خانه و خانوادهمهارت های زندگی

جوانه غلات و حبوبات را چگونه تهیه کنیم؟

 #جوانه_غلات_حبوبات #بیشتر_بدانیم #دانستنی

برای تهیه جوانه غلات و حبوبات از گندم ،یونجه ، شبدر ، عدس ، ماش ، لوبیا سفید ، نخود و … حتی دانه هایی مثل باقلا هم می توان استفاده کرد . جوانه ها را بیشتربه سالاد اضافه می کنند اما با خشک کردن و پودر کردن جوانه می توان آن را به انواع سوپ ها و آش نیز افزود.

طرز تهیه جوانه غلات و حبوبات

برای تهیه جوانه، دانه مورد نظر را پس از پاک کردن و شستن در ظرف آبی خیس کرده و در جای خنک ولی نور زیاد بگذارید تا زمانی که جوانه سر از پوسته دانه بیرون بزند دقت داشته باشید لزومی ندارد که دانه ها در معرض نور مستقیم باشد، کافیست ظرف مورد نظر رادر آشپزخانه نزدیک به پنجره قرار دهید .

طرز تهیه جوانه غلات و حبوبات1

بعد از یک الی دو روز بسته به نوع دانه جوانه شروع به رشد می کند و پوسته دانه را شکافته و سر جوانه از پوسته بیرون می زند . پس از این مرحله آب روی دانه ها را دور بریزید و دانه ها را در دستمال تمیزی بریزید ودرون ظرفی قرار دهید در این زمان چون دانه ها مرطوب هستند نیاز به اضافه کردن آب نیست ولی روزی دو بار به جوانه ها سرکشی کنید و لبه دستمال را کنار بزنید و با تکان دادن دستمال سعی کنید دانه ها را زیر و رو کرده و با اسپری کردن آب بر روی آن رطوبت لازم را به جوانه ها بدهید به این نکته توجه داشته باشید که در زیر جوانه آب جمع نشود چون این امر بخصوص در فصل تابستان که هوا گرم است موجب خراب شدن دانه ها می شود.

طرز تهیه جوانه غلات و حبوبات2

اگر مراقبت های لازم را انجام دهید ظرف ۳ الی ۵ روز با توجه به نوع دانه جوانه ها آماده می گردد بعد از اینکه جوانه آماده شد در یک ظرف در بسته در یخچال نگهداری کنید و هر زمان سالاد تهیه می کنید مقداری از آن را به سالاد اضافه و نوش جان کنید و یا جوانه انواع حبوبات را تهیه و پس از خشک کردن آسیاب کنید و از آن سوپ جوانه تهیه کنید که فوق العاده پر خاصیت می باشد .

منبع: رباب ناز

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close