بیمه

الحاقیه بیمه نامه شخص ثالث چیست؟

دربرخی مواقع اتفاق می افتد پس از وارد شدن به سال جدید که نرخ دیه و خسارت توسط قوه قضائیه اعلام می گردد، باید بیمه گذاران وسائل نقلیه بیمه نامه خود را متناسب با آن نرخ تطابق دهند و مابه التفاوت تعهدات را پرداخت نمایند، بحث از الحاقیه بیمه نامه مطرح می گردد:
الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟
الحاقیه سندی رسمی است که هرگونه تغییر در مفاد بیمه نامه شخص ثالث در آن ثبت و جزو بیمه نامه است.

ماه های حرام کدام است؟
بر اساس شرع مبین اسلام از ۱۲ماه قمری، چهارماه رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم ماه های حرام هستند.
سه ماه حرام پشت سر هم و یک ماه (رجب) جدا از بقیه است.

آیا دریافت الحاقیه بیمه شخص ثالث ، اجباری است یا اختیاری؟
بر اساس قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی مسئول جبران خسارت های بدنی و مالی هستند که بر اثر حوادث وسایل نقلیه به اشخاص ثالث وارد می شود ، بنابر این موظفند مسئولیت خود را حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه حرام بیمه کنند.

آثار دریافت نکردن الحاقیه افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث برای بیمه گذاران چیست؟
در صورت تهیه نکردن الحاقیه افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه خسارت زیان دیدگان را حداکثر تا میزان مندرج در بیمه نامه پرداخت می کنند و باقیمانده خسارت را باید مقصر حادثه (بیمه گذار) پرداخت کند.

تفاوت ماه های حرام با ماه های عادی در چیست؟
چنانچه حادثه رانندگی و فوت زیان دیده هر دو در ماه های حرام اتفاق افتد، بر اساس قانون مجازات اسلامی، میزان دیه یک سوم بیشتر از ماه های عادی خواهد بود.

برای دریافت الحاقیه بیمه نامه باید به کجا مراجعه کرد؟
بیمه گذاران برای دریافت الحاقیه افزایش سقف تعهدات بیمه نامه (تعهدات مالی و بدنی ثالث و حوادث راننده) باید به همان واحدی که بیمه نامه خود را دریافت کرده اند، مراجعه کنند. در صورت دسترسی نداشتن به نماینده صادر کننده بیمه نامه شخص ثالث، برای دریافت الحاقیه به شعب اصلی شرکت بیمه در همان شهر یا شهرهای دیگر مراجعه شود. ضمناً الحاقیه فقط در مورد حوادثی که بعد از تهیه آن اتفاق می افتد ، اعتبار دارد. و تمام شرکت های بیمه که پیش از این بیمه نامه شخص ثالث را صادر کرده اند، مجاز به صدور الحاقیه برای بیمه گذاران خود هستند.

منبع :
http://www.yjc.ir

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close