0

سلسله نشست های همایش ملی مسئولیت اجتماعی باحضور مسئولین برگزار شد

  • کد خبر : 147794
  • 24 مرداد 1402 - 20:18
سلسله نشست های همایش ملی مسئولیت اجتماعی باحضور مسئولین برگزار شد
دانستنی آنلاین: سلسله نشست های همایش ملی مسئولیت اجتماعی باحضور مسئولین مربوطه برگزار شد.

دانستنی آنلاین: سلسله نشست های همایش ملی مسئولیت اجتماعی باحضور مسئولین مربوطه برگزار شد.

به گزارش دانستنی آنلاین؛ کمال خدایی، رئیس جهاد دانشگاهی واحد شهیدبهشتی و دبیر اجرایی همایش ملی مسئولیت اجتماعی در سلسله نشست مسئولیت اجتماعی، اظهار داشت: در حال حاضر  ما در زمینه مسئولیت اجتماعی  دچار عدم توجه به مفهوم حقیقی آن هستیم در حالی که شرکت‌های بزرگ در جهان توجه ویژه‌ای به این موضوع دارند.

وی بابیان  اینکه تشکیل مرکز پایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد شهیدبهشتی در سال 1397، اقدامی تاثیرگذار در راستای اشاعه فرهنگ و ترویج گفتمان مسئولیت اجتماعی آن بود، افزود: این مرکز با انجام فعالیت‌های مستمر و برنامه‌ریزی همایش مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت عملکردی موفق و موثر در این زمینه داشته است.

سازمان ها و شرکت ها باید مسئولیت اجتماعی خود را به نحو احسنت انجام دهند

مجتبی امیری، عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران نیز در این نشست اظهار داشت: عصر حاضر، عصر سازمان هاست و باید به سمتی حرکت کرد که اهداف سازمانی بر اهداف فردی تقدم پیدا کنند.

وی افزود: بقای هر سازمان به تعامل آن با محیط است. این حقیقت دلیل وجود مقوله مسئولیت اجتماعی است. مسئولیت اجتماعی برای یک سازمان در گام اول، تحقق فلسفه وجودی آن به بهترین شکل است.

امیری خاطرنشان کرد: سازمان ها و شرکت ها شکل می گیرند تا تقسیم وظایف صورت بگیرد. از این رو سازمان ها و شرکت ها باید وظیفه ای که به آنها محول شده است را به نحو احسن انجام دهند. در گام دوم، انجام مسئولیتی است که اجتماع بر دوش آن می‌گذارد.

تلاش شده پروژه های صنعتی دارای پیوست فرهنگی باشند

بابک دارابی، مشاور اجتماعی وزارت نفت نیز در سخنانی بیان کرد: لازم است که دولت و نهادها بسته به نیاز کشور به صورت فعال به حوزه مسئولیت اجتماعی ورود کنند تا مردم ببینند که نقاط ضعف دیده می شود.

وی ادامه داد: سامانه یکپارچه شفاف سازی در صنعت نفت نیز از اقدامات خوبی بود که در وزارت نفت به انجام رسیده است.

دارابی اظهار داشت: در سال های اخیر نفت در راستای اجرای پروژه های مسئولیت اجتماعی و عامل المنفعه کارهای خوب و ماندگاری انجام داده است.

وی با بیان اینکه در گذشته خلاء مشاور اجتماعی در نفت بسیار احساس می شد، افزود: تلاش شد این جایگاه بوجود بیاید، تثبیت شود و با تغییر دولت ها همچنان پایدار بماند.

مشاور اجتماعی وزیر نفت از انجام بالغ بر ۱۷۰ مورد تحقیقات حول محور محیط پیرامونی صنایع نفت خبرداد و بیان کرد: این تحقیقات در راستای سازگاری بیشتر محیط پیرامونی متاثر از فعالیت این صنایع صورت گرفته است.

دارابی با بیان اینکه تلاش شد اتفاقاتی که در عسلویه شاهد آن بودیم، در پروژه های جدید کاهش پیدا کند، گفت: در این راستا فعالیت ها در ساحل مکران با کندی انجام می شود اما دارای پیوست های اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه تلاش شد برنامه ها از روی کاغذ به اجرا تبدیل شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر شیوه نامه مسئولیت اجتماعی نفت که با کمک کارشناسان این حوزه نوشته شده جنبه عملی پیدا کرده و در حال انجام است.

