استاندارد و کیفیت

استاندارد و استانداردسازی دروازه ورود به اقتصاد پویا

تحقق توسعه پایدار در سایه رعایت کامل و همه جانبه استانداردها و ترویج این فرهنگ میسر است.

تنها با اکتفا به رعایت یک یا چند مورد از اصول و الزام های استاندارد نمی توان توقع دستیابی به بازارهای جهانی و رقابت با محصولات خارجی را داشت.

در برهه ای از زمان با ورود به بازار کشورهای همسایه موفق به عرضه تولیدات خود شدیم؛ اما رعایت نشدن استانداردها و کیفیت پائین محصولات صادراتی موجب شد این بازارها را خیلی زود از دست دهیم.

بند ۴۴ سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبر معظم انقلاب در خصوص توسعه و ترویج استاندارد، نشانگر توجه و اهتمام ویژه رهبری به بحث استاندارد سازی و ارتقای کیفیت تولیدات داخل و اهمیت نقش سازمان استاندارد در این زمینه است.

پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقای جایگاه کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه از مسائل مهم برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

با توجه به وظایف شرکت های دانش بنیان و نخبگان علمی کشور در تحقق اقتصاد مقاومتی، استاندارد و استانداردسازی دروازه ورود به اقتصاد پویا است؛ چرا که تولید فاقد استاندارد تقاضای پایدار نداشته و سرنوشتی جز توقف و رکود برای آن متصور نیست.

فواید استاندارد سازی مختص محصول نبوده و افزایش بهره وری خط تولید و بهینه سازی مصرف انرژی به کاهش هزینه های تولید منجر شده و علاوه بر تضمین کیفیت کالاهای تولیدی، قیمت تمام شده محصولات را کاهش داده و ماندگاری کالا در بازار رقابتی را نیز تضمین می کند.

ترویج و بازشناساندن استاندارد پله اول استاندارد سازی در کشور است، پس در صورت ناآگاهی اذهان عمومی با مبانی استاندارد، میل و رغبت عمومی برای استفاده از کالای استاندارد و امتناع از خرید محصولات غیر استاندارد در جامعه شکل نمی گیرد.

منبع: خبرگزاری برنا

گردآوری‌شده توسط پایگاه دانستنی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close