1

کمک هزینه ۵۰ میلیون تومانی خرید لوازم خانگی برای خبرنگاران

  • کد خبر : 127470
  • 23 مرداد 1401 - 12:15
کمک هزینه ۵۰ میلیون تومانی خرید لوازم خانگی برای خبرنگاران

آیین گرامیداشت روز خبرنگار با عنوان “روایت اول” در محل تالار وحدت تهران برگزار شد. به گزارش دانستنی آنلاین ، بیتا خداویسی : آیین گرامیداشت روز خبرنگار با عنوان “روایت اول” ساعت 11 امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی فرهنگ و رسانه در محل تالار وحدت تهران برگزار شد. در این […]

آیین گرامیداشت روز خبرنگار با عنوان “روایت اول” در محل تالار وحدت تهران برگزار شد.

آیین گرامیداشت روز خبرنگار در حال برگزاری است

به گزارش دانستنی آنلاین ، بیتا خداویسی : آیین گرامیداشت روز خبرنگار با عنوان “روایت اول” ساعت 11 امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهالی فرهنگ و رسانه در محل تالار وحدت تهران برگزار شد.

در این مراسم محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرشاد مهدی‌پور معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت معدن و تجارت، ایمان شمسایی مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی، گیتا علی آبادی رییس دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، محمود سالاری معاون امور هنری و جمعی از اهالی فرهنگ و رسانه حضور داشتند.

آیین گرامیداشت روز خبرنگار در حال برگزاری است

در ابتدای این مراسم فرشاد مهدی‌پور، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: مصادف شدن روز خبرنگار با عاشورای حسینی فرصتی برای یادآوری روایت اول ایثار و فداکاری و عشق و انسانیت است که همگی از درس‌های عاشورا هستند. روایت اول یادآور می‌شود که این مسیر میراثی از حضرت زینب(س) است که تاکنون ادامه داشته است.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اهالی خبر و رسانه باید از امینت شغلی بیشتری برخوردار شوند؛ همواره تلاش ما در راستای این هدف بوده است.

وی ادامه داد: تلاش ما در معاونت مطبوعاتی متمرکز بر مقطع ابتدایی تولید محتوا و روایت اول یعنی خبرنگاران و کنشگرانی است که می‌توانند روایت اول را داشته باشند و به‌هم‌ریختگی و آشفتگی جنگ نرم را بهبود بخشند.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: اهالی خبر و رسانه باید از امنیت شغلی بیشتری برخوردار شوند، همواره تلاش ما در راستای این هدف بوده است. بسته حمایتی مطرح شده توسط رئیس جمهور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بخش دیگری از این حمایت‌هاست.

مهدی‌پور افزود: ما خانواده مطبوعات را به سمت سامانه جامع رسانه‌ها هدایت کردیم تا تمامی خدمات را به طور شفاف در اختیار فعالان این حوزه قرار دهیم.

مطالب مرتبط  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: عجله‌ای برای تغییر مدیران نداریم

وی خاطرنشان کرد: اگر موفق شویم که ریل‌گذاری در این مسیر را اصلاح کنیم، قدم بزرگی را در راه ارتقای جایگاه خبرنگارانی که روایت اول را دارند، برداشته‌ایم.

آیین گرامیداشت روز خبرنگار در حال برگزاری است + گزارش تصویری

در بخشی از این مراسم وزیر صمت اعلام کرد که کمک هزینه ۵۰ میلیون تومانی خرید لوازم خانگی برای خبرنگاران در نظر گرفته شده است.

سیدرضا فاطمی امین همچنین گفت: مهمترین موضوعی که باید با آن مواجه شویم، شیوه حکمرانی است. کیفیت رسانه‌ها بر کیفیت حکمرانی تاثیر دارد. اگر رسانه‌ها به موضوعات سطحی و حاشیه‌ای وارد شوند، باعث می‌شوند حکمرانان هم در فضای سطحی بمانند. اما اگر رسانه‌ها کیفی و عمیق باشند و به مسایل اصلی کشور متمرکز شوند، آن وقت کسانی که در سمت حکمرانی باشند و توانمند نباشند خیلی فرصت ماندن پیدا نمی‌کنند و یا آن ها هم بر موضوعات اصلی متمرکز می شوند.

وزیر دولت سیزدهم در آیین تجلیل از خبرنگار، اظهار کرد: مدیران زیادی دیده‌ام که کارشان را با رسانه‌ها تنطیم‌ می‌کنند. پس شما رسانه‌ها هم شریک ما در حکمرانی هستید. اگر شما دقیق و حرفه‌ای عمل کنید ما هم حرفه‌ای عمل می‌کنیم و اگر به حاشیه بروید ما هم به حاشیه می‌رویم.

به گفته وی یکی از نکاتی که می‌تواند رسانه را حرفه‌ای و عمیق کند، این است که آدم‌های حرفه‌ای مرجع تحلیل اخبار شوند. یک نظام حرفه‌ای در نظام رسانه‌ای شکل بگیرد. اگر رسانه‌ای خبر حاشیه‌ای و شایعه منتشر می‌کند توسط خود رسانه‌ها کنار زده شود. هر چقدر خبرنگاران دقیق‌تر کار کنند قطعا در حل مسایل کشور موثر است‌.

آیین گرامیداشت روز خبرنگار در حال برگزاری است

بر اساس این گزارش ، تقدیر از شیرین ابوعاقله، خبرنگار شهید فلسطینی، از دیگر بخش‌های این مراسم بود.

