0

هفته‌نامه(شماره هشت)

  • کد خبر : 7457
  • 31 مرداد 1395 - 14:37
هفته‌نامه(شماره هشت)

هفته‌نامه دانستنی فرصتی است برای مرور مهم‌ترین مقالات، رویدادهای علمی، آموزشی و دانستنی هایی از جهان هستی، مطالب مفید بهداشت، روان شناسی، آشپزی، خواص میوه ها، جاذبه های گردشگری و مسائل مذهبی، دینی و مناسبت های بروزی که در هفته گذشته در این سایت فراهم آمده است.

#هفته‌_نامه #دانستنی #بیشتر_بدانیم

هفته‌نامه دانستنی فرصتی است برای مرور مهم‌ترین مقالات، نوشته ها، رویدادهای علمی، آموزشی، تاریخی، اقتصادی و دانستنی هایی از جهان هستی و شگفتی های آن، مطالب مفید بهداشت، سلامت و پزشکی، روان شناسی، آشپزی، مواد غذایی و خواص میوه ها، سفر و جاذبه های گردشگری و مسائل مذهبی، دینی و مناسبت های بروزی که در هفته گذشته در این سایت فراهم آمده است. در این شماره‌ از هفته‌نامه دانستنی، درخصوص:

مقام و منزلت امام رضا(ع)/ ورزش همگانی و تأثیر آن در رفتار های مردم/ دانستنی هایی در مورد چپ دست ها/ چگونه فرزندانی باهوش و خلاق داشته باشیم؟/ نخریدن کالای داخلی چه آثار و تبعات دارد؟/ ترس از آمپول در کودکان/ مشتری مداری، تظاهر یا باور/ تسمه تایم زمان تعویض آن/ URL چیست؟/ دانستنی های جالب در مورد کشور ایران/  اخبار المپیک2016 ریو

مطالبی خواهید خواند. با دانستنی همراه باشید.

مقام و منزلت امام رضا(ع)

مقام و منزلت امام رضا(ع)- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

امام رضا (ع) از نسل رسول الله (ص) بود و خون و غیرت علی (ع) و عصمت فاطمه (س)را در وجود خود داشت. او وارث حسین و از نسل امامان پیشین بود که پرچم اسلام را بر دوش داشتند و باید بار امانت الهی را به مقصد می ‏رساندند. او مصداق مفهوم اهل‏ بیت و بر این اساس، به دور از هر گونه رجس و پلیدی ظاهری و باطنی به شمار می‏ آمد.

مقام امام رضا (ع) از دیدگاه معصومین(ع)

رسول خدا (ص) نیز در شأن جانشینان خود بارها سخن گفته و آنان را ذوی‏ القربای خود خوانده بود و به صراحت بیان داشته بود که مزد و اجر رسالتش جز دوستی اهل‏بیت نیست. امام صادق (ع) هم سال‏ ها پیش از ولادت او خطاب به فرزندش امام کاظم (ع) فرموده بود: «خداوند به تو فرزندی دهد که همه مسائل جهان اسلام به وحدت مبدل گردد. دل ‏های شکسته‏ دلان به برکت وجود او التیام یابد و خون‏ ها به برکت وجود او از خطرها مصون ماند.»

همچنین فرموده بود: «گفتارش لبریز از حکمت و سکوتش حاکی از زیادی دانش اوست. نزاع‏ ها و اختلافات را اصلاح می‏ کند و پراکندگی فکری و عقیدتی مسلمانان را مانع می‏ گردد.»

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

ورزش همگانی و تأثیر آن در رفتار های مردم

ورزش همگانی و تأثیر آن در رفتار های مردم- پایگاه اینترنتی دانستنی ایرانورزش همگانی چه تأثیری در رفتار مردم دارد؟ این سؤالی است که در ابتدای گفت و گو در باره اهمیت ورزش همگانی به ذهن می رسد. وضعیت موجود در جوامع انسانی و پیش آمد های اقتصادی و فرهنگی در جامعه و پایین آمدن تعاملات انسانی و با در نظر گرفتن پیشرفت تکنولوژی (تماس و تعامل مجازی) و تمرکز خاص بر درآمد هر چه بیشتر بین مردم و کم تحرکی یا نداشتن تحرک مناسب ، ورزش همگانی را یک امر بدیهی و لازم الاجراء ترسیم کرده است.