آپلود عکس

هشدار؛ بجای مسئولیت اجتماعی، مسئولیت اشتباهی انجام ندهید

علی ربانی رئیس بهره‌وری و تحول اداری شرکت ملی صنایع پتروشیمی و از کارشناسان خبره حوزه مسئولیت اجتماعی، به اهمیت پرداختن به اولویت‌های مرتبط با ماموریت سازمان و آثار منفی بجای مانده بر محیط پیرامونی پرداخت و نسبت به ایفای نقش مسولیت اشتباهی به جای مسئولیت اجتماعی هشدار داد.

وی افزود: هرگاه بین درخواست‌های جامعه و سازمان تضادی ایجاد شود بهترین رویکرد مراجعه به استانداردها و نهادهاست و نکات راهنمای GRI می‌تواند به سازمان‌ها کمک کند تا از انحراف در این حوزه بپرهیزند.

شهرام فرضی مشاور اجتماعی شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز گفت: مهم‌ترین موضوع برای ما فعالان مسئولیت اجتماعی این است که چقدر ارزش‌ها و چشم‌اندازهای سازمان ما با اهداف CSR هم راستا است.

وی افزود:‌ اگر یک سازمان به این بلوغ رسیده است که مشاور CSR  انتخاب ‌کند، باید به 3 پرسش کلیدی پاسخ دهد؛ چقدر استراتژی CSR سازمان با ارزش‌های آن همخوانی دارد؟ چقدر می‌تواند به ذی‌نفعان خود سود برساند؟ و چقدر می‌تواند ایجاد شفافیت کرده و پاسخگو باشد؟

نمیخواهیم CSR را جایگزین برندینگ کنیم

در ادامه مرشدیان رئيس دفتر مسئوليت اجتماعي و مشاور مدير عامل شركت فناپ در مورد اقدامات این شرکت در زمینه مسئولیت اجتماعی گفت: ما در شرکت فناپ نمی‌خواهیم CSR را جایگزین برندینگ کنیم.

محورهای اصلی فعالیت شرکت در زمینه CSR شامل ارائه راهکارهای امن و بومی، جذب و نگهداشت نخبگان و مهاجرت معکوس، تسهیل زندگی شهروندان، جست و جوی راه حل های دانش بنیان و توسعه نوآوری و کارآفرینی است.

وی تاکید کرد: نیازی نیست یک شرکت به همه جوانب و زمینه‌های CSR ورود کند. هر شرکت باید با توجه به تخصص، زمینه فعالیت و محیط بومی خود اقدام به فعالیت‌های داوطلبانه در حیطه CSR کند.

آپلود عکس

برای فعالیت در حوزه CSR باید ارتباط مداوم با محیط اطراف داشته باشیم

هومان لیاقتی مدیر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه شهیدبهشتی نیز گفت: مسئولیت اجتماعی در همه جوانب خوب است، اما هدف، انجام یک کار خوب بدون برنامه ریزی، نیاز سنجی و سنجش موقعیت نیست. ما باید از محیط الگو بگیریم که کجا نقص وجود دارد، سپس نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنیم.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم در سطح کشور در حوزه CSR فعال باشیم، باید به صورت مداوم با محیط در ارتباط باشیم و نقاط ضعف را رصد کنیم.

مشکل محیط پیرامونی نفت و گاز در جنوب کشور عدم تعریف بودجه برای حوزه csr است

بابک نظری، مشاور اجتماعی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی نیز در سخنانی گفت: ما در جنوب کشور با مشکلات حاد آب و شرایط بسیار سخت خانواده‌ها مواجه هستیم. مشکلات ما در حوزه CSR به دلیل عدم تعریف بودجه برای آن است، که دلیل این موضوع عدم ورود مجلس به این حوزه است.

در وزارت نیرو کارهای انجام نشده در حوزه مسئولیت اجتماعی زیاد است

حمید رشیدی‌فرد رئیس گروه مطالعات اجتماعی وزارت نیرو گفت: وزارت نیرو در راستای مسئولیت اجتماعی فعالیت های بسیار زیادی داشته است، اما به همان نسبت کارهای نکرده زیادی هم وجود دارد. وی افزود: علیرغم همه ناملایمات، خوشبختانه طی این سال ها توانستیم ساختاری برای اهداف اجتماعی در این وزارتخانه شکل دهیم. ما در قبال محیط زیست پاسخگو هستیم، در حالی که این پاسخگویی داوطلبانه است.

