امداد و نجات

راهنمای بستن زنجیر چرخ خودرو

#راهنمای_بستن #زنجیر_چرخ #خودرو #بیشتر_بدانیم #دانستنی

با فرا رسیدن فصل بارش برف و یخ‌بندان و لغزنده شدن جاده ها، خطر لغزیدن خودروها، جان رانندگان وسرنشینان آن ها را تهدید می کند. برای جلوگیری از این خطر، بستن زنجیر چرخ به خودرو ها بخصوص در مناطق سردسیر و برفی لازم و ضروری به نظر می رسد؛ لذا در این نوشتار برای رانندگانی که تجربه بستن زنجیر چرخ خودرو را ندارند، مطلبی همراه با فیلم آموزشی در این خصوص جهت راهنمایی ارائه می گردد. امیدواریم که مفید باشد.

معرفی زنجیر چرخ خودرو

زنجیر چرخ به زنجیری گفته می‌شود که به دور تایر خودروها کشیده می‌شود تا از لیز خوردن آن ها بر روی برف و یخ جلوگیری کند. زنجیر چرخ در زمستان یکی از وسایل ضروری است که باید به هنگام بارش برف روی لاستیک های عقب سوار کنند تا از لیز خوردن چرخ‌ها یا به اصطلاح رانندگان، از بکسوات جلوگیری کنند. به هنگام یخ‌بندان زنجیر چرخ هم چندان مؤثر نبوده و دقت راننده و راندن بسیار آهسته را می طلبد. در واقع زنجیر چرخ برای خودرو همان کاری را می‌کند که یخ‌شکن‌ها برای پیادگان می‌کنند.

زنجیرها به صورت جفتی به چرخ هایی که خودرو را به حرکت در می‌آورند بسته می‌شوند تا در شرایط نامساعد یخ، برف یا گل در جاده خودرو حرکت کند.

 راهنمای بستن زنجیر چرخ خودرو

خودروهای محور جلو

در تعداد زیادی از خودروهای سواری که محور جلو هستند زنجیر چرخ به چرخ های جلو بسته می‌شود.

خودروهای محور عقب

در خودروهایی مثل پیکاپ، خودروهای قدیمی یا اسپرت ورزشی زنجیر چرخ به چرخ‌های عقب بسته می‌شود.

خودروهای گرانش چهار چرخ

در این نوع خودروها معمولاً یک جفت زنجیر به چرخ‌های عقب بسته می‌شود. اما برای داشتن فرمان بهتر یا ترمز گرفتن بهتر، گاهی زنجیرها را به چرخ های جلو نیز می‌بندند.

منابع: ویکی پدیا

فیلم آموزشی بستن زنجیر چرخ خودرو

اگر زنجیر چرخ دارید اما نحوه بستن آن را نمی دانید حتما این ویدئو را ببینید.

 

        آپارات

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close