6

سؤالات مناسب برای جلسه اول خواستگاری

  • کد خبر : 3475
  • 29 فروردین 1395 - 10:30
سؤالات مناسب برای جلسه اول خواستگاری

سؤالات باید به گونه ای باشند که فرایند خواستگاری با سؤالات زیاد خسته کننده نشود. افراط و تفریط اشتباه است. درضمن در جلسه اول جای هیچ تنشی نیست . شما فقط می نویسید و بعد تجزیه و تحلیل می کنید و در جلسه دوم می توانید در مورد سؤالشان از ایشان توضیح بخواهید .

در جلسه اول، هشت سؤال مشترک از سوی دختر و پسر مطرح می شود و شش سؤال اختصاصی را خانم از آقا می پرسد.

بهتر است آغاز کننده گفت وگو پسر باشد، زیرا او دست نیاز به سوی دختر گشوده است. هر سؤالی را که پسر می پرسد، دختر به اختصار پاسخ می گوید و نظر پسر را در همان زمینه می پرسد.

اگر آقا به جای طرح سؤال، در باره آرا و عقاید خود سخن گفت، خانم در مواردی که نظر خاص یا مخالفی دارد، آن را بیان می کند.

سؤالات باید به گونه ای باشند که فرایند خواستگاری با سؤالات زیاد خسته کننده نشود. افراط و تفریط اشتباه است. درضمن در جلسه اول جای هیچ تنشی نیست . شما فقط می نویسید و بعد تجزیه و تحلیل می کنید و در جلسه دوم می توانید در مورد سؤالشان از ایشان توضیح بخواهید .

هشت سؤال مشترک که آقا مطرح می کند به شرح ذیل می باشد:

۱- معرفی: ممکن است خودتان را معرفی کنید و در مورد تعداد اعضای خانواده و شغل والدین محترم توضیح دهید؟آیا والدین (پدر یا مادر) اصلی شما هستند ؟(این سؤال نباید در ازدواجهای فامیلی و آشنا پرسیده شود.)

۲- اعتقادات: میزان پایبندی و اعتقادات شما به مسائل دینی چقدر است؟ در اعتقادات دینی از مصادیقی که خود به آن ها اعتقاد دارید، سؤال کنید؛ از جمله واجبات(نماز، روزه، حج، خمس، زکات و…) و مستحبات(زیارت، محافل مذهبی و…) و مسأله تقلید؛ چرا که هریک به شکلی در زندگی مشترک تأثیر گذار خواهد بود.

(نقش الگویی طرف بر فرزندان در نماز و روزه، موافقت و همراهی برای سفر حج، مصرف از در آمدی که حقوق شرعی آن داده نشده، اختلاف در فتوای مراجع تقلید و… از جمله این آثار است.)

شاید عده ای بگویند این سؤال برای افراد متدین است . خیر . افراد غیر متدین هم باید سؤال کنند؛ زیرا شاید عمل به اعتقادات طرف، پنج باشد . و این خانم پنجاه باشد. اگر سؤال نکنند بعداً برایشان مشکل پیش می آید زیرا اختلاف زیاد است .

۳- خط مشی کلی زندگی: آیا می خواهید زندگی خود را بر اساس دستورات دین استوار کنید یا فرهنگ غرب یا سلیقه شخصی ؟( این سؤال، هم برای متدین و هم برای غیر متدین باید پرسیده شود .)

۴- میزان پایبندی به ارزش های فرهنگی: مثل پوشش (که این سؤال مشترک است ). شما در چه محافلی شرکت می کنید ؟ به پارتی و عروسی های آنچنانی می روید یا خیر ؟ آیا در محافل مذهبی شرکت می کنید ؟ نظرتان در مورد استفاده از فن آوری روز از جمله ماهواره چیست؟ (شما با مطرح کردن این سؤالات می خواهید بدانید آیا به هفتاد درصد می رسید یا خیر ؟)

۵- استقلال فکری: در زندگی مشترک چقدر به نظر دیگران از جمله پدر و مادر و دوستانتان ، اهمیت می دهید؟ ممکن است بگوید من بدون اجازه مادرم آب نمی خورم یا در حد نیاز و یا در حد مشاوره از دیگران استفاده می کنم. (با این پرسش می خوهید به دهن بینی، وابستگی به پدر ومادر و دوستان و اجازه دخالت به دیگران در زندگی دست یابید.)

۶- اهدف کلی زندگی: هدف کلی و اصلی شما در زندگی چیست؟(ممکن است طرف شما به علم، ورزش، هنر و … علاقه بیش از حد داشته باشد و شما نقطه مقابل او باشید.)