آیین گرامیداشت روز خبرنگار در حال برگزاری است

در ادامه، حامد هادیان ـ خبرنگار ـ درباره روزنامه‌نگاری بحران گفت: مشکلاتی وجود دارد که همه خبرنگاران در حوزه‌های مختلف از جمله بحران با آن درگیر هستند. ما در سازمان‌ها روابط عمومی‌ها را داریم که حالا مشاور رسانه‌ای هم به آن اضافه شده است؛ اینها وظایفی دارند و اطلاعات سازمانشان را منتقل می‌کنند ولی در سال‌های اخیر این روابط عمومی‌ها دارند جای خبرنگاران را می‌گیرند. برخی از آنها، به روش‌های مختلف حتی دادن اطلاعات غلط و مانع خبرنگاران شدن جای خبرنگار را می‌گیرند. مدیران هم انگار این موضوع برایشان جا افتاده است. هدف اصلی مدیران حل بحران در لحظه است تا سریع از صدر اخبار پایین بیاید که این رفتار خودش به فضای کشور ضربه می‌زند. مردم درک می‌کنند خیلی از بحران‌ها، بحران یک روزه و مربوط به یک دولت نیست. بر این اساس،  رفتار برخی روابط عمومی‌ها، خیلی مشهود و ترسناک است و باعث می‌شود خیلی از بحران‌ها را خبرنگار نتواند پیگیری کند؛ مثلا در یک شهرستان اگر سیلی رخ دهد، مسوولان می‌خواهند سریع مشکل حل شود تا فشار از سرشان برداشته شود. این مسئله حل شدنی نیست ولی به عنوان یک یادآوری می‌گویم بحران های کشور یک‌روزه حل نمی شود. از خبرنگاران و انتقادهایشان نترسند.

مطالب مرتبط  بخشی از ماندگاری دوران دفاع مقدس مدیون عکاسان است

او افزود: در مساله اوکراین دیدیم که اوکراین در کشورش را به روی خبرنگاران باز کرد ولی روسیه درهایش را به روی خبرنگاران بست. اوکراین همزمان که می‌جنگید خبرنگاران و مستندسازان به اندازه همان سلاح‌ها برایشان کارکرد داشتند تا بتوانند مردم جهان را با آنها همراه کنند. رسانه ها برای همدلی یک کشور خیلی موثرند. کشور ما الان در وضعیتی است که رسانه‌ها و خبرنگاران و عکاسان می‌توانند برای حل مشکلات مفید باشند. در کشور ما زیاد به ارزش خبرنگار توجه نمی شود. در حالی که انتقادات و پیشنهادهای رسانه‌ها می تواند یکی از ستون های یک کشور باشد.

در آیین گرامیداشت خبرنگاران، یاد و خاطره خبرنگاران درگذشته در پی کرونا هم گرامی داشته شد و از خانواده آنها تقدیر به عمل آمد و کمک هزینه زیارت عتبات عالیات به آنها تعلق گرفت.

همچنین از سیدمحمود دعایی ـ مدیر مسئول فقید روزنامه اطلاعات ـ هم یاد شده و نامش گرامی داشته شد.

آیین گرامیداشت روز خبرنگار در حال برگزاری است

محمدمهدی اسماعیلی ـ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ هم در آیین گرامیداشت خبرنگار، ضمن تشکر از معاونت مطبوعاتی برای برگزاری این‌ مراسم گفت: این مراسم عمل نمادینی برای تقدیر و تشکر از جامعه رسانه ای کشور است. عزیزان بسیاری را در ایام کرونا از دست دادیم که یادشان را گرامی می‌داریم. چند تن از همکاران رسانه‌ای پیشکسوت را هم از دست دادیم؛ به ویژه مرحوم دعایی بزرگوار که همیشه در جلسات حضور داشتند. آخرین بار هم در همین تالار وحدت در مراسم پاسداشت زبان و ادبیات فارسی با هم شرکت کردیم.

وزیر ارشاد اظهار کرد: برای حوزه رسانه در طول یک سال گذشته تلاش کردیم آنچه مقدور بود برای مدیریت دولت مردمی انجام دهیم. شاید مهمترینش لایحه جدیدی است که در کمیسیون فرهنگی دولت مصوب شد و الان طرح در هیات دولت است. این گام بزرگی است. شاید دهه‌ها مطرح بود ولی جلو نرفته بود. الان به تصویب کمیسیون فرهنگی دولت رسید. بیش از سه ماه جلسات فشرده‌ای در کمیسیون داشتیم. تلاش کردیم همه مطالبات رسانه‌ای در این لایحه بگنجد. از وزیر صمت تشکر می‌کنم که این هدیه را برای همه فعالان رسانه تدارک دیدند. رییس جمهور هم از خبرنگاران تجلیل کردند. از ایشان برای شرکت در این مراسم دعوت کردم ولی حضورشان میسر نشد؛ از من خواستند سلام گرمشان را به همه اهالی رسانه برسانم.

مطالب مرتبط  وزیر فرهنگ: راه اندازی میز امورفرهنگی در مجموعه‌های ورزشی 

در پایان این مراسم از بنیاد رودکی و صندوق اعتباری هنر به عنوان حامیان برگزاری این مراسم تشکر شد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: 5 / 5. تعداد امتیازات: 99

به این خبر امتیاز دهید

0/5 (0 نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=127470

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.