مهارت های زندگی

پسران و دختران جوان ایرانی از خالکوبی و تتو چه هدفی دارند؟

با توجه به همه گیر شدن و طرفداران زیاد خالکوبی و تتو بین دختران و پسران ایرانی این سوال پیش می آید که این افراد چه شخصیتی دارند و قصدشان از این کار چیست؟

هدف پسران و دختران جوان ایرانی از خالکوبی و تتو

کم نیستند جوانانی که امروزه گرایش زیادی به سمت خالکوبی دارند و طرح های بزرگ و کوچکی که بر روی پوست خود حک می کنند تا از کاروان مدگرایی جا نمانند.خالکوبی

خالکوبی

خالکوبی و تتو (تاتو) به عمل ایجاد نقوش دائمی یا با ماندگاری طولانی بر روی پوست گفته می شود. این عمل پدیده ای جهانگیر است. حتی در بین نقوشی که در جایهای گوناگون جهان انجام می شود.زنان معمولاً برای زیباتر شدن اقدام به خالکوبی می کرده اند.

به نظر می رسد تتو زدن و خالکوبی کردن هویت خودش را از دست داده باشد، دیگر گذشت روزگاری که خالکوبی حکم شجاعت داشت و نمادی برای قدرت نمایی بود.

در همین زمینه پای صحبت چند نفر از کسانی که با وجود ریسک خطرهای مختلف تاتو ، حاضر شده اند طرحی را روی پوست خودشان داشته باشند،نشسته ایم:

«پدرم؛ خداحافظ ولی هرگز نخواهی رفت از یادم» این جمله را روی کمرش خالکوبی کرده، کلمه «پدرم» را تحریری نوشته و پررنگ تر از بقیه، می گوید این تتو تنها چیزی است که حتی وقتی بمیرم هم با من در قبر می گذارند، می خواستم چیزی به یاد پدرم داشته باشم. نامش رضا است، ۲۶ سال سن دارد و پدرش را چند سال قبل از دست داده و همین دلیلی شده برای اینکه این نوشته را روی بدنش خالکوبی کند، البته می گوید دلش نمی خواسته در معرض دید باشد و بیشتر برای دل خودش زده و به رخ کشیدن آن را نمی پسندد.

خالکوبی

طرفداران ایرانی خالکوبی و تتو

اما همه مثل رضا نیستند، خیلی ها تتو را به خاطر داشتن ظاهر و قیافه متفاوت انتخاب می کنند، لذت می برند از اینکه درد را تحمل کنند، از اینکه در مرکز توجه گروه های دوستان باشند، دوست دارند از اینکه آن ها را افرادی با تحمل بالا خطاب کنند و بزرگ بدانند، برای خیلی های شان اصلا طرح تتویی که می زنند معنی خاصی ندارد، مثل کامران؛ می گوید که فقط دلش تتو می خواسته، از دفتر طرح ها هرکدام که بزرگتر و پر جزئیات بوده را انتخاب کرده و حالا دست ها و پاهایش پر از طرح های عجیبی است که تنها برای نشان دادن و شاید قدرت نمایی زده است.

خالکوبی و تتو همان نقش هایی با ماندگاری طولانی هستند که روی پوست زده می شوند، روزگاری این طرح ها نمادی برای تمایز قبیله ها با هم بود، بعدتر می شد خالکوبی به روش سنتی را در میان بزرگان هر روستا دید، اما امروزه جریان تا جایی ادامه پیدا کرده که خالکوبی برای پسرها و دخترها تنها یک «مُد» به حساب می آید.

خالکوبی

خالکوبی و تتو جوانان ایرانی

برخی متن های سوزناک را به هرچیزی ترجیح می دهند، همین که بخشی از کمبودهای زندگی را با استفاده از سرنگ های رنگی روی پوست حک کنند، احساس می کنند کار بزرگی انجام داده اند، همان طور که محسن ۱۴ ساله روی دستش نوشته است؛ «خرابِ روزگاریم» و می گوید از زندگی خسته شده و دلش نمی خواهد زنده باشد، این طرح را هم روی دستش و جایی که دید زیادی دارد، زده تا همه حال و روز او را بدانند.

