2

ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست

  • کد خبر : 160444
  • 27 فروردین 1403 - 16:27
ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست
دانستنی آنلاین: سخنگوی وزارت کشور گفت: ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست و ضمن پایبندی به حقوق بین الملل نسبت به خطوط قرمز کشور برای ایجاد بازدارندگی وتنبیه متجاوز عمل و اقدام خواهد کرد. اقدام ایران ضروری و متناسب بود و اهداف نظامی را مورد هدف قرار داد.

دانستنی آنلاین: سخنگوی وزارت کشور گفت: ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست و ضمن پایبندی به حقوق بین الملل نسبت به خطوط قرمز کشور برای ایجاد بازدارندگی وتنبیه متجاوز عمل و اقدام خواهد کرد. اقدام ایران ضروری و متناسب بود و اهداف نظامی را مورد هدف قرار داد.

به گزارش دانستنی آنلاین، ناصر کنعانی در نشست خبری، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه عملیات موفق سپاه پاسداران در تنبیه صهیونیست‌ها، مقامات امریکایی در مورد اقدامات دیپلماتیک سخن گفتند و واکنش وزارت خارجه چیست، اظهار کرد: قضاوت در این‌باره زودهنگام است. جمهوری اسلامی ایران یک قدرت مقتدر و امنیت آفرین است و اقدام ایران در حمله به برخی مقرهای نظامی در سرزمین‌های اشغالی حق مشروع ایران در چارچوب دفاع ذیل منشور ۵۱ سازمان ملل است. ایران و دستگاه دیپلماسی و نیروهای مسلح کشورمان در رخداد اخیر و در واکنش مشروع به تجاوزات رژیم صهیونیستی کاملاً حرفه‌ای عمل کردند و هشدارهای لازم را قبل از اقدام، به روش‌های دیپلماتیک داده بودیم.

وی ادامه داد: ایران به دنبال تشدید تنش در منطقه نیست و ضمن پایبندی به حقوق بین الملل نسبت به خطوط قرمز کشور برای ایجاد بازدارندگی وتنبیه متجاوز عمل و اقدام خواهد کرد. اقدام ایران ضروری و متناسب بود و اهداف نظامی را مورد هدف قرار داد.

کنعانی گفت: ایران در نتیجه رفتار غیرمسوولانه آمریکا در مسیر ایجاد بازدارندگی و تکرار جنایت رژیم صهیونیستی حرکت کرده است. اقدام ایران منطبق با منشور سازمان مللی و حقوق بین الملل است. طبیعی است انتظار آن است که دیگران از جمله آمریکا رفتار دقیق ایران و واکنش مشروع و قانونی ایران را مورد توجه قرار دهند و به جای اتخاذ الفاظ نامناسب قدردان اقدام منطقی و مشروع و توأم با مسؤولیت ایران باشند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد مواضع ضدونقیض اردن درباره بازگشایی حریم هوایی اش برای رهگیری پهپادها ایرانی افزود: نمی‌خواهم درباره نقش اردن در ارتباط با رهگیری پرتاپ ها اظهار نظر کنم و این یک موضوع نظامی است و مراجع نظامی در این باره اظهار نظر می‌کنند. ایران نسبت به حفظ ثبات و امنیت منطقه‌ای کاملاً متعهدانه عمل کرده است و اقدام ایران علیه رژیم غاصب علاوه بر اینکه تنبیه متجاوز بود در عین حال اقدامی بازدارنده برای جنایت رژیم منفور نیز است. شایسته است اقدام مشروع ایران در توبیخ و تنبیه متجاوز مورد حمایت کشورهای جهان و منطقه‌ای قرار گیرد. روابط ما با اردن روابط دوستانه‌ای است.

