برق

وزیر نیرو : تغییرات اقلیم، بزرگترین چالش بشر امروز است

وزیر نیرو گفت: محوریت ملی در تحقق دو هدف توسعه پایدار در تامین دسترسی پایدار به آب با کیفیت و خدمات بهداشتی مرتبط با آب و همینطور دسترسی به انرژی پایدار برای همگان برعهده وزارت نیرو است.

به گزارش دانستنی آنلاین، رضا اردکانیان در هجدهمین دوره مراسم بنیاد جهانی انرژی«مراسم جهانی آب» که در سالن اجلاس سران برگزار شد، طی سخنانی عنوان کرد: درجهانی که منابع‌طبیعی آب محدود بوده و در بسیاری از موارد، پاسخگوی الگوی مصرف اسراف‌کارانه بشر امروز نیست و در جهانی که مرزهای اکولوژیک آن یکی‌پس‌ازدیگری درحال فروشکستن است، قطعاً پرداختن به‌هریک از موضوعات آب، خاک، هوا، انرژی، جوانان و پسماند که محورهای اساسی فعالیت‌های بنیاد جهانی انرژی را تشکیل می‌دهند، نه‌تنها مفید، بلکه ضروری است.

وی تصریح کرد: یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که بشر امروز و وضعیت طبیعی کره خاکی را تهدید می‌کند، بصورتی که امکان ادامه حیات برای انسان را زیر سوال برده است تغییرات اقلیمی ناشی از الگوی زندگی است که به خصوص پس از انقلاب صنعتی بر جامعه بشری حاکم گشته است، به نحوی که دانشمندان علوم زمین عصر امروز را به عنوان یک عصر جدید نشأت گرفته از فعالیت‌های انسانی نامیده‌اند.

وزیر نیرو با اشاره به تأثیر همبسته سیاست‌های حوزه آب، خاک، انرژی و پسماند، تأکید کرد: اکثر مؤلفه‌های هدف‌گذاری شده توسط بنیاد جهانی انرژی و دیگر مواردی که پیشتر به آن اشاره کردم بر یکدیگر تأثیرات متقابل دارند که شناسایی این هم‌بست‌ها و تأکید بر استفاده از هم‌افزایی‌های مثبت و اجتناب از هم‌افزایی‌های منفی آنها یکی از راهبردهای کلیدی تدوین برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها و توفیق در رسیدن به اهدافی است که امروزه سازمان‌های بزرگ بین‌المللی، بسیاری از کشورها، بنگاه‌های خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهادی چون بنیاد جهانی انرژی به آن پرداخته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان ملل متحد دستیابی به اهداف و شاخص‌های متعددی را در دستور کار خود قرار داده است که از آن جمله می‌توان به دستور کار ۲۱ و  تصمیمات کاپ ۲۳ و نتایج حاصل از نشست ریو+ ۲۰ و همچنین اهداف توسعه پایدار اشاره کرد.

اردکانیان گفت: وزارت نیروی ایران به‌عنوان یک سازمان دولتی که تأمین‌کننده خدمات مرتبط با برق و انرژی و آب و فاضلاب برای جمعیت بیش از ۸۰ میلیونی جمهوری اسلامی ایران و برخی از کشورهای همسایه بر عهده دارد، درجایگاه وظایف حاکمیتی خود، بر پایداری در برنامه‌های توسعه و ارتباط تنگاتنگ تمامی ابعاد آن با دو مؤلفه آب و انرژی معتقد و واقف است.

