استاندارد و کیفیت

استاندارد ارتفاع صندلی و میز ؛ جدول رابطه ارتفاع صندلی و سن افراد

هر روز به تعداد کسانی که از درد کمر شکایت دارند، اضافه می‌شود. در این بین کمتر کسی به عامل مهم آن یعنی عدم رعایت کامل استاندارد در انواع میز و صندلی‌های مصرفی توجه دارد.

متأسفانه یکی از مواردی که در کشور ما رعایت نمی‌شود، استاندارد ارتفاع صندلی و میز با سن و قد افراد است. عدم رعایت این مهم و صرف زیبایی و ظاهری وسوسه‌انگیز، انواع مشکلات کمردرد، پادرد و گردن‌درد، کاهش کارایی افراد و هزینه‌های سنگین درمانی را در طول زمان، به دنبال دارد.

بجز طرز نشستن،‌ نحوه خوابیدن، نوع راه رفتن و نوع کفش انتخابی نیز در میان ما کاملاً استاندارد نیست. حتی آموزش‌های لازم به افراد برای اصلاح کردن این سبک از زندگی هم کمتر دیده می‌شود.

این مسئله در تمام سنین بخصوص در کودکان که ستون فقرات نرم‌تری دارند و ساعات نه چندان کمی را در مدرسه صرف یادگیری می‌نمایند از یک سو و در افراد بزرگسال که در محیط کار مدام با کامپیوتر در ارتباطند و زمان بیشتری صرف نشستن می‌کنند، از سوی دیگر دارای اهمیت است.

استاندارد ارتفاع صندلی

استاندارد ارتفاع صندلی و میز ؛ جدول رابطه ارتفاع صندلی و سن افراد

با انتخاب اندازه صحیح میز و صندلی، ضمن حفظ سلامت ستون‌فقرات، سطح تمرکز در مدارس و محیط‌های آموزشی نیز افزایش می‌یابد.

در واقع نشستن روی صندلی‌های غیراستاندارد باعث فشار روی ستون مهره کمری و پشتی شده و در درازمدت سبب تخریب و آرتروز ستون مهره‌ها می‌شود.

ارتفاع میز و صندلی از سطح زمین باید به گونه‌ای باشد که کف پا روی سطح زمین قرار بگیرد و بر آن تقریباً عمود باشد.

طول نشیمنگاه صندلی مهم است که باید متناسب با طول ران باشد، در غیر این صورت باعث خم‌شدن زانو شده و فرد از پشتی صندلی فاصله می‌گیرد که ‌این با اصول استاندارد سازگار نیست.

وجود زیرپایی در حین نشستن پشت میز ضروری است.

راست نشستن بیش از حد باعث درد در ستون مهره‌ها و عضلات کمر می‌شود. پس اگر مدت طولانی از صندلی استفاده می‌کنید، باید زاویه نشیمنگاه و پشتی ثابت بماند تا کمترین فشار به ستون مهره کمری وارد شود.

ارتفاع میز و صندلی چقدر باید باشد؟

جدول زیر تناسب ارتفاع میز و صندلی را با سن افراد در شش سایز مختلف نشان می‌دهد. هنگام خرید این اندازه‌ها را به یاد داشته باشید.

سن (سال)                                       ۴-۳          ۶-۴        ۸-۶       ۱۱- ۸      ۱۴-۱۱        ۱۴+

ارتفاع میز (میلی‌متر)                       ۴۶۰          ۵۳۰       ۵۹۰         ۶۴۰         ۷۱۰       ۷۶۰

ارتفاع صندلی (میلی‌متر)                 ۲۶۰           ۳۱۰       ۳۵۰         ۳۸۰         ۴۳۰       ۴۶۰

لینک منبع

 گردآوری‌شده توسط پایگاه دانستنی آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close