0
انتخابات هئیت رئیسه مجلس چه پیامی داشت؟

شکست خیال پردازی های جبهه پایداری/ قالیباف برای ریاست جمهوری هم می آید

  • کد خبر : 164065
  • 08 خرداد 1403 - 19:08
شکست خیال پردازی های جبهه پایداری/ قالیباف برای ریاست جمهوری هم می آید
اتفاقاتی که امروز در مجلس رخ داد پایان ماجرای محمد باقر قالیباف نخواهد بود و وی دیر یا زود برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی خواهد کرد. وی حتی منتظر است که اصولگرایان از وی  چنین درخواستی داشته باشند تا در چنین شرایطی با دست بالاتری در انتخابات حضور پیدا کند.

«دانستنی آنلاین»- احسان انصاری: انتخابات هیئت رئیسه مجلس امروز سه شنبه هشتم خرداد ماه در حالی برگزار شد که بین آنچه جبهه پایداری گمان می کرد تا واقعیت فاصله معناداری وجود داشت و قالیباف دوباره ریاست مجلس را به دست گرفت.

در جلسه امروز منوچهر متکی، مجتبی ذوالنوری و محمدباقر قالیباف برای کرسی ریاست به رقابت پرداختند که قالیباف با ۱۹۸ رای از مجموع ۲۸۷ رای اخذ شده رئیس مجلس دوازدهم شد. ذوالنوری ۶۰ رای و متکی ۵ رای آوردند و آرای باطله هم ۲۴ رای بود. نیکزاد و حاجی بابایی نیز نواب رییس مجلس شدند.

این انتخاب در حالی رخ داد که نامزد اصلی جبهه پایداری مجتبی ذوالنوری بود که با به دست آوردن۶۰ رأی نتوانست رقیب جدی برای قالیباف به شمار رود. منوچهر متکی  نیز که تلاش کرد چالش جدی برای قالیباف به وجود بیاورد با تنها ۵ رأی که حتی از تعداد آرای باطله نیز کمتر بود شکست سنگینی را متحمل شد.

نکته مهمی که در انتخابات هئیت رئیسه مجلس وجود داشت تردیدها درباره حضور و یا عدم حضور قالیباف در انتخابات هئیت رئیسه مجلس بود. جایی که گمانه زنی های انتخاباتی بیانگر این است که قالیباف به احتمال بسیار زیاد در انتخابات ریاست جمهوری نیز ثبت نام خواهد کرد. استراتژی وی این بود که در مرحله نخست یکی از صندلی های سران قوا را در اختیار بگیرد تا در صورتی که نتواند در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی دست پیدا کند حداقل جایگاه خود را از دست ندهد. با این وجود وی ردای ریاست جمهوری را برای خود برازنده تر خواهد دید و به همین دلیل در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام خواهد کرد.

آنچه در انتخابات امروز مشهود بود شکست جبهه پایداری و خیال پردازی هایی بود که اعضای این جبهه درباره آینده مجلس می کردند. جبهه پایداری که در نبود رقیب جدی در انتخابات و با میزان مشارکت پایین مردم موفق شده بود اعضای خود را وارد مجلس آینده کند به دنبال این بود که ریاست مجلس را نیز برعهده بگیرد تا در بزنگاه ها بتواند نقش تعیین کنندگی را برای خود حفظ کند.

این در حالی بود که پس از مشخص شدن نمایندگان مجلس دوازدهم بین طیف منتسب به قالیباف و جبهه پایداری شکاف های جدی به وجود آمده بود. افشاگری جلیل محبی دبیر سابق امر به معروف و نهی از منکر درباره موسسه مصاف رائفی پور که با سرو صدای زیادی همراه بود یکی از نمونه های اختلاف بین اصولگرایان بر سر صندلی اول بهارستان بود.

پایدارچی ها در خیال پردازی ها خود گمان می کردند در شرایطی که صدای آنها نسبت اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل در مجلس بلندتر است در نتیجه می توانند ریاست مجلس را نیز به دست بگیرند. این در حالی است که واقعیت نشان داد که تنها صدای آنهاست که بلند است و از نظر کمی و کیفی در مجلس آینده در وضعیت حداقلی قرار دارند.

آنها حتی نیم نگامی به رقابت متکی با قالیباف نیز داشتند و گمان می کردند در شرایطی که تفاوت آرای قالیباف با متکی کم باشد از وی در مقابل قالیباف حمایت خواهند کرد تا فردی نزدیک تر و البته منفعل تر نسبت به قالیباف به ریاست مجلس برسد تا در بزنگاه های تصمیم گیری بتوانند ترازو را به سوی آنها سنگین تر کند.

نکته مهم اما رویکرد قالیباف نسبت به انتخابات هئیت رئیسه مجلس و ریاست جمهوری آینده است. قالیباف ریاست مجلس  نقد را رها نکرد تا نسیه ریاست جمهوری را به دست بیاورد. اما اینکه گمان کنیم وی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام نخواهد کرد و عطای آن را به لقایش خواهد بخشید نیز خوش باوری است.

قالیباف به خوبی می داند که در شرایط کنونی که دولت ابراهیم رئیسی ناتمام باقی مانده با توجه به سوابق اجرایی که در گذشته دارد در بین چهره های اصولگرا دست بالاتری را دارد و به همین دلیل در صورتی که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند این احتمال وجود  دارد که به نقطه کانونی اصولگرایان تبدیل شده و در نهایت نیز راهی پاستور شود.

قالیباف حتی از پیروزی در انتخابات هئیت رئیسه مجلس نیز می تواند به عنوان یک برگ برنده استفاده کند تا جایگاه خود را در بین اصولگرایان اثبات کند. این در حالی است که وی از نظر ویژگی های شخصیتی که دارد نسبت به دیگر اصولگرایان از پایگاه اجتماعی قوی تری نیز برخوردار است و به همین دلیل ردای ریاست جمهوری را برای خود مناسب تر از بقیه می داند.

اتفاقاتی که امروز در مجلس رخ داد پایان ماجرای محمد باقر قالیباف نخواهد بود و وی دیر یا زود برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام آمادگی خواهد کرد. وی حتی منتظر است که اصولگرایان از وی  چنین درخواستی داشته باشند تا در چنین شرایطی با دست بالاتری در انتخابات حضور پیدا کند.انتخاباتی که رقیب جدی برای وی وجود ندارد و وی می تواند به آرزوی دیرینه که همواره از رسیدن به آن ناکام بوده دست پیدا کند.

 

۰/۵ (۰ نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=164065

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.