فرهنگ و هنرمهارت های زندگی

آیین نگارش و درست نویسی خبر و گزارش +دانلود جزوه

از نگاه صاحبنظران عرصه های روزنامه نگاری و ارتباطات،گزارش )خبری، تحلیلی، تشریحی و تحقیقی( با عبور دادن مخاطبان از لایه های سطحی رویداد و شکافتن زوایای تاریک و مبهم آن، آنچه را که روی داده است روشن و آشکار پیش روی خوانندگان، قرار می دهد و رویداد را ملموس تر و عینی تر می سازد.
به بیان دیگر، “گاهی رویدادهایی در جامعه ی ما و جوامع پیرامون رخ داده یا جریان دارد که نیازمند تشریح زوایای آن و روشنگری و تحلیل است و باید با نقد و بررسی و دیدگاه های دیگران بیامیزد تا آن چه روی داده است و بازتاب ها و پیامدهای آن به روشنی به مخاطب انتقال یابد”. گزارش عهده دار چنین وظیفه ای است.
نکته مهم این که گزارش به دلیل محتوا و جذابیت هایش قدرت تاثیرگذاری بالاتری در همسنجی (مقایسه) با خبر دارد. میزان تاثیرگذاری گزارش زمانی افزایش می یابد که در آن آیین نگارش و اصول درست نویسی لحاظ و رعایت شده باشد.
در این پیوند، دفتر پژوهش و بررسی های خبری (ایرنا) به تهیه و تدوین مجموعه ای زیر عنوان “آیین نگارش و درست نویسی خبر و گزارش” که بخشی از آن محصول عملکرد همکاران ایرنا در گذشته بوده، اقدام کرده است که در این نوشتار این مجموعه در قالب PDF به علاقه مندان ارائه می شود.

برای دریافت قالب PDF مجموعه «آیین نگارش و درست نویسی خبر و گزارش » کلیک کنید.

منبع: ایرنا

پایگاه خبری دانستنی آنلاین

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close