۷- ارتباطات فامیلی: تا چه اندازه به رفت وآمد با دوستان و نزدیکان خود و نزدیکان همسرتان تمایل دارید؟ (می خواهید بفهمید که از تیپ درونگرا است یا برونگرا و آیا در ارتباطات فامیلی و با دوستان مجردی زیاده روی می کند یا نه. آیا تمام زندگی خود را برای مهمان بازی می گذارد یا اصلاً از مهمانی خوشش نمی آید ؟)

۸- ارتباطات اجتماعی: اگر همسر آینده شما در محیط کار یا بین نزدیکان یا نامحرمان با حفظ ضوابط شرعی و عرفی ارتباط داشته باشد, چه می کنید؟( خانمی هست که بشدت از این که آقا در محیطی کار می کند که چهار تا خانم در آنجا هست ، ناراحت است . این مشکل را اول حل کنید . شما با طرح این سؤال می خواهید به میزان سخت گیری وی در این زمینه پی ببرید.)

  • سؤال های اختصاصی که خانم می تواند از آقا بپرسد، عبارتند از:

۱- شهر محل سکونت: بنا دارید با همسر آینده تان در کدام شهر زندگی کنید؟(حتی دائم یا موقت بودن را سؤال کنید. چون متأسفانه مسکوت گذاشته شده، بعداً مشکل ایجاد می شود . )

۲- نوع سکونت: آیا می خواهید مستقل زندگی کنید یا می خواهید با والدین خود محل سکونت مشترک داشته باشید؟(در صورت تمایل به زندگی با والدین باید مشخص شود که چگونه(در یک محله، یک مجتمع، یک آپارتمان، یک طبقه یا یک دستگاه) می خواهد با آنان زندگی کند.

۳-جزئیات شغل: شما به چه کاری اشتغال دارید؟(وضعیت شغلی طرف باید شفاف و روشن بیان شود و کلی گویی در این مورد(بازار، واسطه گری، وزارت خارجه و…) کافی نیست؛ زیرا در بازار انواع شغل ها؛ در کار واسطه گری انواع واسطه ها وجود دارد. به عنوان مثال می گوید: در بازار کار می کند . در بازار چه کارمی کند ؟ آیا مغازه دارد یا دلال است ؟ دلال چه چیزی است ؟ حالا یک وقت، طرف الآن کار ندارد مثلاً دانشجو است یا هنرمند است . حتماً درباره شغل آینده اش سؤال کنید . شغل مرد مهم است . ببینید شما می توانید با آن شغل کنار بیایید . چون بعضی از شغل ها ویژگی خاص دارد و هر خانمی نمی تواند با هر شغلی که همسرش داشته باشد، کنار بیاید . مثلاً طرف می خواهد هنر پیشه شود . این شغل خیلی سخت است . مثلاً می خواهد مشاور باشد یا شغل نظامی یا سیاستمداری داشته باشد یا می خواهد روحانی باشد .چون هرکس نمی تواند با این شغل ها کنار بیاید و روحیه خاصی می خواهد .)

۴- تحصیل و اشتغال زن: آیا موافق هستید که همسر آینده تان اشتغال داشته باشد یا به تحصیل خود ادامه بدهد؟

۵- فعالیت های سیاسی اجتماعی زن: آیا موافق هستید که همسر آینده تان فعالیت سیاسی – اجتماعی داشته باشد و تا چه اندازه؟

۶- سطح زندگی: در زندگی مشترک تا چه حد به مسافرت و مهمانی دادن توجه خواهید داشت؟( با طرح این سؤال می خواهید به روحیه طرف در میزان هزینه کردن برای زندگی و خساست احتمالی او پی ببرید.)

نکته: در پایان گفت وگوی جلسه اول ، در صورت احساس ، مطالبی را که جنبه خصوصی و سری دارد(مانند بیماری حاد یا خاص، اختلال روحی – روانی، ازدواج پیشین، رابطه قبلی با جنس مخالف ، طلاق والدین و…) و حدود مهریه را مطرح کنید.

آیا درست است در جلسه اول خواستگاری ، دین دختر زیر سؤال برود که متدین است یا خیر ؟

خیر؛ سؤال باید در همین حد باشد که میزان پایبندی طرف به اعتقادات دینی مشخص شود. این که چطور مسلمان شدی و آیا تحقیق کرده ای یا خیر، سؤال درستی نیست . بعضی ها جلسه خواستگاری را با جلسه گزینش برای استخدام اشتباه می گیرند . البته در گزینش های استخدامی هم نمی گویند شما چطور دینتان را انتخاب کرده اید ؟ این ها افراط است . ما در خواستگاری سؤالاتی را مطرح می کنیم که مربوط به زندگی آینده است .

منبع:

https://www.niksalehi.com

۰/۵ (۰ نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=3475

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. با درود بر کارشناس محترم سایت. از ارائه مطلب فوق بسیار سپاسگزارم.

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.