0

مراقب عواقب ورود ناآگاهانه به صرافی های ارز خارجی باشیم

 • کد خبر : 157924
 • 09 اسفند 1402 - 11:50
مراقب عواقب ورود ناآگاهانه به صرافی های ارز خارجی باشیم
صرافی ها به عنوان پلتفرمی در افراد میتوانند ارز های دیجیتال خود را خرید و فروش کنند ، کار می کنند و از این مبادله کارمزد دریافت می کنند . در اوایل سالهای تاسیس صرافی های ارز دیجیتال به دلیل ناشناخته بودن یا انجام فعالیت غیرقانونی در برخی موارد فعالیت این صرافی ها از طریق قانون متوقف می شد .

پایگاه خبری دانستنی آنلاین – مریم شقاقی : انسان از روز های نخست که در غار زندگی می کرد تبادل کالا با کالا یا معامعه پایاپای را انجام میداد تا با مرور زمان و متمرکز شدن جمعیت و یکجا نشینی باعث رونق و ظهور کشاورزی شد . به همین دلیل هر فرد در شغلی مشغول به کار شد و تاجر و حسابدار و کشاورز و … پدید آمد .

نیاز به یک سیستم کنترل شده باعث ظهور پول شد . در سال 600 قبل از میلاد مسیح بود که سکه اختراع شد و تمام خاصیت های لازم برای جهانی شدن را داشت . یعنی هم فیزیکی است . و پایدار است . و مورد قبول جامعه عمومی است . البته سکه هم نقاط ضعفی دارد مانند وزن زیاد و اشغال فضا و کمبود طلا و دسترسی سخت به آن . و همین موضوع بعد از اختراع کاغذ به مرور زمان باعث اختراع پول کاغذی شد . وقتی مغول به چین حمله کرد ، فناوری تولید کاغذ و استفاده از آن به عنوان یک ارز را از چینی ها آموختند .

در قرن 13 مارکوپولو پول کاغذی را به اروپا آورد و در قرن 17 بود که طلاسازان با برگه کاغذی یا همان اوراق قرضه داد و ستد کردند و همان طلایشان پشتیبان این اوراق بود که امروزه این پشتیبانی و چاپ پول و پشتیبانی آن توسط دولت ها به عهده بانک می باشد . دولت ها تعیین می کنند که این اوراق و پول های کاغذی ارزش دارند .

امروز اسکناس و سکه به صورت فیزیکی فقط 10 درصد از مجموع پول های دنیاست . چرا که مجموع پول های دنیا در آمار سال 2011 مبلغی معادل 60 تریلیون دلار است . و جمع تمام سکه ها و اسکناس ها کمتر از 6 تریلیون دلار می باشد . به عبارت دیگر بیش از 90 درصد از تمام ارز های جهان به صورت ارز دیجیتالی است . البته در سال 2024  قطعا این ارقام بالاتر رفته و به حدود 450 تریلیون دلار رسیده است .

رمز ارز یا cryptocurrency  همان ارز مجازی است . در دهه 90 میلادی برای اولین بار بود که فناوری بلاکچین معرفی شد . در سال 2009 بود که ارز دیجیتال غیر متمرکز با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو با نام بیت کوین پا به عرضه تجارت پنهان گذاشت .

ارز های دیجیتال بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفتند . با توجه به خدمات و مزیت های ارز دیجیتال از قبیل :  کارمزد کم ، تمرکز زدایی ، سرعت مبادلات ، نحوه نگهداری و عدم نگهداری اسکناس کاغذی ، در دسترس بودن  24 ساعته ، بین المللی بودن و …. بسیاری از افراد از دلار به تتر ( دلار مجازی ) و به صورت کلی از ارز کاغذی و فیزیکی به ارز دیجیتال رو آوردند .

به همین دلیل صرافی ها خصوصا در دهه گذشته بسیار رونق گرفته و فعالیت می کنند . صرافی ها به عنوان پلتفرمی در افراد میتوانند ارز های دیجیتال خود را خرید وفروش کنند ، کار می کنند و از این مبادله کارمزد دریافت می کنند .افراد برای فعالیت در این بازار باید در صرافی مورد نظر خود ثبت نام کرده و نام کاربری و رمز عبور دریافت کنند . صرافی ها جهت امنیت در معاملات ساز و کارهایی مانند احراز هویت و شماره موبایل و حتی احراز مالکیت کارت بانکی را انجام می دهند .