وزیر نیرو با اشاره به تحقق اهداف توسعه پایدار، اظهار کرد: محوریت ملی در تحقق دو هدف توسعه پایدار SDG2  وSDG7  و همچنین SDG6 در تامین دسترسی پایدار به آب با کیفیت و خدمات بهداشتی مرتبط با آب (Sanitation) و همینطور دسترسی به انرژی پایدار برای همگان برعهده وزارت نیرو است. وی ادامه داد: تحقق این اهداف ارتباط مستقیمی با تغییر الگوی زندگی و مصرف ما در سطوح فردی، سازمانی، ملی و بین المللی دارد. دقیقاً درهمین راستاست که وزارت نیرو با همکاری بنیاد جهانی انرژی، پروژه داوطلبانه‌ای را برای الگوسازی در سطح جامعه با دو موضوع محاسبه، پایش و کاهش ردپای آب و کربن در ساختمان ستادی وزارت نیرو آغاز کرده است.

اردکانیان اضافه کرد: بررسی‌های اولیه نشانگر آن است که در میان مدت امکان کاهش ۳۲ درصدی ردپای آب (ازجمله آب مجازی) و کاهش ۳۷ درصدی ردپای انرژی در این ستاد وجود دارد.

وزیر نیرو با  اشاره به طرح‌های وزارت نیرو در زمیه بهره‌وری انرژی، گفت: این وزارتخانه درمقیاس کلان نیز با اجرای طرح هایی درسطح ملی، پروژه‌های افزایش بهره‌وری انرژی را در سطوح بالادستی، میان‌دستی و پایین‌دستی برق دردست اجرا دارد که در هر بخش در چارچوب اهداف ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای درراستای مقابله با آثار تغییر اقلیم و همچنین سازگاری با آن، اهداف مشخصی را برنامه‌ریزی کرده و درحال اجرای آنهاست.

وی همچنین با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش آب در راستای کاهش مخاطرات تغییرات اقلیم در ایران، اظهار کرد: همینطور در بخش آب نیز در راستای کاهش تنش‌های ناشی ‌از ازدیاد جمعیت و تغییر اقلیم، نه ‌تنها برنامه‌های جلوگیری از هدررفت آب و افزایش بهره‌وری در مصرف آن را دنبال می‌کند، بلکه اجرای پروژه‌هایی که در آن استفاده از هم‌افزایی‌های مثبت در هم‌بست‌های آب، انرژی و محیط زیست تقویت می‌شود. اردکانیان افزود: نمونه‌ای از این فعالیت‌ها، پروژه شرکت آب و فاضلاب استان تهران از زیرمجموعه‌های وزارت نیرو است که جایزه جهانی بنیاد جهانی انرژی را در دی ماه ۱۳۹۴ (ژانویه ۲۰۱۶) به خود اختصاص داد.

وزیر نیرو تصریح کرد: در آن پروژه نیز با اجرای طرح‌های نوآورانه در ساخت مراکز تصفیه فاضلاب استان تهران نه ‌تنها از انتشار گازگلخانه‌ای به میزان قابل ملاحظه‌ای در سال جلوگیری شده است، بلکه با تولید پساب تصفیه شده در سال، امکان تغذیه آبخوان‌ها و استفاده از آن را در آبیاری فضاهای سبز شهری فراهم آورده است. در این پروژه، با ایجاد ظرفیت‌ تولید برق معادل ۲۴ مگاوات، امکان تأمین برق جمعیتی ۳۰۰ هزار نفری را فراهم کرده است.

وی با اشاره به نقش کلیدی جوانان در فعالیت‌های بنیاد جهانی انرژی، گفت: یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌های ما برای توفیق در تغییر الگوی مصرف و الگوی زندگی، حضور ارزشمند جوانانی است که مصداقی از آن را در این برنامه شاهدیم و تمایل دارم مجدداً حضور این عزیزان جوان‌تر را خوشامد گفته و برنقش کلیدی آنان تأکید کنم.

اردکانیان تصریح کرد: زمانی که فهرست پروژه‌های انتخاب‌شده از ۱۷۷ کشور جهان را بررسی می‌کردم، عناوین بسیار جذاب و نوآورانه‌ای را مشاهده کردم که این امر نشان‌دهنده‌ اقبال بین‌المللی به امر مهم توسعه‌پایدار است.

پایگاه خبری دانستنی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close