2

سوسک خانگی و راه های مبارزه با آن

  • کد خبر : 2606
  • 15 اسفند 1394 - 13:45
سوسک خانگی و راه های مبارزه با آن

برای مبارزه با سوسک ها در نظر داشته باشید که ( سوسک ها ) برای ادامه زندگی نیازمند آب ، غذا و پناهگاه هستند. می توان …

جانورانی که دارای شکم بند بند و بیضی شکل، بال هایی به طور متقاطع روی شکم قرار گرفته، رنگ قهوه ای بلوطی یا سیاه و اندازه ای بین یک تا پنج سانتیمتر هست، سوسک منازل یا به اصطلاح علمی تر «سوسری» می باشد. سوسک ها مانند خیلی از موجودات زنده دیگر اقسام متعددی دارند؛ ولی سه نوع زیر بیشتر در اماکن و منازل دیده می شوند .
1- سوسری آمریکایی : این حشره به طول ۲/۵ تا ۲/۷سانتیمتر و به رنگ قرمز متمایل به قهوه ایست ولی بال های آن کاملاً رشد یافته است .

2- سوسری آلمانی : سوسری آلمانی یکی از کوچک ترین سوسری های خانگی است، بدن آن بین ۱۰-۱۵ میلی متر و به رنگ زرد طلائی تا قهوه ای مایل به زرد است. رنگ نر آن روشن تر از ماده یعنی قهوه ای مایل به زرد روشن می باشد. همچنین ماده درشت تر از نر است. این گونه، به بسیاری از سموم مقاوم شده است.
3- سوسری شرقی : سوسری شرقی به طول حدود ۲/۵سانتیمتر ، به رنگ تیره ، مسطح و پهن و با بال های کوتاه است.

نحوه زندگی سوسری ها
سوسک ها پس از ورود به اماکن و مستقرشدن در محل مناسب شـروع به تخم ریزی می کنند. تخم سوسک به تـعـداد شـانزده تـا چهل و هشت عدد می باشد که درون پوشش یا کپسولی قهوه ای و لوبیا مانند، شامل دوردیف مـوازی اتاقک های حاوی تخم به نـام اائوتک(Ootheca) قراردارد.
سوسری ها این کپسول ها را در محل های تاریک و دور از چشم در شکاف ها و درزها گذاشته و یا به سطوح زیرین مـیز وصندلی یا تختخواب ها، جعبه چوبی و دیگر وسایـل بسته بـندی شده می چسبانند.
کپسول ها بتدریج بزرگ شده، پس از مدتی سوسک های جوان سفیدرنگ کوچک بدون بال از درون آن خارج می شوند.
از ابتدای تخـم ریزی تا خارج شدن نوزاد سـوسک (نـمف)، سی تا پنجاه روز طول می کشد. سوسری بالغ چند ماه تا یکسال زندگی می کند و در این مدت عمل تخم ریزی چندین بار تکرار می شود.

سوسری ها چه می خورند؟
این حشرات مواد شیرین و نشاسته ای را ترجیح می دهند. آن ها از شکر و شکلات های شیرین، شیر، پنیر، گوشت، نان و سایر غلات و نیز از مقوا، جلد کتاب، چوب های روی سقف، کفی کفش، لاشه سوسری های مرده و فلج، خون خشک شده و تازه، مدفوع، خلط، ناخن دست و پای افراد مریض و خوابیده تغذیه می کنند.

سوسک های منازل چه مکان هایی را دوست دارند؟
سوسری ها گرما را دوست دارند و پشت رادیاتورها و لوله های آب گرم مخفی می شوند.
روزها در شکاف و درز دیوارها، چهارچوب درها و مبل ها پنهان می شوند. نقاط تاریک مانند: تخت خواب، پشت یخچال و اجاق خوراک پزی و ظروف آشپزخانه، کابینت ها، توالت، حمام ، لوله بخاری، محل نگهداری حیوانات، زیرزمین ها، داخـل تلویزیون و رادیو و دیگر وســایل الکــتریکی، آب روها و سیستم فاضلاب محل اختفای سوسک ها هستند .
گروهی از سوسری ها از طریق راه رفتن و پرواز حرکت کرده ،همچنین همراه وسایط حمل و نقل، کشتی و هواپیما، مسافت های طولانی را طی می کنند. مجاری فاضلاب، وسایل بسته بندی شده، جعبه بطری های نوشابه، کیسه های سیب زمینی و پیاز و سایر مواد غذایی که بگونه ای نامناسب انبار شده اند، اماکن و منازل آلوده مجاور، دودکش بخاری ها، راه های انتقال این حشرات هستند.

 شب هنگام فعالیت می کنند و در مواردی که آلودگی شدید باشد یا بشدت گرسنه باشند در طول روز نیز مشاهده می شوند.

اهمیت پزشکی و مبارزه با سوسری ها
سـوسـری ها از آفات مهمی محسوب می شوند که از کثافات، غـذاهای فـاسد، پارچه و چسب کتاب تغذیه نموده، قسمتی از غــذای هضم نشده خود را برمی گردانند، به دفع مدفـوع روی غذا عادت دارند، از دهان و غدد خود ماده ای ترشح می کنند که در مسیر حرکت آن ها و منابع غذاییشان بوی ماندگار و نامطبوعی ایجاد می کنند.