شکایت از روزگار و شِکوه از شرایط موجود یکی از اصلی ترین دلایل خالکوبی است، چه آن که اشعار غم آلود زیادی را می توان دید که برای تتو استفاده می شود، به نظر می رسد این نوع اعتراض به اوضاع با آسیب رساندن به بدن دست کم میان جوانان طرفدار زیادی دارد.

آرش جوان دیگری است که نام برادرش «علی» را روی دستش نوشته، چون به گفته خودش خیلی دوستش دارد، اما دوستانش به این حرف او می خندند و می گویند به جای این کارها به بردارت بیشتر احترام بگذار! اما علی، برادرِ بزرگ به نظر غمگین تر و طلبکارتر به نظر می رسد، او روی دستش عبارت «نفرین به جهانی که غمش نسبت ما شد» را نوشته است، عصبانی به نظر می رسد و از آن بچه های منزوی است که نسبت به هر توجه و نگاهی عکس العمل خشن نشان می دهد و چشم غره می رود.

خیلی از کسانی که خودشان تتو می زنند، این کار را هنر نقاشی می دانند؛ نقاشی هایی با ظرافت و جزئیات بالا که هنگام کشیدن آن ها باید تمرکز زیادی داشته باشند و همه تلاششان را برای رسیدن به بهترین طرح در اولین اقدام داشته باشند، چون جبران اشتباه در طراحی کاری سخت و دردناک است.

مهران ۳۰ ساله است و خودش کار تتو انجام می دهد، می گوید اگر مامورهای پلیس او را با سر و وضع واقعی اش ببینند، حتما دستگیر و مجازات می شود. اما چرا؟ مهران از فرق سر تا نوک پایش خالکوبی دارد، یک سمت بدن روایتی از زندگی یک انسان را کشیده؛ از به دنیا آمدن و بزرگ شدن و مدرسه و دانشگاه و کار و ازدواج و فرزند و در نهایت مرگ! سمت دیگر بدنش را هم چرخ دنده خالکوبی کرده، چرخ دنده های سه بعدی با سایزهای مختلف که کنار هم قرار گرفته اند. اما او معمولا لباس های یقه دار با آستین های بلند می پوشد و موهایش را هم بلند نگه می دارد.

مهران برای افراد زیادی تتو زده و تجربیات زیادی دارد، او می گوید که خیلی ها فقط برای اینکه خودی نشان بدهند، این کار را انجام می دهند و تعریف می کند که بچه های جنوب شهر بیشتر به دلیل کمبودهایی که در زندگی های شان دارند، اشعار غمگین می نویسند یا طرح های خیلی بزرگ را انتخاب می کنند، انگار دردی که سوزن برای شان به وجود می آورد، آرام شان می کند. اما بچه های بالا شهر و به اصلاح مایه دار، بیشتر طرح های حجمی و عجیب را می پسندند و شاید بتوان گفت از روی خوشی و برای اینکه بین گروه های دوستی مورد توجه قرار بگیرند، حاضرند این درد را تحمل کنند، تتوهای رنگی بین این گروه هم رواج زیادی دارد.

مهران توضیح می دهد که علاوه بر طرح انتخابی تتو که شخصیت افراد را نشان می دهد، محل تتو هم خیلی مهم است؛ بعضی ها با طرح های از پیش مشخص شده می آیند که معمولا پشیمان نمی شوند و دقیق هم می دانند کدام قسمت از بدن طرح را بزنند، اگر در معرض دید باشد، یعنی اینکه دل و جرات زیادی دارد و حرف اطرافیان هم برایش مهم نیست و معمولا هم قید کار کردن و استخدام در جایی را زده است، اما آن هایی که تازه طرح را می خواهند انتخاب کنند و درباره محل آن صحبت می کنند، کسانی هستند که احتمالا از تتو زدن پشیمان می شوند.

