خودرو

آیا قیمت خودرو افزایش می یابد؟

روز گذشته در جلسه شورای رقابت با افزایش ۰.۴درصدی قیمت خودرو محصولات سایپا و ۱.۸ درصدی محصولات ایران خودرو موافقت شد.

رضا شیوا رئیس شورای رقابت اظهار داشت:محور اصلی جلسه شورا ، بررسی بازار خودرو بود.

وی ادامه داد: شورای رقابت بیشتر نگران بازار خودرهایی است که انحصاری هستند و کاری با قیمت گذاری خودروهای رقابتی ندارد چراکه بازار نرخ آنها را تعیین می کند.

رئیس شورای رقابت افزود: بر این اساس مرکز ملی رقابت طبق دستور العمل قبلی شورا برای تعیین قیمت خودروهای انحصاری ، با توجه به اطلاعات بانک مرکزی در خصوص تورم بخشی و همچنین میزان رشد کیفیت خودروها، وضعیت قیمتی و میزان افزایش و یا کاهش نرخ محصولات را بررسی کرد.

وی افزود: در گروه محصولات سایپا اگرچه تورم بخشی  ۴.۴ درصدی گزارش شده اما به دلیل کیفیت پایین شامل جریمه منفی ۱.۸۶ درصدی کم کیفیتی شده و میزان افزایش قیمت مورد قبول ۰.۴درصد است.

شیوا تصریح کرد: در گروه ایران خودرو وضعیت کیفیت بهتر بوده و با وجود این که تورم بخشی کمتری نسبت به سایپا داشته است، اما شامل جریمه کم کیفیتی نشده و سقف افزایش قیمت مورد قبول در این گروه ۱.۸درصد اعلام شده است.

وی افزود:نرخ تورم بخشی محصولات ایران‌خودرو ۳.۷۲ درصد بوده و این شرکت جایزه کیفیت ۰.۱ درصدی دریافت کرده است.

با توجه به وضعیت رکودی بازار ،افزایش قیمت خیلی منطقی نیست اما شورا بر حسب وظیفه سقف افزایش را محاسبه و اعلام کرده و خودروسازان می توانند برای جذب مشتری، میزان کمتری نرخ محصولات خود را بالا ببرند.

وی در خصوص برنامه شورا در جلسه آینده گفت: ممکن است پس از بررسی کامل، برخی خودروها به ویژه در گروه ایران خودرو که رقیب وارداتی دارند از دستورالعمل تعیین قیمت خارج شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

گردآوری‌شده توسط پایگاه دانستنی آنلاین

مقالات تصادفی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close