وی در مورد تصویب ممنوعیت ارسال سلاح به رژیم اسرائیل در شورای امنیت، اظهار داشت: در شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد دو قطعنامه علیه رژیم وجود داشت یکی قطعنامه ممنوعیت ارسال سلاح به رژیم اسرائیل و دیگری قطعنامه آتش بس بود. رژیم آپارتاید صهیونیستی تاکنون اهمیتی به قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل نداده و تحت حمایت‌های بی قید و شرط آمریکا به جنایات خود در فلسطینی ادامه می‌دهد. ایران تصویب قطعنامه مذکور را مثبت و سازنده تلقی می‌کند. ارسال گسترده سلاح به رژیم اسرائیل نشاندهنده نقش آمریکا در نسل کشی فلسطینیان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت بازگشایی سفارت آذربایجان در تهران و اینکه بعضاً درباره بازگشایی این سفارت در تهران صحبت می‌شود، پاسخ شما چیست و سفیر جدید چه زمانی عازم خواهد شد؟ گفت: مقدمات خوبی برای آغاز مجدد فعالیت‌های دیپلماتیک آذربایجان در تهران فراهم آمده و گفتگوهای خوبی در سطح وزرای خارجه صورت گرفته و هیأت دیپلماتیک آذربایجان مدتی پیش و اواخر سال گذشته برای فراهم سازی مقدمات بازگشایی سفارت به تهران آمدند. این اتفاق نظر شکل گرفته که همسو با دیگر زمینه‌ها مانند اقتصادی همکاری سیاسی میان دو کشور همپای دیگر حوزه‌ها حرکت کند. با اتمام دوره مأموریت سفیر ایران در آذربایجان طبیعتاً بر اساس روند جاری امور انتخاب سفیر طبق روال اداری انجام خواهد شد.

کنعانی در مورد واکنش ایران در صورت اعمال تحریم‌های احتمالی افزود: اقدامات دولت‌های غربی علیه ایران در مسئله هسته‌ای مسؤولانه نبوده است و به عبارتی آنها به ایران بدهی دارند. اما در ارتباط با هرگونه تحریم جدید اقداماتشان سازنده نخواهد بود و کمکی به مناسبات نخواهد کرد. ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را مبتنی بر معاهدات مربوطه و پادمان هسته‌ای و چارچوب «ان پی تی» و همکاری سازنده با انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

وی در مورد جلسه شب گذشته شورای امنیت و همچنین قصد کشورهای غربی برای اعمال تحریم علیه ایران گفت: شورای امنیت مسؤولیت اولیه و اصلی حفظ صلح بین‌المللی را برعهده دارد. این شورا نسبت به درخواست ایران و سایر کشورهای مستقل در طول بازه زمانی ۷ ماه گذشته به دلیل حمایت بی قید و شرط آمریکا و دیگر متحدان و همچنین استفاده دولت آمریکا در بکارگیری حق وتو، این شورا منفعل عمل کرده است.

کنعانی تصریح کرد: بی عملی این شورا در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی و حمله به مقر دیپلماتیک ایران در دمشق شاهد دیگری بر این مدعاست که شورا تحت تأثیر منفی آمریکا و برخی دولت‌های اروپایی نتوانسته به مسوولیت‌های خود عمل کند. مراجعه رژیم به شورای امنیت و تشکیل جلسه موجب روشن شدن ابعاد دیگری از جنایات رژیم و حامیان فرامنطقه‌ای آن شده است. همانطور که پیش بینی می‌کردیم با توجه به مشروعیت اقدام ایران از منظر منشور سازمان این نشست عملاً فاقد هرگونه دستاورد سیاسی برای رژیم صهیونیستی بود.