ســوســری ها با آلــوده کـردن مـواد غذایی از طـریق عـوامـل بیمـاری زای مـوجود در توالت ها، زباله ها، و . . .، عامل انتقال بیماری های زیر هستند:
– بیماری های باکتریایی: اسهال ، دیسانتری، وبا و تب تیفوئید
– بیماری های ویروسی: فلج اطفال
– حمل تخم کرم های انگلی
و نیز واکنش های آلرژیک مانند ناراحتی پوستی، خارش، تورم پلک و ناراحتی های تنفسی را ایجاد می کنند.

نحوه مبارزه:
برای مبارزه در نظر داشته باشید که سوسری ها ( سوسک ها ) برای ادامه زندگی نیازمند آب ، غذا و پناهگاه هستند. می توان با بکارگیری روش های زیر ، دسترسی این حشره را به آب ، غذا و پناهگاه کم نموده ، بطور مؤثری آلودگی را کاهش داد.

کاهش منابع غذا :
۱- زباله ها را در داخل کیسه های نایلونی غیر قابل نفود سپس در داخل زباله دانی درب دار قرار دهید. زباله دان باید به صورتی باشد که در آن کاملاً بسته شود.
۲- هر شب قبل از ساعت ۹ زباله ها را از منزل خارج کنید و کیسه زباله را در مکانی دور از رفت و آمد مردم قرار دهید تا جمع آوری و دفع شود به یاد داشته باشد که در کیسه را محکم گره بزنید.
۳- مواد غذایی را یا در داخل یخچال و یا داخل ظرف دردار نگهداری کنید.
۴- باقیمانده مواد غذایی در حین طبخ یا صرف غذا را جمع آوری کنید.
۵- سکوها وقفسه های آشپزخانه را بخوبی تمیز کنید و آن ها را پاکیزه نگه دارید.
۶- سطح به خصوص کف آشپزخانه را بطور مرتب تمیز نمایید.
۷- وسایل شستشوی ظروف غذا مثل سیم ظرفشویی و اسکاچ را پس از هر بار استفاده بشویید.
۸- چربی موجود در هواکش ها و دیوار را بخوبی تمیز کنید .
۹- کلیه درزها و شکاف های موجود بر دیوار ، کف ، سقف ، درزهای میان پله ها و غیره را با مصالح ساختمانی مناسب مسدود کنید .
۱۰- بندهای موجود میان کاشی ها ، دیوار و کف حاشیه اطراف قرنیز ها را پر و بند کشی کنید.
۱۱- قفسه های آشپزخانه ( کابینت ها ) را از نوع پایه دار انتخاب کنید تا زیر آن ضمن تبادل هوا ، بسادگی قابل شستن و تمیز کردن باشد.

کاهش منابع آب :
۱- کف شوی فاضلاب رو ها بخصوص کف شوی آشپزخانه را به توری مخصوص ( درپوش ) مجهز نمایید.
۲- آب موجود در زیر گلدانی های منزل یا محل کارتان را تخلیه کنید.
۳- ظروف تهیه و صرف غذا را در اسرع وقت بشویید. – هرگز آن ها را در طول شب نشسته باقی نگذارید. –  اگر شستن ظروف بلافاصله مقدور نیست آن ها را در یک محل شستشو بخیسانید تا در فرصت مناست شسته شوند .
۴- ظروف شسته شده را بلافاصله خشک کنید تا از جمع شدن باقیمانده آب حاصل از شستشو در آن ها جلوگیری شود.
۵- شیر هایی را که چکه می کنند، تعمیر کنید.

سم پاشی:
علاوه بر به کارگیری موازین بهسازی، با استفاده از سموم حشره‌کش نیز می‌توان به مبارزه با سوسک ها پرداخت که این روش با توجه به ایجاد آلودگی محیط زیست به عنوان آخرین روش برای مبارزه با سوسک ها تلقی می‌گردد.
اگرچه وجود سوسک ها در اماکن موجب بروز مخاطرات بهداشتی فراوان می‌گردد اما خطرات ناشی از استفاده از ترکیبات سمی برای از بین بردن آن ها بخصوص در صورتی که با رعایت کامل جوانب احتیاط نباشد به مراتب بیشتر از وجود سوسک هاست.
نوع سم و نحوه سمپاشی باید توسط افراد ورزیده و متخصص این امر انتخاب گردد و سمپاشی باید توسط این افراد انجام شود. هنگام سمپاشی باید کلیه موازین احتیاطی رعایت گردد.
لازم است قبل از سمپاشی محل های مورد نظر تمیز و در صورت امکان شستشو گردند و مواد غذایی، ظروف غذاخوری، وسایل کودکان و وسایل خواب و پرندگان باید از محل خارج گردند یا روی آن ها کاملاً پوشانیده شود.
برای مبارزه با سوسک ها، یک بار سمپاشی محل هایی که زود به زود شسته می‌شود و استفاده از سمومی که اثر ابقائی آنها کم است کافی نمی‌باشد و ممکن است کپسول های تخم موجود در محل که پنهان می‌باشند به تدریج باز شوند، بنابراین لازم است سم بیش از ۲-۳ ماه روی سطوح باقی بماند و یا در صورت شستشوی محل، سمپاشی باید تکرار گردد.

منبع مطالب:

https://www.yjc.ir

۰/۵ (۰ نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=2606

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.