محیط زیست و منابع طبیعی

“شیشه‌های” رها شده در طبیعت چگونه باعث آتش‌سوزی جنگل می‌شوند

در این مطلب به ۱۱ مورد و توصیه برای جلوگیری از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع اشاره شده است.

به گزارش پایگاه خبری دانستنی آنلاین به نقل از تسنیم؛ همه ساله بی‌دقتی گردشگران در روزهاى گرم و خشک منجر به آتش سوزی در جنگل‌های آسیب دیده و مراتع کشورمان می‌شود.

نگذاریم اندک بازمانده طبیعت این مرز و بوم از روی بی‌توجهی، بسوزند و خاکستر شوند؛ با توجه به بهار بدون بارش در اغلب نقاط کشور، باید به توصیه‌های زیر توجه کرد:

ـ هرگز سیگار روشن را خصوصا در حین رانندگی در طبیعت پرتاب و رها نکنیم.

ـ هنگام گردش و پیک نیک‌ در جنگل از خاموش بودن ته سیگار حتماً مطمئن شویم؛ در هر حال، جای ته سیگار در زیرسیگاری و زباله دانیست، نه طبیعت!

ـ با همراه داشتن و پوشیدن لباس اضافی گیاهان را بی‌مورد آتش نزنیم.

ـ در صورت لزوم برای بر پا کردن آتش جایی را انتخاب کنیم که به گیاهان حتى پوشش کوتاه و تنک علف‌ها ارتباطى نداشته باشد؛ بستر خشک کف جنگل و مرتع مانند یک فیتیله و با سرعت باور نکردنى در انتقال آتش به اطراف عمل می‌کند و چند دقیقه غفلت براى شروع آتش‌سوزى خارج از کنترل کافیست.

ـ از روشن کردن آتش در کنار درختان جدا خودداری کنیم.

ـ در صورت نیاز به آتش، حتما از منقل و گاز پیک نیکی استفاده کنیم.

ـ هنگام ترک محل از خاموش بودن آتش اطمینان کامل حاصل کنیم؛ خاکستر آتش را با آب و خاک کاملا خاموش کنیم.

ـ شیشه رها شده در طبیعت با متمرکز کردن نور آفتاب مانند ذره بین، ریسک بروز آتش‌سوزى حتى در ماه‌هاى آینده را افزایش می‌دهد.

ـ یادمان باشد چوب‌ها و شاخه‌هاى خشک و به ظاهر بى‌مصرف درست همانند سایر اجزاى اکوسیستم کارکرد و نقش طبیعى دارند؛ اثبات شده است تنه افتاده و چوب‌هاى خشک که با نام خشکه دار نیز شناخته می‌شوند کُنام و زیستگاه اصلى ۳۰۰ گونه مختلف از حشرات هستند و حشرات در کف هرم غذایى طبیعت تضمین‌کننده بقاى سایر جانداران شامل انواع گیاهان، پرندگان، خزندگان، پستانداران و … حتى گوشتخواران بزرگى مانند عقاب‌ها و پلنگ و خرس هستند.

در نتیجه هیزمى که ما براى تفریح به آتش می‌کشیم در واقع یک زیستگاه و منبع انرژى براى طبیعت پیرامون است.

ـ با استفاده از ابزار استاندارد، پاک و بی‌خطر مانند منقل و باربیکیو گازى و پرهیز از روش‌های قدیمى و پرخطر، عشق و تعلق خاطرمان به طبیعت و حیات را به عرصه عمل و ظهور برسانیم.

منبع: تسنیم

پایگاه خبری دانستنی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close