میلیون تومان سود آن خواهد بود.

اما در بیمه اینطور نیست از همان ابتدا با نرخ ۱۸ درصد محاسبه خواهد شد و سود آن نیز با همان نرخ ۱۸ درصد خواهد بود یعنی سود مرکب. به عبارتی در مکانیزیم بیمه سود پول شما هر سال روی اصل سرمایه خواهد رفت با نرخ ۱۸ درصد محاسبه خواهد شد.

 حالا شما هرگاه هیچ پوششی نگیرید و با ضریب صفر بیمه نامه ای باز کنید پول شما ۸۸ میلیون تومان خواهد شد که ۱۲ میلیون تومان آن پول خودتان است و ۷۶ میلیون تومان سود آن و دیگر به مدیریت پردردسر پولتان نیز مثل بانک نیازی ندارید. تازه با همین ضریب پوشش صفر هم شما در همان سال اول به میزان ۹ میلیون تومان پوشش فوت خواهید گرفت که در سالهای بعد این رقم بیشتر و بیشتر خواهد شد.

نکته بسیار جالب و جذاب دیگر این است که پول سرمایه گذاری شده در بیمه قابل مصادره نیست و معاف از مالیات است. یعنی اگر خدای ناکرده ورشکست شوید، طلبکاران به هیچ عنوان نمی توانند این پول را مصادره کنند و اگر خدای ناکرده فوت کنید دیگر مثل بانک نیست که تا یک سال بلوکه شود و مالیات ۳۳ درصدی به آن بخورد.

خب، حالا کدام نوع سرمایه گذاری برای فرزندان را انتخاب می کنید؟

منبع: راهنما

گردآوری شده توسط پایگاه دانستنی آنلاین

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چک کردن

Close
Close