پرورش گیاهان آپارتمانی

گیاه باباآدم و روش پرورش آن

#گیاه_باباآدم #دانستنی #بیشتر_بدانیم

بابا آدم یا فیلگوش و به عبارتی آلوکازیا گیاهی است با برگ های درشت و بزرگ سبز رنگ از خانواده Araceae بومی مناطق گرم آسیا است. با جنس Colocasia شباهت بسیاری دارد و گاهی اشتباه می شود. (از آنجا که جنس کولوکازیا مصرف دارویی و خوراکی دارد باید احتیاط شود.)

بابا آدم انواع مختلفی دارد که رنگ ها و اندازه‌های مختلف دارند. گونه مورد نظر ما دارای برگ های بزرگی است که گاهی قطر برگ ها به یک متر و بیشتر هم می رسد. گل ها شکل غلافی داشته (گل آذین اسپادیس) و زیبایی چندانی ندارند.

شیره داخلی گیاه ممکن است برای پوست انسان ایجاد خارش و حساسیت بکند.

ریزوم دار است و از طریق پاجوش طبیعی یا تقسیم ریزوم در بهار تکثیر پیدا می کند. (پاجوش های فراوانی تولید می کند.)

گیاه باباآدم و روش پرورش آن1

(بهتر است نشنیده بگیریم ولی: ریزوم های این گیاه به صورت پخته شده مصرف خوراکی دارند. ولی از آنجا که این گیاه تولید اگزالیک اسید می کند و در قسمت های پایین‌تر گیاه میزان این مواد بیشتر می شود ممکن است منجر به کرخ شدن یا باد کردن زبان شود. یا منجر به سختی تنفس شود. آب پز کردن طولانی مدت ممکن است این عوارض را کاهش دهد.)

در شمال ایران کنار برکه‌ها و آبگیرها و حتی به عنوان گیاه فضای سبز مقابل هتل ها و رستوران ها کاشته می شود و نهایت صدمه‌ای که در زمستان می بیند از دست رفتن برگ هاست ولی در بهار بعد مجدداً رشد می کند.

در داخل خانه‌ها بهتر است در محل نیمه روشن (نور متوسط) با دمای بالا نگهداری شود. نیاز آبی متوسطی دارد. به خاک غنی و مغذی نیاز دارد. بهتر است خاک آن مخلوطی با درصد بالایی از مواد آلی حیوانی یا گیاهی باشد.

به آبپاشی برگ ها یا رطوبت محیط نیاز دارد. هرچقدر رطوبت بالا باشد برگ هایش می توانند درشت تر باشند.

بابا آدم برای گلخانه‌های گرم و مرطوب ایده‌آل است.

منبع: گلستان علی

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close