خودرومهارت های زندگی

اشتباهات رایج رانندگی که ما نباید مرتکب شویم

اشتباهات رایج رانندگی در بین رانندگان- حتی افرادی که معتقدند سابقه بسیاری در این کار دارند-  موجب ازبین رفتن قطعات خودرو و درنتیجه کاهش عمر خودرو می شود. با این اشتباهات رایج رانندگی آشنا شویم و سعی کنیم مرتکب نشویم.

اشتباهات رایج رانندگی

۱- نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست اندازها

این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می کند . نحوه صحیح رد شدن از دست انداز: بهتر است طوری برنامه ریزی کنیم که قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

۲ – بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن

کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید آن باعث خرابی چرخ دنده های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی می شود.

۳ – از اشتباهات رایج رانندگی ، عدم تعویض به موقع روغن گیربکس

واسکازین نیز مانند روغن های دیگر نیاز به تعویض دارد . تعویض به موقع آن باعث روان کارکردن گیربکس،سلامت گیربکس و…می شود. کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن و گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد.

۴ – تعویض یکبار در میان فیلتر روغن از دیگر اشتباهات رایج رانندگی است

گاهی دیده شده که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض می کنند و اکثرا همین افراد از فیلتر های با کیفیت پایین استفاده می کنند. ابن کار باعث می شود فیلتر عمل تصفیه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیب های جدی به موتور اتومبیل می شود. اگر هربار فیلتر را عوض و فیلتر مناسب جایگزین کنیم از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری می شود.

۵ – از اشتباهات رایج رانندگی درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی است

این کار نه تنها مفید نیست بلکه ضرر زیادی هم به موتور وارد می‌آورد. درجا کارکردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز و انتقال این گرما به موتور می شود. در زمستان بهتر است نهایتا یک دقیقه ماشین درجا کارکند. سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین باید طی کرد.

۶ – پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر در اتوبان

چندی پیش یک آزمایش در مجله auto crose انگلستان انجام شد . این آزمایش نشان داد اگر یک اتومبیل در اتوبان کولرش روی درجه یک فن روشن باشد مصرف سوختش از خودرویی که شیشه راننده آن ۴۰ درصد باز است کمتر است.

۷ – خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک

این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ و گیربکس و.. می شود.

۸ – گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو

این کار خود باعث این می شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند. زمانی که کلاچ درگیر است، از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده می شود . زمانی که کلاچ و ترمز باهم فشار داده می شود خود باعث دیرتر ایستادن خودرو می شود. بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از اینکه خودرو به لرزش بیفتد کلاچ را بگیریم.

۹ – ریختن آب لوله کشی داخل رادیاتور از اشتباهات رایج رانندگی است

این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور می شود و حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر هم می شود. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذاریم سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم هرچه دفعات سرد شدن وجوشاندن بیشتر شود آب سالم تر می شود. فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن رسوبات در ته ظرف است. پس از ریختن ته آب به داخل رادیاتور خود داری کنید. البته مایع های آماده هم در بازار هست که البته روش اول قابل اطمینان تر است.

۱۰ – از دیگر اشتباهات رایج رانندگی ریختن آب لوله کشی داخل منبع شیشه شوراست

این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع ، شلنگ ها، نازل و پمپ آب آن می شود. برای تامین این آب هم می‌توان از روش بالا استفاده کرد البته مایع های آماده هم در بازار هست .

منبع: carstan.ir

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close