ساختمان

دانستنی هایی درباره ساختمان سازی – بخش دوم

#دانستنی #ساختمان_سازی #بیشتر_بدانیم

در بخش نخستین از این مطلب پایگاه دانستنی آنلاین، در رابطه با دانستنی هایی درباره ساختمان سازی ، مطالبی در خصوص نحوه مقاوم سازی ساختمان ها در برابر زلزله، نوع، کمیت و کیفیت مصالح، باد بندها، تیرها و ستون های بتنی و یک بتن ایده آل، ارائه گردید. ادامه مطالب را در این پست پی می گیریم. لطفاً ما را همراهی کنید.

نکاتی دیگر از دانستنی هایی درباره ساختمان سازی

شکل هندسی نقشه ساختمان

دانستنی هایی درباره ساختمان سازی

یک سازه مقاوم در برابر زلزله دارای نقشه ساده، متقارن و بدون کشیدگی در سطح (پلان) و ارتفاع (نما و مقاطع عرضی) است؛ چنین سازه ای دارای توزیع مقاومت یکنواخت و پیوسته بوده، در برابر زلزله مقاوم تر است. هرچه نقشه یک ساختمان ساده تر باشد، باعث قدرت بیشتر مهندسان در درک رفتار لرزه ای سازه از یک طرف و از جهت دیگرکسب اطلاعات بیشتری از رفتار دینامیکی (حرکتی) اتصالات آن می شود. بهترین شکل پلان به صورت مربع یا اشکال منظم هندسی نزدیک به آن (مثلاً مستطیلی) است.

نقشه های دایره ای هم مناسبند. نقشه هایی که شمای کلی آنها به صورت (L – صلیبی – U – H -T) هستند، نامناسب بوده، محاسبات این سازه ها که دارای نقشه های کشیده هستند، پیچیده تر از دیگر ساختمان هاست و حتماً باید از درز زلزله استفاده شود.

ارتفاع ساختمان

نسبت ارتفاع (h ) به عرض (b) ساختمان نباید از ۴ تجاوز کند. اگر این نسبت بین ۴ تا ۶ باشد حالت بحرانی داشته، هر چه این نسبت بیشتر شود احتمال واژگونی و از جا کنده شدن ساختمان وجود دارد. حتی الامکان باید سعی شود که تمام طبقات دارای ارتفاع یکسان و یکنواخت بوده و در ساختمان طبقات با ارتفاع غیر معمول کوتاه یا بلند نداشته باشیم.

پرهیز از داشتن تراز های دو قسمتی در ساختمان و ساخت باز شوها در دیافراگم ها (منظور از دیافراگم صفحه ای است فرضی که نقاط مقاوم را به هم متصل می کند تا به صورت یکپارچه عمل کرده و در برابر نیروها مقاومت کنند. عمده ترین دیافراگم ها در ساختمان ها سقف طبقات هستند که باعث عملکرد همزمان و هم جهت تیر ها و ستون ها و به طور کلی عمل کردن همزمان تمام اجزای طبقه و نهایتاً کل سازه می شوند) نیز امری ضروری است.

شرایط زمین محل احداث

اگر ناگزیر به ساخت در یک زمین با نقشه نامنظم باشیم، با ایجاد درز انقطاع (جدا کننده) با عرض مناسب، پلان را به شکل های منظم هندسی تقسیم می کنیم تا هم اجرای آن راحت و اصولی تر باشد و هم از ضربه زدن ساختمان های مجاور به همدیگر در هنگام زلزله جلوگیری شود. دوری از احداث سازه روی سطوح شیب دار یا تپه ها، از مواردی است که می تواند ما را به ساخت سازه ای مقاوم رهنمون شود.

البته ساخت وساز در این گونه مکان ها هم ضوابط خاص خود را دارد ‍؛ از جمله قرار دادن عناصر مقاوم مرکز سختی در پایین شیب.

پی سازی

دانستنی هایی درباره ساختمان سازی

اجرای فونداسیون ساختمان باید به طور کاملاً فنی و دقیق روی زمین با مقاومت کافی و کنترل شده، باخاک کاملاً متراکم و دارای دانه بندی و جنس مطلوب باشد، تا احیاناً مسئله نشست و لغزش در پی، رخ ندهد.

به جرأت می توان گفت که خرابی در فونداسیون ساختمان ها، همواره به سبب گسیختگی خاک زیر آن صورت می گیرد و واژگونی در اثر بلندشدن پی بندرت پیش می آید.

در انتها، شایان ذکر است که، اگرچه ممکن است برای مالکان ،پیمانکاران ، سازندگان و شرکت های بیمه از نظر هزینه های اجرایی، تفاوت چندانی بین فروریختن کامل یا آسیب دیدگی جزئی سازه وجود نداشته باشد که منجر به عدم کارایی آن شده و نیاز به تخریب کامل و جایگزینی داشته باشد، ولی برای ساکنان ساختمان ها این تفاوت بسیار حیاتی و در واقع مرز بین زندگی و مرگ است.

بنابراین، رعایت نکات فوق هر چندکه نتواند مانع آسیب دیدگی جزئی ساختمان ها شود؛ ولی، اگر از تخریب صددرصد آنها جلوگیری کند، در این صورت بازهم در کارمان موفق بوده ایم و تا حدودی به اهدافمان رسیده ایم. ولی مسلم بدانید که در پیش گرفتن مسیر رعایت قوانین و مقررات و بندهای آئین نامه های اجرایی به یک جا ختم می شود و آن جایی است که با ساخت سازه های مقاوم در برابر زمین لرزه و سایر نیروهای خارجی و داخلی وارد بر ساختمان ها، تلفات و خسارات جانی و مالی، تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد…، امید آن داریم که چنین شود.

منبع: تبیان زنجان

گردآوری شده توسط پایگاه دانستنی آنلاین

مقالات تصادفی :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close