محیط زیست و منابع طبیعی

صندوق ملی محیط زیست و اهداف و فعالیت های آن

صندوق ملی محیط زیست یک نهاد عمومی غیر دولتی وابسته به سازمان حفاطت محیط زیست است. این صندوق در جهت اهداف سازمان حفاطت محیط زیست تأسیس شده است.

تغییرات آب و هوایی و استفاده بی رویه از منابع طبیعی و محیط زیست در دنیای امروز باعث شده است که خطر از بین رفتن منابع پایه به عنوان تهدیدی جدی در کل دنیا محسوب می شود. این مسئله به اندازه ای اهمیت دارد که تمامی کشورها مسئله حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست و دستیابی به توسعه ی پایدار را به عنوان یک مسئله ی مهم و ضروری در اولویت سیاستهای خود قرار داده اند. در ایران نیز این مسئله به ویژه با آغاز محدودیت های ایجاد شده در منابع طبیعی کشور به عنوان یک ضرورت مطرح است.
چنانچه مقام معظم رهبری نیز بر این مسئله تاکید کرده اند. حفظ محیط زیست یک وظیفه ی حاکمیتی و یک موضوع کشوری و ملی است که باید برای حل مشکلات مرتبط با آن هم دست به دست یکدیگر دهند.

اهداف صندوق ملی محیط زیست

با توجه به ضرورت توجه به مقوله ی حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست صندوق ملی محیط زیست در سال ۱۳۹۳ و با اهداف زیر تاسیس شده است: کمک به تقلیل آلاینده های زیست محیطی، جلوگیری از تخریب محیط زیست، حفظ و حمایت از محیط زیست، حفاظت، احیا و بهره برداری پایدار از محیط زیست، منابع طبیعی و تنوع زیستی. این صندوق یک نهاد عمومی غیردولتی است. صندوق ملی محیط زیست ضمن تامین منابع پولی از محل و در آمد ناشی از گردش مالی و فعالیت های صندوق و سایر درآمدها به استفاده از این منابع در راستای سرمایه گذاری های حافظ محیط زیست و پرداخت تسهیلات در راستای اهداف صندوق می پردازد.

دامنه فعالیت های صندوق ملی محیط زیست

  • تأمین و تجهیز منابع مالی از محل های پیش بینی شده در قانون درجهت تحقق اهداف قانونی تشکیل صندوق
  • اعطای تسهیلات مالی به کارخانجات، کارگاه ها و به طور کلی هرگونه منابع آلاینده در جهت کاهش آلودگی های زیست  محیطی
  • اعطای تسهیلات مالی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست (از طریق حفظ، احیا و مدیریت تنوع زیستی شامل زیستگاه، زیست بوم، گونه و ژن)
  • حمایت مالی و همکاری در طرح ها و پروژه های زیست محیطی و طرح های اکوتوریسم
  • حمایت مالی و همکاری در طرح های آموزشی و فرهنگ سازی جهت بهبود شرایط زیست محیطی
  • اعطای تسهیلات مالی به مخترعین و محققین محیط زیست (در جهت گسترش و تکمیل تحقیقات برای تولید انبوه و استفاده عمومی از تجهیزات کنترل و کاهش آلودگی)
  • جلب همکاری بانک ها و مؤسسات اعتباری و استفاده از منابع مالی آنها در جهت اعطای تسهیلات زیست محیطی به متقاضیان براساس مقررات عملیات بانکی
  • بیمه کردن دام، باغات و محصولات کشاورزی در مقابل خسارت ناشی از جانوران وحشی حمایت شده و در معرض خطر از طریق شرکت ها و مؤسسات بیمه

منبع: صندوق ملی محیط زیست

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close