16

روش های کاشت سبزه دو رنگ برای عید نوروز

 • کد خبر : 2435
 • 08 اسفند 1394 - 15:19
روش های کاشت سبزه دو رنگ برای عید نوروز

طریقه سبز کردن سبزه به شکل های جدید را به مرور برای شما عزیزان شرح می دهیم تا بتوانید امسال سبزه ای متفاوت داشته باشید.

طریقه سبز کردن سبزه به شکل های جدید را به مرور برای شما عزیزان شرح می دهیم تا بتوانید امسال سبزه ای متفاوت داشته باشید.

۱- برای سبز کردن سبزه؛ گندم ، جو ، ماش و عدس هر کدام را که خواستیم یکی دوشب قبل خیس کرده، چند بار آبش را عوض می کنیم تا ترش نشود بعد از این که کمی جوانه بسیار کوچک در آورد داخل دستمال نخی مرطوب نگهداری می کنیم تا جوانه در آمده و نوک آن کمی سبز شود. مرتب دستمال را با اسپری، نم دار می کنیم .بعد کف ظرف مورد نظر را ماسه تمیز و شسته ریخته و جوانه ها را به ظرف منتقل می کنیم. روزی ۱ الی ۲ بار روی سبزه اسپری می زنیم، مواظب باشید که آن قدر به آن آب ندهید که اگر ظرف را کج نگه داریم، آب کنار ظرف جمع شود.

۲- روش دیگر این که داخل جوراب زنانه نازک رنگ روشن، تخم چمن ریخته، روی آن خاک اره می ریزیم و بقیه جوراب را گره می زنیم از اطراف جوراب قسمت پرشده تکه کوچکی جدا کرده با نخ دور آن را می بندیم این به جای گوش است، برای چشم و دهان از دکمه استفاده می کنیم یا از سیم برق پوشش دار با رنگهای متفاوت می توانیم برایش عینک بسازیم . حالا ظرف بزرگی را پر از آب کرده، جوراب را داخل آن قرار می دهیم تا خاک اره خوب خیس بخورد. بعد از ۱ الی ۲ ساعت آن را در بشقاب یا کاسه می گذاریم طوری که قسمت گره دار، داخل بشقاب باشد. داخل بشقاب باید همیشه آب داشته باشد . روی سر جوراب را مرتب اسپری می کنیم تا خشک نشود.

۳- برای درست کردن سبزه کوزه؛ روی کوزه پارچه نخی می کشیم – کوزه (سفالی) بدون لعاب باشد – داخل کوزه راپر آب می کنیم و شاهی یا خاکشیر را که یک ۱شب خیس کرده ایم روی پارچه یا جوراب می کشیم اضافه جوراب را داخل کوزه قرار می دهیم ومرتب روی آن را اسپری می کنیم تا سبز شوند.

۴- میوه کاج را داخل آب انداخته تا پولک های آن از هم باز شود بعد بین پولک ها گندم جوانه زده می گذاریم سبز شود.

۵- روش دیگر؛ بعد از این که گندم یا جو یا… جوانه زد داخل یک سبد، دستمال نخی خیس گذاشته و جوانه ها را روی دستمال می ریزیم و روی جوانه ها را هم تا ۲الی۳ روز دستمال مرطوب می گذاریم ، وقتی کمی بزرگتر شدند دستمال رویی را بر می داریم و در مقابل آفتاب بیرون یا پشت پنجره می گذاریم و مرتب اسپری می کنیم و گاهی سبزه را می چرخانیم تا آفتاب به قسمت های دیگر سبزه برسد تا سبزه به اندازه رشد کند (از ارزن و تخمه آفتابگردان ریز هم برای سبزه می توانیم استفاده کنیم ) ، به جای کوزه روی سر عروسک هم می شود درست کرد.

۶ – روش دیگر؛ خوشه گندم را که ساقه بلند دارد، خیس کرده داخل کوزه یا ظرف گودی قرار می دهیم تا سبز شود این مدل مثل یک دسته گل می شود.

زمان کاشت و مقدار

 • سبزه گندم ۱۰ روز قبل از عید و مقدار گندم ۱لیوان بزرگ.
 • سبزه ماش و عدس ۱۵ روز قبل از عید و۱ لیوان ماش یا عدس لازم است.
 • سبزه شاهی یا خاکشیر ۵ روز قبل از عید و مقدار ۱ استکان.
 • اما در مورد تخم آفتابگردان مقدار تخمه نصف لیوان کافی است ، ۵ الی ۷ روز قبل از عید برای رشد کافی است، چون سریع رشد می کند.

 

روش درست کردن سبزه ی دورنگ برای عید روش اول

مواد لازم:

منداب ۳ قاشق

خرفه ۱ قاشق

خاکشیر ۲ قاشق

یونولیت

تور

یونولیت را به شکل مورد نظر تهیه می کنیم ،سطح یونولیت را با فویل ضخیم می پوشانیم ،روی آن را با یک لایه پنبه یا اسفنج نازک می پوشانیم.