آپلود عکس

حلقه های CSR از هم جدا افتادند

ليلا قاسمي، دبير كميسيون مسئوليت اجتماعي اتاق بازرگاني ايران نیز گفت: کارشناسان و مسئولین فعال در حوزه CSR حلقه هایی هستند که از هم جدا شده‌اند. نهادهای دولتی، بخش علمی و دانشگاهی و بخش خصوصی باید با همدلی و در کنار هم فعالیت کنند. وی تاکید کرد: دانشگاه می‌تواند برای تمام فعالان CSR ساختاردهی کند. کمیسیون مسئوليت اجتماعي اتاق بازرگاني ايران آماده است تا با همکاری اساتید توانمند در راستای توسعه دانش در این زمینه فعالیت کند.

تلاش می کنیم در زمینه مشارکت های اجتماعی هم راستا با کشورهای توسعه یافته گام برداریم

داود پیرانی رئیس دفتر مسئولیت اجتماعی وزارت بهداشت در ادامه جلسه به اهمیت توجه به مسئولیت اجتماعی در حوزه سلامت و بهداشت اشاره کرد و گفت: تلاش ما این است که در زمینه مشارکت های اجتماعی هم راستا با کشورهای توسعه یافته گام برداریم، به همین دلیل موضوع مسئولیت اجتماعی یکی از دغدغه های اصلی ماست و برای آن برنامه ریزی های جدی انجام داده ایم.

پیرانی عنوان کرد: مهم ترین دغدغه ما در  زمینه پیشگیری و بهداشت است که تلاش می کنیم با کمک بنگاه ها و شرکت های دیگر این مسأله را به نتیجه برسانیم.

وی افزود: دغدغه دیگر ما در زمینه مددجویی و حل مشکلات بیماران است که در این زمینه به مشارکت اجتماعی نیازداریم.

رئیس دفتر مسئولیت اجتماعی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: دغدغه دیگر درباره حوزه سلامت است که مسئولیت پذیری اجتماعی می تواند در این زمینه نقش تعیین کننده ای داشته باشد.اگر هر فردی با توجه به جایگاه و موقعیتی که دارد در این زمینه به ما کمک کند می توان به شکل گیری ساختارهای مناسبی در این زمینه امیدوار بود.

آپلود عکس

سینا شیخی، پژوهشگر مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در سخنانی گفت: یکی از خلاهای موجود در زمینه CSR این است که علیرغم عدم وجود قانون در این زمینه، در سازمان‌ها و شرکت های  مختلف شیوه نامه و آیین نامه تالیف شده است. در زمینه مسئولیت اجتماعی مرکز پژوهش های مجلس اقدام به تدوین پیش نویس مسئولیت اجتماعی شرکت ها نموده است که امیدواریم حرکت تاثیرگذاری در این راستا باشد.

گفتنی است نخستین همایش ملی «مسئولیت اجتماعی؛ دانشگاه و صنعت» به منظور ترویج مفهوم مسئولیت اجتماعی و تنویر نقش متقابل دانشگاه و صنعت، به همت مرکز پایش مسئولیت اجتماعی و فرهنگی وابسته به معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد شهیدبهشتی و با همکاری دانشگاه شهید بهشتی در ۱۸ مهرماه سال جاری برگزار می‌شود.

ضمنا در این نشست نمایندگانی از شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، شرکت فناب ، شرکت مبین انرژی، وزارت نفت، وزارت بهداشت، سازمان امور اجتماعی، اتاق بازرگانی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی پتروشیمی، سازمان بهزیستی، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، شرکت نفت و گاز غرب، گروه مطالعات اجتماعی سازمان میراث فرهنگی و شرکت ایران خودرو حضور داشتند.

در پایان این همایش سیدرضا جمشیدی مدیر مسئول رسانه مسئولیت اجتماعی، به اهمیت انتشار گزارشات مسئولین اجتماعی و پایداری شرکت ها -سازمان ها تاکید نمود و اعلام کرد: رسانه مسئولیت اجتماعی آمادگی دارد گزارش های مسئولیت اجتماعی شرکت ها – سازمان ها،گزارشات حاکمیت شرکتی در بنگاه ها و موسسات اقتصادی را در این رسانه نشر نماید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

به این خبر امتیاز دهید

0/5 (0 نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=147794

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو

تبلیغات در سایت   درباره ما   تماس با ما

logo-samandehi