ورزش همگانی یا ورزش قهرمانی

در جامعه ما فضای حاکم بر ورزش به گونه ای است که آنچه بیشتر در ذهن نقش می بندد بعد قهرمانی آن است. توجه بیش از اندازه به کسب مدال و مقام و از طریق آن دستیابی به ثروت، شهرت و اعتبار اجتماعی منجر به کم رنگ شدن ورزش عمومی در جامعه شده است.

تجربه نشان داده است وقت کم و هزینه بالای در ورزش حرفه ای و نیمه حرفه ای برای آحاد جامعه ، فرصت استفاده را از بعضی اقشار گرفته که در اینجا نقش همگانی  ورزش روشن و مبین می شود.

با توجه به تأییدات و تأکیدات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) که در ابتدای سال ۱۳۸۹ بر همگانی کردن ورزش با توجه به حذف شدن معاونت همگانی از ساختار سازمان تربیت و بدنی به منظور توجه بیش از پیش به امر ورزش در ساختار وزارتی جدید و انجام پژوهشی جامع نگر را لازم می کند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

دانستنی هایی در مورد چپ دست ها

دانستنی هایی در مورد چپ دست ها- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

به‌طورکلی، می‌توان مردم جهان را ازنظر برتری دست به چهار نوع چپ برتر، راست برتر، دو سو توان و دست برتر مخلوط تقسیم کرد. اکثر مردم جهان راست‌دست هستند و تنها ۱۰درصد مردم جهان را چپ‌دست‌ها تشکیل می‌دهند. افراد دست برتر مخلوط برای بعضی از کارها از دست‌راست و برای بعضی دیگر از دست‌چپ استفاده می‌کنند. افراد دو سو توان می‌توانند با هر دو دست خود هر وظیفه‌ای را انجام دهند. البته این را باید گفت که دو سو توان شدن مستلزم تمرین و راهنمایی از سوی دیگران است.

اکثر مردم جهان راست‌دست هستند و به این معناست که نیمکره چپ آن ها غالب‌تر از نیمکره راست است. در میان افراد راست‌دست زبان به‌وسیله نیمکره چپ کنترل می‌شود. صحبت کردن و کارهای دستی مستلزم مهارت‌های حرکتی ظریفی است که معمولاً توسط نیمکره غالب‌تر کنترل می‌شود. بر اساس این نظریه، می‌توان فرض کرد که تقسیم‌کار مغز در افراد چپ‌دست برعکس است.

پردازش کلامی در نیمکره چپ رخ می‌دهد و پردازش بصری- فضایی در نیمکره راست انجام می‌گیرد. علاوه بر این، افراد راست‌دست از تقسیم‌کار سازمان‌یافته‌ای برخوردار هستند. افراد چپ‌دست یک سیستم مغزی ناهمگون دارند که در آن ممکن است از هر دو نیمکره برای پردازش کلامی استفاده شود.

این که چه عواملی باعث برتری دست در افراد می‌شود هنوز یک راز باقی‌مانده است و تنها چند نظریه در مورد علت برتری دست در افراد مطرح است.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

چگونه فرزندانی باهوش و خلاق داشته باشیم؟

چگونه فرزندانی باهوش و خلاق داشته باشیم؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

داشتن فرزندانی باهوش و خلاق، آرزوی هر خانواده ای است. هنگامی که والدین با خوشحالی و غرور درباره هوش و خلاقیت فرزندان خود سخن می گویند، نشانه آرزوی قلبی آن هاست. اما چگونه می توان به این آرزو دست یافت؟ روان‌شناسان کودک و کارشناسان آموزشی عقیده دارند که یکی از مهم‌ترین عوامل برتری یک کودک نسبت به هم سن و سال‌های خود، مراقبت والدینی است که می‌دانند چگونه به پیشرفت قدرت ذهنی کودکان خود کمک کنند. لازم نیست شما حتماً اینشتین باشید تا کودکان باهوشی تربیت کنید.