سپس پارچه ی تور را روی آن می اندازیم و از پشت یونولیت با سنجاق یا سوزن آن تور را محکم می کنیم. مواد را خیس می کنیم و بعد از ۴ ساعت خرفه و خاکشیر را مخلوط می کنیم و روی قالب می ریزیم ، منداب را هم به صورتی که با خرفه و خاکشیر مخلوط نشود، روی قالب می ریزیم .

گیاه منداب به رنگ قرمز و خرفه و خاکشیر سبزرنگ می شود . با آب پاش کاملاً آن را آب می دهیم بعد آن را با نایلکس به صورت کله قندی (مثل خنچه های عقد) می پوشانیم و قسمت بالای نایلکس را چند سوراخ ایجاد می کنیم تا کمی هوا بخورد .

بعد از ۴۸ ساعت نایلکس را برمی داریم و از آن به بعد دوبار در روز (صبح و عصر ) آن را آب می دهیم.

روش درست کردن سبزه ی دورنگ برای عید روش دوم

وسائل و موادی که لازم داریم عبارتند از :

بذر شاهی و خرفه و خاکشیر

یک سبد پلاستیکی

تخم مرغ پلاستیکی

تنظیف

پنبه

کمی سیم

 • مقداری بذر خرفه را در یک ظرف جدا خیس می کنیم .بذر خاکشیر را هم در یک ظرف جدا خیس می کنیم و وقتی لعاب پیدا کرد، بذر خرفه را به آن اضافه می کنیم .
 • بذر خرفه به دلیل این که لعابی ندارد به تنهایی قابل استفاده نیست و بذر خاکشیر کمکش می کند که روی کار بماند. سه واحد بذر خرفه باید با یک واحد بذر خاکشیر مخلوط شود .
 • پنبه ها معمولاً دو لایه هستند آن را یک لایه می کنیم و دور سبد را کاملاً با پنبه می پوشانیم.
 • روی آن را آب اسپری می کنیم و یک تنظیف روی آن می کشیم لبه های تنظیف باید طوری باشد که بعداً بشود زیر کار سبزه کاری قرار داد و تزیین کرد.
 • دور تخم مرغ پلاستیکی هم به همین ترتیب پنبه و تنظیف می کشیم یک سیم هم وارد حفره ته تخم مرغ می کنیم که بهتراست ضخیم باشد و محکم بماند و تنظیف را دور آن سیم با نخ محکم کرده، اضافات تنظیف را قیچی می کنیم.
 • بذر آماده و لعاب انداخته شاهی را با دست برداشته و روی تنظیف می کشیم باید بدانید که فقط یک لایه بذر باید روی کار باشد؛ اگر بیشتر باشد یا سبز نمی شود یا موقع سبز شدن حالت زشتی به خودش می گیرد پس دستانتان را با کمی آب خیس کنید و روی کار بکشید بذرهای اضافی لیز می خورند و در جای خالی روی تنظیف می چسبند.
 • تخم مرغ پلاستیکی را که یک سیم به آن وصل هست روی سبد سوار کنید و سر سیم را از سبد عبور بدهید که روی کار بماند .
 • مقداری بذر خرفه و خاکشیر را با دست برداشته و روی تخم مرغ پلاستیکی را پوشش بدهید بازهم باید یک لایه روی کار بکشید نه بیشتر دستتان را خیس کنید و روی کار را صاف کنید این مرحله یک مقدار وقت گیر هست چون قدرت چسبندگیش کمتراست.
 • نگران کثیف کاری نباشید چون بعد از رشد بذرها پوشش پیدا می کند .
 • نسبت به بزرگی یا کوچکی سبدتان تخم مرغ پلاستیکی بیشتر یا کمتری استفاده می شود .اگر می خواهید گل های وسط کارتان درشت تر باشد دور تخم مرغ های پلاستیکی را پنبه بیشتری بکشید تا به اندازه دلخواهتان درآید.
 • برای مدل دار کردن این سبزه می توانید مقداری از بذر شاهی را با کمک یک قاشق مرباخوری بردارید و شکل های مورد نظر را روی آن پیاده کنید بعد جاهای خالی را با بذر خرفه و خاکشیر بپوشانید.
 • بعد از اتمام کار لبه های تنظیف را به زیر کار ببرید در ظرف مورد نظرتان بگذارید و روی کار را حسابی آب اسپری کنید .یک نایلون بزرگ را چند تا سوراخ کنید و روی کار بکشید مواظب باشید نایلون روی کارتان نچسبد .روزی چند بار نایلون را برداشته و روی بذرها را آب اسپری کنید تا زمانی که یک رنگ سبز را ببینید که بذرها جوانه زدن نایلون را بردارید و الان اگر زیر کار را نگاه کنید می بینید که کارتان ریشه زده وقتی ریشه ها را کامل دیدید می توانید برای سیراب کردنش روزی یک بار از پشت کار را زیر شیر آب بگیرید.

خوب سبزه شما آماده است که می توانید هر طور که مایلید تزئینش کنید…

منبع :

https://7ganj.ir

 

۰/۵ (۰ نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=2435

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.