ایمنی کار

مدیریت ایمنی و بهداشت در محیط کار

هر سازمانی باید فعالیت هایی تحت عنوان  مدیریت ایمنی و بهداشت داشته باشد تا کارگران بدون ترس از حادثه و بیماری های شغلی به کار ادامه دهند. این فعالیت ها بیش تر شامل تدوین دستورالعمل شیوه صحیح انجام کار، شیوه های بازرسی ، نحوه اندازه گیری از آلاینده های محیط کار ، بهسازی محیط کار و مانند آنها می شود. گرچه مدیران صنایع مسئولیت ها و وظایف فراوانی به عهده دارند ، اما طبق قانون کار متعهدند که اساسی ترین مسائل ایمنی و بهداشت کار را به منظور پیشگیری از آسیب ها و ضایعات انسانی رعایت کنند. آن چه که در این میان اهمیت دارد آن است که فعالیت های مذکور چگونه باید برنامه ریزی شود که در میان مشغله های متعدد مدیریت به دست فراموشی سپرده نشود و همچنان پا برجا با قی بماند. بنابراین برای آن که موضوع ایمنی و بهداشت فعالیت فرعی و حاشیه ای تلقی نشود و هم پایه سایر فعالیت های تولیدی از برنامه ریزی های کوتاه مدت ، میان مدت ، بلند مدت و با اولویت بندی صحیح برخودار باشد ، باید در هر کارخانه ای سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت طراحی و اجرا شود. به وسیله این سیستم ، می توان به هدف های زیر دست یافت:

  1. با مشارکت مسئولان بهداشت حرفه ای و حفاظت و ایمنی ، مدیران ،‌ سرپرستان و نمایندگان کارگران، استاندارد های ایمنی و بهداشت برای تمام مشاغل تهیه شده و کلیه افراد ملزم به رعایت آن ها شوند.
  2. یافتن روش های مناسب به منظور آموزش و شناساندن استانداردهای مذکور به کلیه افراد.
  3. تشکیل گروه های بازرسی و نظارت بطورمستمر و دائمی .

فلسفه مدیریت ایمنی و بهداشت

 پایه و اساس چنین طرز تفکری آن است که اصولًا مدیریت در یک واحد صنعتی  ایمن و بهداشتی، آسان تر و همراه با تولید بیش تر و هزینه کم تر است . مدیران گرچه مسئولیت خطیری در امر افزایش تولید و سود دهی بیشتر کارخانه دارند ، اما مسئولیت آن ها در قبال حفظ جان کارگران بیش تر است . کاهش تولید و زیان های مادی را می توان به روش های مختلف جبران کرد، اما ضایعات انسانی از جمله مرگ و معلولیت های دائمی ، جبران ناپذیر است . بنابراین باید فلسفه ایمنی و بهداشت را چنین بیان کرد:

  • از اجرای برنامه های ایمنی و بهداشت ، هم مدیران و هم کارگران سود می برند .
  • ایمنی و بهداشت ، جزء تفکیک ناپذیر مدیریت محسوب می شود.
  • ضروری است استانداردهای ایمنی و بهداشت ، به شیوه های مختلف آموزش داده شود.
  • حدود مسئولیت افراد در قبال برنامه های بهداشت حرفه ای باید مشخص شود .

اگر مدیران متعهد به این فلسفه باشند ، ضمن فعالیت های روزانه خود ، مدیریت ایمنی و بهداشت را تقویت می کنند.

لینک منبع

گردآوری‌شده توسط پایگاه دانستنی آنلاین

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close