در اوایل سالهای تاسیس صرافی های ارز دیجیتال به دلیل ناشناخته بودن یا انجام فعالیت غیرقانونی در برخی موارد فعالیت این صرافی ها از طریق قانون متوقف می شد .

انواع صرافی رمزارز

 • صرافی متمرکز :

در صرافی متمرکز شخص ثالثی معاملات را کنترل و مدیریت می کند . به عبارتی عملکردی مانند بانک دارد . به این مفهوم که کاربر بعد از معامله و ترید خود باید منتظر تائید تراکنش توسط صرافی باشد .

مزایا :  استفاده راحت – نقدینگی بالا – قابل اعتماد

معایب : نیاز به احراز هویت – احتمال هک شدن صرافی – مدیریت تراکنش ها توسط شرکت توسعه دهنده پلتفرم

صرافی

 • صرافی غیر متمرکز :

در صرافی غیر متمرکز کاربر به صورت همتا به همتا PEER TO PEER  معامله می کند و شخص ثالثی وجود ندارد .

مزایا : کنترل دارایی توسط خود کاربر – عدم احراز هویت –عدم امکان هک شدن صرافی – خرید و فروش مستقیم

معایب : کاربری سخت – چالش نقدشوندگی

 • صرافی هیبرید :

ترکیبی که صرافی متمرکز و صرافی غیر متمرکز با هدف کاهش چشمگیر خطرات امنیتی و کار ایده ال فعالیت می کند .

امنیت

امنیت در صرافی غیرمتمرکز بسیار بیشتر از صرافی متمرکز است . چرا که در صرافی غیر متمرکز کلید های خصوصی کاربران فقط نزد خودشان است و احتمال هک شدن دارایی غیرممکن می شود . صرافی های متمرکز در معرض هک شدن و از دست دادن سرمایه هستند .

موضوع حفظ امنیت دارایی ها در صرافی متمرکز خارجی خصوصا برای کاربران ایرانی به دلیل وجود تحریم های بین الملی بسیار چالش برانگیزتر است . چرا که امکان انجام احراز هویت در صرافی های خارجی برای ایرانیان وجود ندارد و در زمان حمله های هکری حساب این دسته از کاربران در معرض خطرات بیشتری قرار گرفته و سرمایه خود را از دست می دهند .

صرافی ایرانی یا خارجی ؟

 • تحریم های بین المللی حاکم بر کاربران ایرانی باعث می شود که صرافی های خارجی حساب کاربران ایرانی را مسدود کند .
 • صرافی های داخلی برخی خدمات صرافی های خارجی را انجام نمی دهند و همین مسئله باعث می شود کاربر ایرانی در صرافی خارجی ثبت نام کند . مانند معاملات فیوچرز و اهرم دار .
 • پشتیبانی صرافی از مهم ترین مسائل در زمان مشکلات کاربر است . زمانی که در واریز یا برداشت به مشکلات امنیتی بر می خورید یا زمانی که کاربا یک قسمت از پلتفرم صرافی را ندانید ، از پشتیبان ، راهنمایی بخواهید .
 • وقتی یک ایرانی بخواهد در صرافی خارجی فعالیت کند ، با توجه به واریز یا برداشت ریالی باید از طریق یک صرافی ایرانی این کار را انجام دهد . پس لازم است در یک صرافی ارز دیجیتال ایرانی هم اکانت داشته باشد .

پس به دلیل قوانین متغیر صرافی های خارجی در مورد تحریم های بین المللی و احتمال مسدود کردن کاربری ایرانیان  برای حفظ امنیت حساب و پولتان و همچنین فعالیت بدون استرس و نگرانی در صرافی های ایرانی ثبت نام احراز هویت و فعالیت نمائید . تصور کنید روزی با یک صرافی خارجی به مشکل خورده اید و تنها راه ارتباطی شما پشتیبان آنلاین باشد .

اگر پاسخی از پشتیبان دریافت نکنید یا مشکلتان را حل نکنند ، یا حتی قبول نکنند که مشکل پیش آمده از سوی صرافی می باشد ، چنانچه نیار به پیگیری قانونی یا ثبت شکایت و … داشته باشید ، متحمل ضررهای بسیار می شوید . چون باید شکایت بین المللی ثبت کنید که کار را بسیار پیچیده تر و زمان بر خواهد نمود و احتمالا اقدامات شما بی نتیجه خواهد بود .

