گاز

طرز استفاده از انرژی گاز در نیروگاه های حرارتی

بخش عمده انرژی الکتریکی، در نیروگاه‌های حرارتی تولید می‌شود. این نیروگاه‌ها ۶۵% انرژی الکتریکی جهان را تولید می‌نمایند. امروزه ٢٠% مصرف گاز جهان برای تولید انرژی الکتریکی بکار می‌رود.

اغلب نیروگاه‌های گازی در زنجیره‌ای از فرآیندها به نام “سیکل ترکیبی” کار می‌کنند.

طرز استفاده از انرژی گاز در نیروگاه های حرارتی به این صورت است که در این نیروگاه‌ها گاز به همراه هوا در توربین گازی می‌سوزند (این توربین‌ها طوری طراحی شده‌اند که فرآیند احتراق در آن ها تقریباً شبیه موتور جت هواپیما صورت می‌گیرد)، گازهای داغ و پر فشار حاصل از احتراق، توربین را به حرکت در می‌آورند، پس از این مرحله گازهای حاصل از احتراق از توربین خارج می‌شوند. در این مرحله دمای گاز هنوز بالاست و از آن می‌توان برای تولید بخار آب استفاده نمود. از این پس تولید برق با روش جدیدی پیش روست. در این نیروگاه بخار آب باعث به حرکت درآمدن توربین دیگری می‌شود، توربین نیز باعث بکار افتادن مولد گشته و برق تولید می‌شود.

در سیکل‌های ترکیبی از انرژی گاز در دو مرحله استفاده می‌شود، بنابراین بازده این نیروگاه‌ها بیش‌تر از بازده نیروگاه‌های معمولی است.

البته برای کاهش هزینه و زمان ساخت نیروگاه گازی، برخی نیروگاه‌های گازی به شکل سیکل ترکیبی طراحی و ساخته نمی‌شوند. در چنین نیروگاه‌هایی توربین گازی وجود نداشته و فقط بخار آب برای چرخاندن توربین بخار بکار می‌رود.

اطلاعات زیر مربوط به یک نیروگاه سیکل ترکیبی است.

حداکثر توان خروجی                      ١٣۵٠ مگاوات

تعداد توربین‌‌های گازی                    ٨ عدد

تعداد توربین بخار                           ١ عدد

توان خروجی توربین بخار              ١٧٠ مگاوات

بازده تولید انرژی الکتریکی           ۵١ %

 

منبع: جستار

گردآوری‌شده توسط پایگاه دانستنی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close