وی ادامه داد: در خصوص اقدامات کشورهای غربی این کشورها باید توجه کنند که اقدام ایران مشروع بوده و باید قدردان خویشتنداری ایران نسبت به امنیت و صلح منطقه‌ای باشند. اینان به جای اتهام به ایران باید خویشتن را مورد بازخواست قرار دهند که در مقابل ۷ ماه نسل کشی آشکار چه اقدامی انجام داده‌اند و چرا به مسؤولیت حقوقی و اخلاقی خود در قبال فلسطین عمل نکرده‌اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: عاقلانه‌ترین کار این دولت‌ها این است که در کنار کشورهای صلح طلب، و کشورهایی که نقش سازنده ایفا کردند قرار بگیرند. به جای حمایت از رژیم از اقدام هوشمندانه ایران و اقدام معقولانه‌ای که انجام داد قدردانی کنند.

کنعانی درباره توقیف کشتی باری در تنگه هرمز گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب صیانت از منافع ملی و حاکمیت سرزمینی خودش و همچنین نظارت کامل و مسئولانه بر کلیه مبادی ورودی و خروجی، کلیه ترددها را در این تنگه راهبردی تحت نظر دارد و از نقض حاکمیت خود جلوگیری می‌کند. ایران در عین حال متعهد به آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز مبتنی بر قوانین بین‌المللی بوده است و همواره در همین چارچوب عمل کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعاتی که دارم تعلق این کشتی به رژیم صهیونیستی محرز است و در مراجع ذی‌صلاح تحت بررسی قرار دارد و اطلاعات تکمیلی اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: در چارچوب اعلام مسؤولیت ایران و تلاش مستمر برای ایجاد کشتیرانی امن در تنگه هرمز با توجه به نقض مقررات بین‌المللی از سوی کشتی مدنظر و عدم پاسخ مقتضی به مراجع ایرانی، کشتی مذکور به داخل آب‌های سرزمینی ایران هدایت شده است.

کنعانی در مورد ابتکار سلطان عمان در مورد مذاکرات رفع تحریم‌ها، افزود: عمان یکی از کشورهای نقش آفرین و دارای نقش مثبت در روند مذاکرات رفع تحریم‌ها بود و سلطان عمان نیز طرحی را در این‌باره داشتند. در چارچوب استقبال ایران از نقش آفرینی مثبت دولت‌های دوست برای گره گشایی موضوع رفع تحریم‌ها، مذاکرات سازنده‌ای میان ایران و عمان وجود دارد که در نشست اخیر وزیرخارجه کشورمان در عمان انجام شد. تماس‌ها و مذاکرات دیپلماتیک هراز گاهی در سطح مذاکره کننده ارشد ایران و طرف‌های ذیربط ادامه دارد و ایران به مسیر مذاکره و دیپلماسی پایبند است.

وی در مورد سفر نخست وزیر عراق به آمریکا افزود: این موضوعی در چارچوب مناسبات دولت عراق و آمریکاست. آنچه به‌عنوان موضع ایران است، اینکه سوابق و تجارب دهه‌های گذشته نشان داده که حضور نظامی آمریکا در منطقه امنیت‌آفرین نبوده است.

کنعانی گفت: دولت و ملت عراق موضع خود را در رابطه با خروج نیروهای نظامی از این کشور نشان داده‌اند. ما به خواست ملت و دولت عراق احترام می‌گذاریم و موضع اصولی خود را نیز داریم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد جزئیات رد و بدل پیام‌ها میان ایران و آمریکا افزود: پیام‌هایی که اخیراً میان ایران و آمریکا رد و بدل شده، در رابطه با اقدام ماجراجویانه رژیم صهیونیستی علیه مقر دیپلماتیک ایران در دمشق بود. انتظار این بود که دولت آمریکا به قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد و کنوانسیون وین احترام گذاشته و این اقدام رژیم صهیونیستی را محکوم کند.

وی‌گفت: آمریکا کاملاً برعکس عمل کرد و نه تنها از محکوم‌کردن این اقدام اجتناب ورزید بلکه مانع از تصویب بیانیه محکومیت اقدام جنایت‌آمیز رژیم صهیونیستی در شورای امنیت ملل متحد شد.