خالکوبی

تتوی عقاب روی دست

فرهاد یکی از افرادی بوده که از تتویش پشیمان می شود، او روی ساعد دست چپش طرح بزرگی از یک عقاب را داشته، یک روز که دیگر نمی توانسته عقاب سیاهش را تحمل کند، یک ظرف اسید می گیرد و … خودش می گوید «با چشمانم می دیدم که پوست و گوشت دستم می سوخت و روی زمین می ریخت»، بعد از این موضوع دستش دیگر مثل اول نشد و تنها گوشت اضافه آورد.

می گویند نگاه عمومی به پدیده خالکوبی و تتو در حال تغییر کردن است و خیلی ها هستند که برای پوشاندن زخم ها یا جای عمل از خالکوبی استفاده می کنند، اما این موضوع چندان در ایران دیده نمی شود و اصلی ترین دلیل را در همان «مُد» بودن یا متفاوت بودن باید جست وجو کرد.

خالکوبی

خالکوبی و تتو های دختران

در این میان دخترهای جوان هم از قافله عقب نمانده اند، کافی است سری به استخرها بزنید تا انواع و اقسام خالکوبی ها را روی بدن آن ها ببینید، فرق عمده تتوی دخترها با پسرها در حجم و انگیزه انجام این کار است، دخترها بیشتر در جاهایی که دیده نمی شوند، خال می زنند و معمولا هم طرح های کوچک مانند پرنده ، گل ها و از این اقسام را انتخاب می کنند. انگیزه اکثر آن ها هم زیبایی و به مد روز بودن است، اصلا دخترها از اینکه کسی درباره خالکوبی پرستوی روی شانه شان حرف بزند، خوشحال می شوند و همین دلیلی است که این کار را انجام می دهند و با اینکه بعضی قسمت ها مثل داخل بازو، مچ پا و یا پشت گوش درد زیادی دارد، اما آن ها تحمل می کنند، چون طرح های دخترانه بیشتر به درد این قسمت ها می خورند.

خالکوبی و تتو چهره های ورزشی و هنری

خالکوبی روزگاری تنها برای یاغی ها و سرکش ها بود، نگاه چندان مثبتی نسبت به آن ها وجود نداشت، اما ستاره های دنیای بازیگری و ورزشکاران کسانی بودند که این شوی بزرگ را در تمام جوامع به راه انداختند، روزهایی بود که اگر یک بازیکن فوتبال خالکوبی داشت، تلویزیون صحنه های مربوط به او را خیلی نشان نمی داد یا عکس هایش را منتشر نمی کرد، اما حالا کار به جایی رسیده که در رسانه ای داخلی و خارجی اخباری می خوانیم مبنی بر اینکه «خالکوبی های مسی چه معنایی دارند؟» و داخل خبر، عکس تک تک تتوهای رنگی این بازیکن آرژانتینی را به وضوح منتشر می کنند. یا جانی دپ بازیگر مشهور هالیوودی روی تک تک انگشتان دستش نوشته هایی را خالکوبی کرده و روی بازو و ساعدش هم همین طور. اصلا چرا راه دور بویم؛ بعضی بازیگران و ورزشکاران خودمان هم این روزها نمایش تتو راه انداخته اند!

با این اوصاف حالا در هر آرایشگاهی می توان کسانی را پیدا کرد که مشغول انجام تتو برای افراد هستند، به نظر می رسد خالکوبی کردن هویت اصلی خودش را از دست داده، گذشت زمانی که خالکوبی ابهت داشت و باعث ترس دیگران می شد، نسل جدید همه چیز برایش سرگرمی شده و از اینکه طرح داشته باشد، فقط بخش مُد بودن را مد نظر قرار می دهد.

منبع: نمناک

پایگاه خبری دانستنی آنلاین

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close