محل کار

برنامه های ایجاد انگیزش در محیط کار

#ایجاد_انگیزش #دانستنی #بیشتر_بدانیم

معمولاً هر سازمانی در جهت افزایش رضایت شغلی و دل بستگی به کار کارکنان که  در نتیجه به افزایش بهره وری، تسلط بر محیط کار و… در سازمان می انجامد، برنامه های ایجاد انگیزش کارکنان را تهیه و اجرا می کنند که در این نوشتار به تعدادی از آن ها اشاره می شود.

۱-مدیریت مبتنی بر هدف: این برنامه مدیریتی توسط پیتر دراکر ارائه شد تا با استفاده از هدف های سازمان، افراد را تحریک و بدین وسیله در آنان ایجاد انگیزه نماید.

۲-تعدیل در رفتار: این برنامه مبتنی بر این اصل اساسی است که با توجه به نتایج حاصل از عملکرد کارکنان، اهمیت انواع کارهایی که فرد در سازمان انجام می دهد، یکسان نیست.

۳-مشارکت کارکنان: مقصود از مشارکت کارکنان، انواع روش ها و فعالیت هایی است که در زمینه مشارکت اعضای سازمان انجام می گیرد. این امر نوعی فرایند مشارکتی است که هدف آن تشویق و ترغیب کارکنان و اعضای سازمان به دادن تعهد و مشارکت هر چه بیشتر در امر موفقیت سازمان است. پایه و اساس این اندیشه بر این منطق است که کارکنان در فرایند تصمیماتی که بر سرنوشت آنان اثر می‌گذارد، مشارکت کنند و در کار اداری و سازمانی از آزادی عمل بیشتری برخوردار شوند و در نهایت باعث افزایش بازدهی، تولید و بهره وری در سازمان شوند..

۴-برنامه های مبتنی بر حقوق متغیر: اجرای برنامه هایی با هدف انگیزش، مشارکت کارکنان در دادن پاداش و جایزه، برنامه های مبتنی بر حقوق متغیر هستند.

۵-برنامه های پرداخت بر اساس مهارت (شایستگی): پرداخت بر اساس مهارت، شیوه دیگری از پرداخت دستمزد بر اساس نوع کار است که در آن به جای عنوان شغلی، مهارت یا شیوه انجام کار میزان حقوق افراد را تعیین می کند.

۶-برنامه های مزایای انعطاف پذیر: طرح مزایای انعطاف پذیر به گونه ای است که  کارگر یا کارمند بتواند از بین مزایای موجود آن هایی را که می خواهد انتخاب کند هدف این است که به هر کارگر یا کارمند فرصت داده شود با توجه به نوع نیاز و شرایط یا وضعیتی که در آن قرار گرفته است، مجموعه‌ای خاص از مزایایی را که می‌خواهد از آن ها بهره مند شود، انتخاب کند..

منبع: مرجع علوم مدیریت ایران

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close