کنعانی اضافه کرد: ایران اعلام کرد که دولت آمریکا در ارتباط با جنایت رژیم صهیونیستی مسؤول است. ما هنوز هم اعتقاد قاطع داریم که اگر چراغ سبز دولت آمریکا نبود، رژیم صهیونیستی جرأت و شهامت اقدام علیه مقر دیپلماتیک ما در سوریه را نداشت؛ مسؤولیت آمریکا در این قضیه تفکیک‌ناپذیر است.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد مصاحبه اخیر گروسی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران گفت: اخیراً مصاحبه‌های آقای رافائل گروسی زیاد شده و رگه‌های سیاسی در محتوای آن‌ها بیش از رگه‌های حرفه‌ای بودن است و این روند کمکی به احیای برجام با اختلاف‌های هسته‌ای نمی‌کند.

وی تصریح کرد: انتظار این است که ایشان در چارچوب مسؤولیت خود به عنوان رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل کند و نگاه ایجابی و مثبت به همکاری‌های جاری ایران را داشته باشد.

کنعانی در مورد مواضع کشورهای غربی و احضار نمایندگان ایران گفت: ایران اقدامش کاملاً مسوولانه بود؛ ایران رفتار انگلیس در طفره رفتن محکومیت نقض‌های رژیم صهیونیستی را مسوولانه نمی‌داند. جای تأسف است که دولت انگلیس در حالی که چشم خودش را بر جنایات می‌بندد، اقدام مشروع ایران در دفاع از خودش را غیر قابل پذیرش تلقی می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد موضع ایران در قبال امنیت خود گفت: ایران رفتار خودش را در ارتباط با رفتار ناقض امنیت نشان داده و مواضع ایران روشن است. مقام معظم رهبری، رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه و سایر مقامات موضع ایران را در چارچوب حقوق بین‌الملل تشریح کرده‌اند. ما از امنیت و مناقع خودمان با صلابت دفاع خواهیم کرد.

کنعانی گفت: طبیعتاً اقدامات غیر منطقی و متجاوزانه علیه جریان‌های مقاومت در منطقه منافعی را برای کشورهای حمله‌کننده ایجاد نخواهد کرد. آنان در چارچوب منافع ملت‌های خودشان رفتار خواهند کرد.

وی با اشاره به سفر رییس‌جمهور به پاکستان اظهار کرد: دعوت قبلی طرف پاکستانی از رییس جمهور وجود دارد و توافق هم وجود دارد؛ تاریخ انجام سفر در زمان مناسب به اطلاع افکار عمومی رسانده خواهد شد.

کنعانی درباره برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو گفت: ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران موسوم به ایران اکسپو در اردیبهشت ماه سال جاری در تهران برگزار خواهد شد و در راستای اجرای سیاست اقتصادی دولت سیزدهم و رونق تجارت خارجی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این نمایشگاه یک رویداد تجاری جامع در بزرگ‌ترین مقیاس و کامل‌ترین تنوع است و فرصتی است که امیدواریم با مشارکت علاقه‌مندان خارجی با قوت برگزار شود.

کنعانی اظهار کرد: کلیه نشست‌ها، رویدادها و نمایشگاه‌ها به رغم تحولات اخیر که قرار بود در ایران برگزار شود، در زمان خودش با قوت برگزار خواهد شد و بر اساس رویه معمول کاملاً آمادگی دارند که شرکت مدعوین گرامی را در نمایشگاهی صادراتی ایران تسهیل کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی گفت: از ماه‌ها قبل یک هماهنگی نزدیک بین وزارت امور خارجه و با وزارت صمت به طور مستمر برقرار بود؛ تمامی نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور فعال شدند. وی‌ گفت: دیپلمات‌های ما در این زمینه کاملاً مأموریت یافتند که با جدیت این موضوع را دنبال کنند و تلاش‌های نتیجه‌بخشی را داشتیم.

۰/۵ (۰ نظر)
لینک کوتاه : https://danestanyonline.ir/?p=160444

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.