فقط دقیقه‌های اضافی کمی در هر روز می‌تواند ضریب هوشی فرزندتان را بالا ببرد. مهم‌ترین زمینه برای رشد کودکان مکالمه است.

آسان‌ترین مسیر برای افزایش ضریب هوشی کودکان

روان‌شناسان می‌گویند آسان‌ترین مسیر برای افزایش ضریب هوشی کودکان صحبت کردن است. در واقع باهوش‌ترین کودکان آن هایی هستند که مرتباً با والدین خود حرف می‌زنند. در حال حاضر فقط دو درصد از کودکان به عنوان کودک خوش ذوق شناخته می‌شوند. اما روان‌شناسان می‌گویند اگر خانواده‌های بیشتری به این راهنمایی ساده عمل کنند و مرتباً با کودک خود صحبت کنند، این رقم افزایش پیدا می‌کند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

نخریدن کالای داخلی چه آثار و تبعات دارد؟

نخریدن کالای داخلی چه آثار و تبعات دارد؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

نخریدن کالای داخلی و توجه خاص مصرف کنندگان داخلی به کالاهای وارداتی، یکی از دغدغه های اقتصادی فعالان و تولید کنندگان ایرانی  است. این کم توجهی مصرف کنندگان تبعات منفی متعدی در بر خواهد داشت که به بیان برخی از آن ها می پردازیم:

غیر فعال شدن واحدهای تولیدی

از بارزترین آثار عدم خرید کالای داخلی می توان به کوچک شدن بازار و در نتیجه کم فعال یا غیر فعال شدن واحدهای تولیدی اشاره کرد. این موضوع خود باعث افزایش آمار بیکاری و در نتیجه آثار منفی ناشی از افزایش بیکاران بالا رفتن میزان ناهنجاری های اجتماعی همچون اعتیاد، دزدی، طلاق و … را به دنبال خواهد داشت.

فروش محصولات داخلی به نام برند خارجی

از دیگر آثار کم توجهی مصرف کنندگان داخلی می توان روی آوردن تولید کنندگان به استفاده از برندهای خارجی نام برد. برخی تولید کنندگان با استفاده از برند خارجی اقدام به فروش محصولات تولید داخل می کنندکه این اقدام در کاهش اعتماد عمومی نسبت به این کالاها نقش پررنگی داشته است.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

ترس از آمپول در کودکان

ترس از آمپول در کودکان- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

ترس از آمپول در کودکان و بزرگسالان وجود دارد اما ترسی که باعث شود فرد بزرگسال نتواند سراغ آمپول برود و ترس به مرحله حاد برسد، سوزن هراسی یا فوبیای سوزن نام دارد.  برای جلوگیری از این حالت در بزرگسالی بهتر است والدین، کودکان را از آمپول نترسانند و از ‌آمپول به عنوان ترس یا تنبیه کودکی استفاده نکنند.

پیش از آن که کودکتان را به محیط های درمانی مانند بیمارستان و درمانگاه یا اتاق تزریقات ببرید، بهتر است مسائلی را برای کودک خود روشن کنید.

تزریق واکسن به محافظت کودک در برابر بیماری های مختلف کمک می کند اما بدون شک این کار درد دارد. جای تعجب نیست که بیشتر کودکان از آمپول می ترسند اما در اغلب موارد مجبورند این کار را انجام دهند. در حقیقت بسیاری از کودکان تا ۴ سالگی بیش از ۲۰ تزریق واکسن انجام خواهند داد. بد نیست با برخی از نکاتی که می تواند این ترس را در کودک کم کند، آشنا شوید.