کاربر صرافی

با یک چرخ زدن ساده در اینترنت می بینید که خوانندگان مطالب در خصوص ارز دیجیتال در مورد مشکلاتی که با صرافی های خارجی دارند یا اکانتشان پاک شده است یا مبلغی ارز یا تتر در حساب کیف پول کاربر بوده و به اصلاح غیب شده است و با پیگیری از صرافی به هیچ نتیجه ای نرسیده اند ، مثال های بسیار قابل مشاهده است .

در اغلب این موارد برخی نام صرافی های معروف خارجی هم مطرح است که بسیار تبلیغات می کنند و از امکان ثبت نام ایرانیان حرف می زنند . توجه داشته باشید که ظاهر زیبای یک سایت یا صرافی و تبلیغات بسیار دلیل بر اعتبار آن صرافی نیست .

صرافی بینگ ایکس BINGx

به عنوان نمونه صرافی بینگ ایکس BINGx  را بررسی کرده ایم .

یک صرافی خارجی  متمرکز که در سال 2018 تاسیس شده است . در سایت های مختلف فقط ذکر شده سنگاپور و هیچ آدرس مشخصی ندارد . ثبت دامنه صرافی در جمهوری استونی بوده است . همین موضوع به تنهایی برای اطمینان و راستی آزمایی قابل توجه است . هیچ تلفنی ثبت نشده است و راه ارتباطی پشتیبانی آنلاین و ایمیل است . نام موسس و مالک صرافی ، نامشخص است  و اطلاعات دقیق از بنیانگذار این صرافی در دسترس نیست .

در حال حاضر اجازه فعالیت به کاربران ایرانی می دهد . در حالی که در سایت صرافی در قسمت سلب مسئولیت نوشته شده که به کشورهای ایران – عراق – لبنان – سودان – سومالی و .. خدمات نمی دهد .

همچنین در توافق نامه ذکر شده صرافی می تواند به صلاحدید خود ، شرایط را تغییر دهد و با توجه به قوانین قضایی خدمات خود را در برخی کشورها ممنوع یا محدود نماید و اشاره شده است که این صرافی نمی تواند به کشورهایی که امریکا تحریم کرده است خدمات بدهد .

نتیجه گیری

از آنجایی که نکات مثبت نیز وجود دارند و البته در تبلیغات این نکات پررنگ می شود.  ما سعی کردیم به نکات منفی بیشتر اشاره کنیم تا از دارایی هایتان محافظت کنید و آگاهانه تصمیم بگیرید که برای انتخاب یک صرافی و خرید و فروش ارز دیجیتال می بایست به چه نکاتی توجه کرد و خدمات را از چه صرافی دریافت کنید .

با توجه به تجربه میدانی و همکاری یکی از مخاطبین با دانستنی آنلاین با صرافی بینگ ایکس و در جهت آگاهی عمومی شهروندان از وضعیت کنونی صرافی ها و ارز دیجیتال این محتوا تهیه و تنظیم شده است . در صورتی که مخاطبین گرامی تجربه ای مشابه دارند و هنگام بروز مشکل توانسته اند مشکلات پیش امده را از طریق پشتیبانی پیگیری نمایند یا سایر تجاربی که برای خوانندگان مفید است را با ما در میان بگذارید .

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات: 4 / 5. تعداد امتیازات: 4

به این خبر امتیاز دهید

0/5 (0 نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=157924

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 1
 1. با سلام و عرض خسته نباشید
  واقعا مطلبی که گذاشتین درسته
  من در تاریخ 18بهمن به مشکل خورد و مبلغ 58120تتر در صرافی bingx بدون هیچ مدرک و گردشی غیب شده و با پیگیری های انجام شده از طریق پشتیبانی آنلاین صرافی bingx و ادمین فارسی زبانشون هیچ جوابی نتونستم بگیرم و صرافی مدعی شده من هیچ گردشی تو یکسال گذشته ندارم در صورتی که من از معاملاتم اسکرین شات دارم و هیچ آدرس و شماره تلفنی بهم ندادن و منم با شکایت از طریق پلیس فتا و شکایت از طریق اینترپل هم اقدام کردم.

قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

فرم جستجو

تبلیغات در سایت   درباره ما   تماس با ما

logo-samandehi