گاز

نقش گاز طبیعی در آینده انرژی

#نقش_گاز_طبیعی #آینده_انرژی #بیشتر_بدانیم #دانستنی

با توجه به این که توسعه منابع گاز طبیعی به میزان کافی نمی باشد، اما همچنان گاز طبیعی نقش مهمی در تأمین تقاضای انرژی جهان دارد . نقش گاز طبیعی ، به عنوان تمیزترین سوخت فسیلی می تواند اثرات زیست محیطی مصرف انرژی در دنیا را کاهش دهد. جایگزینی زغال سنگ با گاز طبیعی سریع ترین و ارزان ترین روش کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن در نیروگاه ها در سال های آتی می باشد.

در میان سوخت های انرژی زا، ذغال سنگ عامل انتشار ۴۴ درصد گاز دی اکسید کربن در سال ۲۰۱۰ است. ذغال سنگ تولید کننده انرژی در بسیاری از کشورها می باشد، به عنوان مثال؛ در چین حدود ۷۰ درصد انرژی از ذغال سنگ تولید می گردد. تا سال ۲۰۲۰ افزایش گاز  دی اکسید کربن منتشر شده از سوخت ذغال سنگ نیروگاه ها در کشورهای چین و هند حدود ۲ برابر افزایش گاز منتشر شده در قسمت حمل و نقل در کل جهان می باشد.

گاز طبیعی سریع ترین روش برای کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن می باشد، زیرا انتشار این گاز در نیروگاه هایی مدرنی که با گاز طبیعی کار می کنند نصف نیروگاه های مدرن ذغال سنگی و ۳۰  درصد نیروگاه های ذغال سنگی قدیمی است که هنوز هم صدها مورد از آنها در آسیا، اروپا و آمریکا وجود دارد. گاز طبیعی همچنین باعث کاهش آلاینده هایی همچون اسید نیتروژن، اکسید سولفور و ذراتی می گردد که به سلامت انسانها آسیب می زند.

نیروگاه های با سوخت گاز به راحتی روشن و خاموش می شوند و این شرط ایده ال و لازم برای نیروگاه های ترکیبی است که متناوب با منابع انرژی دیگر همچون باد، خورشید و منابع تجدیدپذیر کار می کنند. هرچند نیروگاه هایی که سوخت آنها گاز طبیعی می باشند، نسبت به موارد دیگر سریع تر نصب می گردند و ارزان تر می باشند.

بسیاری از کارشناسان در حال حاضر با مزایای گاز طبیعی آشنا شده اند و در حال توسعه آن می باشند . از این رو بر طبق سناریو گاز IEA بین سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۳۵ تقاضای جهانی گاز  تا ۶۰ درصد افزایش می یابد. این رشد در بعضی مناطق ممکن است بیشتر باشد. مثلاً؛ در خاورمیانه تا دو برابر و در چین تا هشت برابر رشد داشته باشد . بنابراین بایستی چاره ای برای این موضوع اندیشید.

گردآوری شده توسط پایگاه دانستنی آنلاین

مقالات تصادفی :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close