4

نرخ بیکاری به ٩,٢ درصد رسید

  • کد خبر : 120022
  • 13 خرداد 1401 - 17:20
نرخ بیکاری به ٩,٢ درصد رسید

بررسی نرخ بیکاری افراد ١۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ٩,٢ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (١٣٩٩) ، ٠.۴ درصد کاهش یافته است. به گزارش دانستنی انلاین ، در سال ١۴٠٠، به میزان ۴٠,٩ […]

بررسی نرخ بیکاری افراد ١۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ٩,٢ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (١٣٩٩) ، ٠.۴ درصد کاهش یافته است.

نرخ بیکاری به ٩,٢ درصد رسید

به گزارش دانستنی انلاین ، در سال ١۴٠٠، به میزان ۴٠,٩ درصد جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند.
. بررسی نرخ بیکاری افراد ١۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ٩,٢ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به سال قبل (١٣٩٩) ، ٠.۴ درصد کاهش یافته است.
در سال ١۴٠٠، به میزان ۴٠,٩ درصد جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٩) ٠.۴ درصد کاهش یافته است.
جمعیت شاغلین ١۵ ساله و بیشتر در سال ١۴٠٠، برابر با ٢٣ میلیون و ۴۴٧ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل بیش از ١٨٠هزار نفر افزایش یافته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در سال ١۴٠٠، بخش خدمات با ۴٩,٨ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٣.٨ درصد و کشاورزی با ١۶.٣ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ١۵ تا ٢۴ ساله حاکی از آن است که ٢٣,٧ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ١۴٠٠ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٩) تغییری نداشته است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣۵ ساله در سال ١۴٠٠ نشان می‌دهد که ١۶,۵ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به سال ١٣٩٩، به میزان ٠.٢ درصد کاهش یافته است.
بررسی سهم جمعیت ١۵ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص در سال١۴٠٠ نشان می‌دهد که ١٠,٢ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٧.٨ درصد از شاغلین ١۵ ساله و بیش‌تر، ۴٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.
همچنین این نتایج گویای آنست که در سال ١۴٠٠جمعیت شاغل کشور بطور متوسط ۴٣,۵ ساعت در هفته کار کرده‌اند.
برای مشاهده چکیده این گزارش به فایل پیوست مراجعه کنید.
خاطر نشان می‌سازد اطلاعات نتایج طرح مذکور به ­صورت تفصیلی به ­زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود./ایلنا

۰/۵ (۰ نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=120022

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.