حقیقت را بگویید

اگر کودک از شما می پرسد که « قراره بریم آمپول بزنیم؟» طفره نروید و انکار هم نکنید. به او اطمینان دهید واکسن قرار است از او در برابر بیماری ها محافظت کند و توضیح دهید که این کار نوعی تنبیه نیست. همچنین نباید به او بگویید که آمپول درد ندارد چون در این صورت کودک می فهمد که شما به او دروغ می گویید و اعتمادش را نسبت به شما از دست می دهد. در عوض ساده و صادقانه بگویید « بله، درد دارد اما فقط برای چند ثانیه.» اما همه این ها را خوشحال و با لبخند برایش توضیح دهید.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

مشتری مداری، تظاهر یا باور

مشتری مداری، تظاهر یا باور- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

در زمان حاضر حق انتخاب مشتریان گسترده تر از گذشته شده ولذا بنگاه های اقتصادی ناگزیرند توجه به نیازها و علایق مشتریان را بیش از پیش مد نظر قرار دهند. از آنجاکه بازاریابی علم توفیق در جذب و نگهداری مشتری در بازارهای رقابتی است، مدیران صنایع مختلف به درستی، در تلاشند تا با بکارگیری اصول بازاریابی، موفقیت خود را بیش از پیش تضمین کنند و صد البته درک کامل مفاهیم بازاریابی و بکارگیری درست اصول آن می تواند در بهبود جایگاه رقابتی بنگاه های اقتصادی راه گشا باشد. بر این اساس توجه به نیازهای آشکار و پنهان مشتریان کلیدی می تواند به طراحی و ارائه کالا و خدمات مطلوب و مناسب بینجامد. بدیهی است که هر سازمانی در این خصوص بهتر عمل کند، موفقیت بیشتری به دست خواهد آورد.

مشتری مداری یا مشتری نداری

مشتری مداری زمانی واقعاً اهمیت می یابد که عرضه کنندگان خدمات با مسأله “مشتری نداری” مواجه شده باشند. زمانی که مشتریان برای دریافت کالا و خدمات در صف های طولانی به انتظار ایستاده اند و به هر روی مجبور به مراجعه به عرضه کنندگان هستند، قدرت نزد ارائه دهندگان کالا و خدمات قرار دارد و اهمیت مشتری چندان قابل درک نیست. اما زمانی که عرضه از تقاضا پیشی بگیرد و مشتری حق انتخاب داشته باشد، ارائه دهندگان کالا و خدمات با ظرفیت های خالی و استفاده نشده مواجه می شوند و اهمیت مشتری به طور جدی و واقعی درک می شود و در این زمان است که مشتری صاحب حق می شود و در جایگاه رئیس قرار داده می شود.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

تسمه تایم زمان تعویض آن

تسمه تایم زمان تعویض آن- پایگاه اینترنتی دانستنی ایران

آیا به صورت دقیق می دانید کار تسمه تایم در خودرو چیست و چه زمانی باید آن را تعویض نمود؟ آیا می دانید پاره شدن آن، چه عواقب سنگینی در پیش دارد؟به شما پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را با دقت بخوانید تا از پاره شدن تسمه تایم خودرویتان جلوگیری کنید.

 تسمه تایم چیست و عملکرد آن چگونه است؟

تسمه تایم  وسیله یا بهتر است بگوییم تسمه ای است که میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ ها متصل می‌کند و وظیفه ی هماهنگ کردن حرکت آن ها را دارد. میل لنگ خودرو به وسیله ی آن میل سوپاپ ها را به چرخش درآورده و می‌چرخاند و کنترل آن‌ها را بر عهده دارد. محل قرار گیری میل سوپاپ در خودرشو های مختلف با یکدیگر تفاوت دارد ولی در اکثر خودرو ها این قطعه در سر سیلندر خودرو جایگذاری شده است.

جنس تسمه تایم از لاستیک می‌باشد و جالب است بدانید که در گذشته به جای آن از زنجیر در خودرو ها استفاده می‌شد و تا زمانی که آسیب جدی به موتور خودرو نرسانده بود تعویض نمی‌شد. هم اکنون هم در بعضی از ماشین‌های سنگین از زنجیر استفاده می‌شود.

به طور کلی خودرو سازان زمان تعویض تسمه تایم را در بهترین شرایط بالای 120 هزار کیلومتر اعلام کرده‌اند اما با توجه به این که رانندگی در شرایط نامطلوب از عمر آن می‌کاهد، لازم است زودتر تعویض کنیم به عنوان مثال اگر رانندگی شما با خودرو به گونه ای است که در ترافیک سنگین رفت و آمد زیادی دارید و یا با دور موتور بالا رانندگی می‌کنید و معکوس‌های پیاپی و سنگینی به موتور می‌دهید باید آن را تقریباً نصف زمانی که خودروسازان اعلام کرده اند، تعویض نمایید در غیر این صورت پاره می‌شود و هزینه گزافی روی دست مالک خودرو می‌گذارد. همچنین پیشنهاد می‌شود در سربالایی‌ها از دنده سنگین استفاده کنید تا فشار از روی موتور و تسمه برداشته شود و از آسیب رسیدن به آن‌ها جلوگیری شود.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

URL چیست؟

URL چیست؟- پایگاه اینترنتی دانستنی ایرانتعریف اول:

URL  مخفف عبارت Uniform Resource Locator است که نشانى عمومى تمامى صفحات و منابع دیگر بر روى وب جهانى است. این عبارت در اصل IP، عبارت انتخابى و دامنه سایت را مشخص مى کند.

تعریف دوم:

قدرت واقعى وب در توانایى آن در ایجاد ابر متن هایى است که وابسته به اطلاعات است که آن اطلاعات به صورت هاى صوت و عکس و… انیمیشن در یک کامپیوتر راه دور قرار داده شده است. www پهناور از یک آدرس شناخته شده به نام URL که مخفف Uniform Resource Location است براى مشخص کردن موقعیت مکان خود استفاده مى کند. این اتصالات ابرمتن معمولاً با خطى در زیر آن مشخص شده اند.

تعریف سوم:

 Uniform Resource Location آدرسى است که WWW از آن براى پیدا کردن فایل ها و اسناد کامپیوترها در اینترنت از آن استفاده مى کند در مرورگر شما URL این سند در قسمت آدرس با مرورگر شما تایپ شده است. یک مرورگر شامل قسمت هاى زیر است:

۱- معین کننده هویت

۲- معین کننده هویت و آدرس

۳- مسیر کامل فایل منحصر به فرد

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

دانستنی های جالب در مورد کشور ایران

دانستنی های جالب در مورد کشور ایران- پایگاه اینترنتی دانستنی ایراندر این نوشته مطالب جالبی درخصوص دانستنی های جالب در مورد کشور ایران می خوانید که بیانگر نبوغ و استعداد ایرانیان است. آنان که در به وجود آوردن اولین نهاد های تمدن بشری سرآمد بودند و اکنون نیز این توانایی و استعداد را دارند که در کلیه مسائل علمی و تکنولوژی و صنعتی پیشرفت های شایانی داشته باشند.

دانستنی های جالب

▪آیا می دانید :اولین مردمانی که سیستم اگو یا فاضلاب را جهت تخلیه آب شهری به بیرون از شهر اختراع کرد، ایرانیان بودند.

آیا می دانید : اولین مردمانی که اسب را به جهان هدیه کردند، ایرانیان بودند.

▪ آیا می دانید : اولین مردمانی که حیوانات خانگی را تربیت و از آن ها استفاده کردند، ایرانیان بودند.

▪آیا می دانید : اولین مردمانی که مس را کشف کردند، ایرانیان بودند.

▪ آیا می دانید : اولین مردمانی که آتش را در جهان کشف کردند، ایرانیان بودند.

▪ آیا می دانید : اولین مردمانی که ذوب فلزات را (در شهر سیلک در اطراف کاشان) آغاز کردند، ایرانیان بودند.

▪ آیا می دانید : اولین مردمانی که کشاورزی را جهت کاشت و برداشت کشف کردند، ایرانیان بودند.

▪ آیا می دانید : اولین مردمانی که نخ را کشف کردند و موفق به ریسیدن آن شدند، ایرانیان بودند.

▪ آیا می دانید : اولین مردمانی که سکه را در جهان ضرب کردند، ایرانیان بودند.

برای مشاهده جزئیات بیشتر در این زمینه، به این صفحه دانستنی مراجعه کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: 0 / 5. تعداد امتیازات: 0

به این خبر امتیاز دهید

0/5 (0 نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=7457

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو

تبلیغات در سایت   درباره ما   تماس با ما

logo-samandehi